Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Vadeli Mevduat ve E-Mevduat Arasındaki Farklar Nelerdir?

En çok kullanılan hesap türlerinden vadeli mevduat hesabı nedir, ne işe yarar, e-mevduat hesabıyla farkı nedir bu yazıdan öğrenebilirsiniz.
Vadeli Mevduat ve E-Mevduat Arasındaki Farklar Nelerdir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Birikmiş paranız varsa ve bu parayı kullanarak risk almadan getiri sağlamak istiyorsanız, vadeli mevduat hesabı tam da size göre. Vadeli hesaplara uygulanan faiz oranlarıyla belirli süre sonunda yatırdığınız para üzerinden getiri elde edebilirsiniz. Sizin belirlemiş olduğunuz vade sonrasında güncel faiz oranlarıyla otomatik olarak yenilenen bu hesaplar, birikiminizi arttırmanız için tehlikesiz ve en garanti yoldur. Vadeli mevduat hesabını bankanızla iletişime geçerek açtırabilirsiniz. Klasik yoldan, şubeye giderek hesap açtırırsanız adına vadeli mevduat, internet bankacılığı kullanırsanız da e-mevduat hesabı denmektedir. İki hesap arasında belirgin olmasa da ufak tefek farklılıklar vardır.

İki şekilde de getiri sağlayabileceğiniz bu hesapları ve aralarındaki farkları gelin, birlikte inceleyelim:

Vadeli Mevduat Hesabı

Vadeli Mevduat HesabıHesabınıza yatırmış olduğunuz paranın hiç dokunulmaması şartıyla belirlenen vadede bankada durması ve karşılığında faiz ödemesinin yapılması vadeli mevduat hesabında gerçekleşmektedir. Bankaya yatırdığınız para miktarı arttıkça, vade sonunda elde edeceğiniz kazanç da bir o kadar artacaktır. Bu noktada faiz oranının da önemli olduğunu belirtmek gerekir. Paranızı kısa vadeli olarak hesaba yatırıyorsanız faiz oranı düşük, uzun vadeyi seçerseniz yüksek olacaktır. Ancak vade süresi boyunca hesabınızdaki paraya dokunamayacağınızı bilmeniz yararlı olacaktır. Yatırdığınız parayı bankalar piyasada işletmektedir. Buradan elde ettiği gelirden bir komisyon bedelini size faiz ödemesi olarak teslim eder.

Kısaca vadeli hesap olarak bilinen bu tür, klasik yoldan banka şubesine giderek açılan ve belirli bir para yatırma sonrası kazanç sağlayan mevduattır. Hesabınıza para eklemek istediğinizde yine şubeden gerçekleştirebileceğinizi unutmamalısınız. Vadeli mevduat hesabıyla ilgili detaylı bilgi için burayı tıklayın.

E-Mevduat Hesabı

E-Mevduat Hesabıİnternet bankacılığı kullanarak, tüm işlemlerinizi daha kolay ve hızlı gerçekleştirebilirsiniz. Bankalar sıkı güvenlik önlemleri aldıkları için de bilgilerinizin çalınması korkusu olmadan rahatça işlem yapabilirsiniz. İnternet bankacılığında hangi işlemler yapılabildiğini buradan öğrenebilirsiniz. İnternet üzerinden hesap açma işlemi gerçekleştirmek artık çok kolay! Bankanızın internet şubesini kullanarak şubeye gitmeye gerek kalmadan vadeli hesap açabilirsiniz. Vadeli hesapla aynı şekilde işleyen, koşulları aynı olan e-mevduat hesabıyla birikimlerinizden getiri sağlayabilirsiniz. Bankaya gidecek vaktiniz yoksa internet bankacılığı üzerinden kolayca vadeli hesap açtırabilirsiniz. E-mevduat hesabıyla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Vadeli Mevduat ve E-Mevduat Hesabı Arasındaki Farklar

Vadeli Mevduat ve E-Mevduat Hesabı Arasındaki FarklarHer iki hesap da belirli vade sonunda faiz ödemelerinden yararlanmayı sağlasa da aralarındaki küçük farklarla kullanımı kişiden kişiye değişmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi vadeli mevduat hesabını banka şubelerinden açtırabilir, tüm işlemlerinizi banka şubelerinden halledebilirsiniz. Ancak adından da anlaşılacağı üzere e-mevduat hesabını yalnızca internet bankacılığı kullanarak açabilirsiniz. Bankadan açtırdığınız hesaplara ve yaptığınız işlemlere göre bankanız sizden hesap işletim ücreti ve ek masraflar için ödeme talep edebilir. Ancak e-mevduatta hiçbir ödeme yapmadan kullanım gerçekleştirebilirsiniz. Hesap işletim ücretiyle ilgili detaylı bilgi için burayı tıklayın.

E-mevduat hesabı açarken internet bankacılığını kullandığınız için diğer birçok işlemi de kısa sürede 7 gün 24 saat boyunca halledebilirsiniz. Ancak vadeli mevduat hesabınız için bankada işlem yaptırırken, müşteri temsilcilerinin size satış yapmak için zorlaması bunaltıcı hal alabiliyor. İki hesap arasındaki en belirleyici farklılık ise faiz oranlarından kaynaklanmaktadır. Vadeli mevduat hesabı için uygulanan faiz oranı e-mevduat hesabına göre daha düşüktür. Şube ve operasyon maliyetleri online işlemlerde bulunmadığı için faiz oranı da daha yüksek tutulmaktadır. Bu nedenle, e-mevduat hesabı kullanıcılarına daha fazla kar sağlamaktadır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.