Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Virman Nedir, Nasıl Yapılır? Hesaptan Karta Virman İşlemi

Bir bankanın aynı şubesinde bulunan ve aynı kişiye ait iki hesap arasında yapılan transfer işlemi olan Virman hakkında tüm merak edilenler için tıklayın!
Virman Nedir, Nasıl Yapılır? Hesaptan Karta Virman İşlemi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bir bankacılık terimi olan virman, dilimize Fransızca ‘virement’ kelimesinden geçmiştir. Transfer ya da aktarım anlamında olan kelime, tam olarak neyi ifade ettiği konusunda araştırılmaktadır.

Aslında virman, tıpkı EFT ve havale gibi banka hesapları arasında para transferi işlemleri arasında yer alır. Ancak özellikleriyle Elektronik Fon Transferi (EFT) ya da havaleden ayrılmaktadır.

Virman nedir sorusuna verilecek en basit yanıt için bir kişinin, aynı banka şubesindeki hesapları arasında para transferi denilebilir.

Yani x bankasında birden çok hesabınız varsa ve bunlar arasında aktarım gerçekleştirmek isterseniz, hesaplar arası virman yapmış olursunuz.

Şimdi daha fazlasını merak edenler için virmanın detaylarıyla ne olduğunu ve nasıl yapıldığını öğrenelim:

Virman Nedir?

Virman Nedir?Virman, bir bankanın aynı şubesinde bulunan hesaplarınız arasında yaptığınız para ya da mevduat transferi işlemidir.

Tanımdan da anlaşılacağı üzere virman yapmak için bir kişinin aynı banka şubesinde farklı hesaplar bulunması ve bunlar arasında bir transfer yapılması gerekir.

Bankacılık işlemlerinde sıklıkla kullanılan virman, birçok kişi tarafından EFT ve havale ile karıştırılmaktadır. Buraya netlik getirmek için bankacılık terimlerinin tanımlarını kısaca verelim:

EFT işleminde, farklı bankalarda bulunan hesaplar arasında aktarım yapılması söz konusudur. Yani bir kişinin, farklı bir bankada hesabı olan kişilere veya kendisinin farklı bankadaki hesabına para gönderimi yapmasına EFT denir.

Havale ise aynı bankalar arasında gerçekleşen transferler için kullanılır. Havalede, göndericinin aynı banka bünyesinde farklı şubedeki bir hesabına veya aynı bankayı kullanan bir başka kişiye para transferi yapması durumu vardır.

Fast Limit Yükseltimi

Kısacası virman, tek bir kişiye ait olan ve aynı bankanın aynı şubesinden açılmış olan hesaplar arasında para transferi yapılmasıdır. Ve bu transfer işlemi için ücret alınmamakta, transfer yapmak istediğiniz tutar, anında alıcı hesabınıza geçmektedir.

Virman Nasıl Yapılır?

Virman nedir sorusunu yanıtladıktan sonra gelelim virman nasıl yapılır sorusuna. Birçok yöntemle gerçekleştirilen virman; banka şubelerinden, bankanızın ATM’lerinden, internet bankacılığından veya mobil bankacılık üzerinden yapılabiliyor.

Bunlar arasında en hızlısı internet bankacılığı ve mobil bankacılıkken dileyenler şube ya da ATM kanallarından virman talimatlarını gerçekleştirebiliyor.

Ancak şubede virman işlem yapmak için bankanın çalışma saatlerini dikkate almanız gerekir.

Çok daha kolay olan diğer yöntemler yerine şube kanalını tercih edecekseniz, bankaya gidip görevliye hangi hesaplar arasında virman yapacağınızı ve ilgili tutarı belirtmeniz yeterlidir.

Öte yandan hem bir saat kısıtlaması olmayan hem de daha hızlı olan diğer seçenekleri de değerlendirebilirsiniz. Bankanızın ATM’sinden, hesaplar arası transfer seçeneği aracılığıyla virman yapabilirsiniz.

İnternet bankacılığı ve mobil bankacılıkta ise hiçbir yere gitmek zorunda kalmadan, istediğiniz her an saniyeler içerisinde virman yapmak mümkündür.

Yapmanız gereken tek şey, bankanızın sitesi ya da uygulamasından müşteri bilgilerinizi girerek virman talimatı vermeniz. Her bankanın menüsü farklı olsa da “para gönder” kısmında “hesaplarım arasında” gibi bir seçenek vardır.

Burada “vadesiz hesaplarınız arasında mı yatırım hesabınıza mı ya da yatırım hesabınızdan mı” gibi seçenekler bulunmaktadır. Gönderen ve alıcı hesapları belirledikten sonra aktarmak istediğiniz tutarı girer, işlem için onay verebilirsiniz.

