Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vadeli Mevduat ve E-Mevduat Arasındaki Farklar Nelerdir?

En çok kullanılan hesap türlerinden vadeli mevduat hesabı nedir, ne işe yarar, e-mevduat hesabıyla farkı nedir bu yazıdan öğrenebilirsiniz. İşte merak edilenler:
Vadeli Mevduat ve E-Mevduat Arasındaki Farklar Nelerdir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Birikmiş paranız varsa ve risk almadan getiri sağlamak istiyorsanız, vadeli mevduat hesapları tam size göre. Vadeli hesaplara uygulanan faiz oranlarıyla belirli süre sonunda yatırdığınız para üzerinden getiri elde edebilirsiniz.

Farklı vade seçenekleri olan bu hesaplar, parayı değerlendirmek için en risksiz ve en garanti yollardandır. Dolayısıyla vadeli hesap nedir, nasıl açılır, ne kadar kazandırır, e-vadeli hesapla ne gibi farklılıkları vardır benzeri sorular merak edilmektedir.

İki şekilde de getiri sağlayabileceğiniz bu hesapları ve aralarındaki farkları gelin, alt başlıklarda detaylarıyla ele alalım…

Vadeli Mevduat Hesabı

Vadeli Mevduat HesabıYaygın olarak kullanılan bankacılık ürünleri denildiğinde akla ilk gelenlerden biri de vadeli mevduatlardır.

Mantık, hesaba yatırılan paraya hiç dokunulmaması şartıyla belirlenen süre boyunca bankada durması ve karşılığında faiz ödemesinin yapılmasıdır.

Vadeli mevduat hesabı açtırdığınızda, bankaya bir nevi borç vermiş ya da emanet etmiş olursunuz ve banka bu parayı farklı piyasalarda işleterek gelir elde eder. Sunmuş olduğu faiz oranları da elde ettiği gelirin komisyonu niteliğindedir.

Vadeli hesap sahibi bankaya para yatırdığında, banka bu parayı diğer tüketicilere veya işletmelere borç vermek için kullanabilir. Söz konusu fonları borç vermek ya da işletmek için kullanma hakkı karşılığında, mevduat sahibine hesap bakiyesi üzerinden faiz şeklinde bedel öderler.

Vadeler genellikle bir aydan birkaç yıla kadar değişkenlik gösterirken süre arttıkça getiri de artar. Çünkü banka, paranızı daha çok işletmiş olur. Aynı zamanda bankaya yatırdığınız para miktarı arttıkça, vade sonunda elde edeceğiniz kazanç da o kadar artar.

Ancak vade süresi boyunca hesabınızdaki paraya dokunamayacağınızı bilmelisiniz. Daha doğrusu vade dolmadan paranızı çekmek isterseniz, bankanın taahhüt ettiği faiz getirisini elde edemezsiniz. Yine de vadeli mevduatın bir kısmını çektikten sonra kalan kısmı için ödeme yapan bankaların da olduğunu belirtelim.

Vadeli mevduat için koşulları en başından detaylarıyla öğrenmeniz, bu nedenle kritiktir.

Öte yandan tipik olarak vadeli mevduatlar, müşterilerin istedikleri zaman para çekebildikleri birikim hesapları gibi hesaplardan daha yüksek faiz oranları sunar. Oranın artması, paraya erişimin vadeli mevduatın vadesi boyunca sınırlı olmasından kaynaklanmaktadır.

Vadeli mevduatlar, son derece güvenli yatırımlardandır ve bu nedenle düşük riskli yatırımcılar için oldukça caziptir.

Günlük, aylık veya yıllık vadeli hesap alternatiflerinin yanında kırık 1, 3, 6, 12 ay kuralına uyamayacak olanlar için geliştirilmiş sistemi yansıtan kırık vadeli mevduat hesapları da vardır. Peki, bankalar mevduat sahiplerine ödeyecekleri faiz oranlarını neye göre belirler?

Birçok faktör etkili olsa da temel ekonomik koşullar ile banka dinamikleri başlıca iki unsurdur. Ekonomik koşullar altında ülkedeki politika faizi ile enflasyon oranı öne çıkmaktadır. Banka dinamikleri arasında ise mevduat büyüklüğü, kredi ve borç yönetimi gibi ögeler yer alır.

Tüm bunların yanında vadeli mevduatlarda stopaj vardır. Yani elde ettiğiniz faiz geliri için vergilendirilirsiniz. Bankalar vade sonunda faiz ödemenizi yaparken stopaj

Stopaj, mevduat sahibinin adına bankalar tarafından faiz ödemesi yapılırken düşülür ve devlet kurumlarına aktarılır. Vadeli mevduat stopaj oranları, devlet tarafından belirlenir.

Oranlar, vadeli mevduatın döviz cinsine (lira, dolar, euro gibi) ve vadesine göre değişkenlik gösterir.

E-Mevduat Hesabı

Günümüzde internet bankacılığı sayesinde tüm işlemler çok daha kolay ve hızlı gerçekleştirilmektedir. E-mevduat da internet bankacılığının sunduğu imkanlar arasındadır.

Elektronik mevduat ifadesinin kısaltması olan e-mevduat, mevduat hesabının dijital ortamdan işleyen halidir. Yani mevduat sahibi, işlemlerini şubeye gereksinim duymadan online kanallarla yürütebilir.

Burada operasyon ve şube maliyetleri olmadığı için klasik vadeli mevduat hesabına kıyasla, getiri oranları genellikle daha yüksektir.

Vadeli hesapla aynı şekilde işleyen, koşulları aynı olan e-mevduat hesabıyla birikimlerinizden getiri sağlayabilirsiniz. Bankaya gidecek vaktiniz yoksa internet bankacılığı üzerinden kolayca vadeli hesap açtırabilirsiniz.

Vadeli Mevduat ve E-Mevduat Hesabı Arasındaki Farklar

Her iki hesap da belirli vade sonunda faiz ödemelerinden yararlanmayı sağlar. Aradaki tek fark, e-mevduat hesabının internet bankacılığı kullanan müşterilere yönelik olmasıdır. Aynı zamanda birçok banka, daha masrafsız olan e-mevduat hesaplarını teşvik etmek amacıyla geleneksel vadelilere kıyasla daha yüksek getiri sunar.

Kurumlar, sık sık e-mevduat’a özel cazip faiz oranları gibi kampanyalar düzenlerler.  Yukarıda da belirttiğimiz gibi vadeli mevduat hesabını banka şubelerinden açtırabilir, tüm işlemlerinizi banka şubelerinden halledebilirsiniz.

Ancak adından da anlaşılacağı üzere e-mevduat hesabını yalnızca internet bankacılığı kullanarak açabilirsiniz. Bankadan açtırdığınız hesaplara ve yaptığınız işlemlere göre bankanız sizden hesap işletim ücreti ve ek masraflar için ödeme talep edebilir.

Ancak e-mevduatta hiçbir ödeme yapmadan kullanım gerçekleştirebilir ve internet bankacılığına özel daha avantajlı faiz oranlarından yararlanabilirsiniz.

E-mevduat hesabı açarken internet bankacılığını kullandığınız için diğer birçok işlemi de kısa sürede 7 gün 24 saat boyunca halledebilirsiniz. Ancak vadeli mevduat hesabınız için bankada işlem yaptırırken, mesai saatleri içinde şubeye gitme ve sıra bekleme gibi yükümlülüklerle karşılaşırsınız. Her iki türün de başlıca avantajları şunlardır:

  • Yatırımın ömrü boyunca sabit bir faiz getirisi sunar.
  • Risksiz ve güvenli yatırımlardır.
  • Farklı vadeler, yatırımcıların bir yatırım merdiveni oluşturmak için bitiş tarihlerini kademeli olarak ayarlamasına olanak tanır.
  • Vadeli mevduatların minimum mevduat tutarı oldukça düşüktür, küçük miktarda paralarla bile yatırım yapılabilir.

Sonuçta birikimlerinizi değerlendirmek için en risksiz ve en güvenli yollardan vadeli mevduat hesabı her şekilde size kazanç sağlayacaktır. Gelişen teknolojiye ayak uydurmak ve vakit kaybını azaltmak için her kanalı kullanan bankalar e-mevduat hesabıyla da karşımıza çıkmaktadır.

Müşteri profiline göre bu hesapların kullanımı da değişmektedir. Ancak internet bankacılığı kullanıyorsanız, e-mevduat hesabı çok daha avantajlıdır. Görece yüksek faiz oranlarıyla siz de elektronik mevduat hesabınızdan daha fazla getiri sağlayabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.