Diyelim ki bir vadesiz mevduat hesabınızdan yatırım hesabınıza para aktaracaksınız.

Gönderici vadesiz mevduat hesabınızı ve para yollamak istediğiniz yatırım hesabınızı seçip tutarı girdikten sonra virman gerçekleşir.

Virman Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Virman işlemini şubeden gerçekleştirecekseniz, önce para transfer talimatının verildiği gün ve saate bakmalısınız. Yani mesai saatleri içinde şubenize gitmeli ve resmi tatilleri dikkate almalısınız.

Eğer şube işlem saatleri dışındaysanız ve virman yapmak istiyorsanız da ATM, internet veya mobil bankacılık üzerinden aktarım gerçekleştirebilirsiniz.

Peki, bu işlem için bir ücret ödenir mi? Hayır, virman işlemlerinden herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Zaten bu nokta da dikkat etmeniz gerekenlerden biridir. Çünkü ücret sayesinde işlemin doğruluğunu da teyit ederseniz. Eğer işlem sonunda karşınıza çıkan bir ücret varsa, hesap numarasının doğruluğundan emin olmalısınız.

Virman yaparken dikkat etmeniz gereken başka konular, para transferi gerçekleştireceğiniz hesapları doğru seçmek ve miktarı doğru girmektir.

Aslında virman işlemi, kendi hesaplarınız arasında olduğu için hata payı oldukça düşüktür. Daha doğrusu, hatalı işlem yapılsa bile yeniden virman yaparak bu durum kolaylıkla düzeltilebilir.

Diyelim ki x vadesiz hesabınızdan y vadesiz hesabınıza virman yapacakken tam tersini yaptınız. Yeniden virman işlemi ile bu hatayı dakikalar içinde düzeltebilirsiniz.

Dolayısıyla virman hizmetinde, hatalı gönderimler durumunda sıkıntılı süreçler yaşamazsınız.

Hisse Senedi Virman İşlemi Nedir?

Bankadaki paranız gibi bir aracı kurumda bulunan hisse senetlerinizi de virman ile gönderebilirsiniz. Bu yöntemi tercih ettiğinizde karşınıza iki farklı seçenek çıkar.

Hisse senetlerinizi satıp 2 gün içinde hesabınıza geçen parayı yeni bir aracı kuruma aktarabilirsiniz. Paranız hesaba geçtiğinde, aynı hisseleri yeni aracı kurum üzerinden satın alabilirsiniz.

Ancak paranın hesaba geçmesi, 2 günü bulabileceği için bu süreçte hisse fiyatlarında değişiklikler olabilir. Yani daha önce 3 lira olan bir hisse, 2 gün içinde 5 liraya çıkabilir.

Hisse senedi takibi yapmanıza ya da zarar etmenize gerek kalmadan virman ile işinizi halledebilirsiniz. Bankadan bankaya hisse senedi transferi, risksiz bir virman işlemi olarak öne çıkar. Bu yöntemle hisse senetleri eski kurumdan yenisine doğrudan aktarılır.

Böylece olası kayıpların önüne geçerek portföyünüzdeki hisseleri başka bir bankaya direkt transfer edebilirsiniz.

Hisse Senedi Virman Dilekçe Örneği

Hisse senedi virman işlemiyle alakalı olarak pek çok kişi virman yazısının nasıl yazıldığını merak etmektedir. Hisse senedi virman dilekçe örneği şablonu için bilinmesi gereken, dilekçede belli başlı bilgilerin bulunmasıdır.

Diğer bir ifadeyle, hisse senedi virman dilekçe örneği bankadan bankaya göre değişiklik gösterebilse de dilekçede yer verilmesi gereken belli başlı bilgiler vardır.

Bunlar:

  • Yatırım hesabı numarası
  • Virman edilecek hesabın hesap numarası
  • Virman edilecek hisse senetleri ve adedi
  • Müşteri kimlik bilgileri
  • Tarih

Merkezi Kayıt Kuruluşu Anonim Şirketi’ne göre dilekçe örneği şu şekildedir:

Merkezi Kayıt Kuruluşu Hisse Senedi Virman Dilekçe Örneği

Hesaptan Karta Virman İşlemi

Hesaptan karta virman işlemi de sanal kart gibi bankacılık sisteminin avantajlı hizmetleri arasındadır.

Burada tıpkı hesaplarınız arasında olduğu gibi hesabınızdan karta virman yaparsınız. Elbette, bunun için hesabın bulunduğu bankaya ait bir kredi kartı olması gerekmektedir.

Böylelikle hızlı ve zahmetsiz bir şekilde ödeme yapabilir, isteğe bağlı olarak hesaptan karta virman için otomatik ödeme talimatı da verebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın