Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kredi Kartını Bilinçli Kullanmak için Bilinmesi Gereken 51 Şey

Son ödeme tarihi, limit, taksitlendirme, yapılandırma ve dahası. Kredi kartını bilinçli kullanmak için yapılması gerekenler aşağıda;
Kredi Kartını Bilinçli Kullanmak için Bilinmesi Gereken 51 Şey
Son Güncelleme: 
Yorum

Kredi kartıyla ilgili ilk öğrenilecek şey: Kredi kartı nedir?

Türkiye’de yaklaşık 60 milyon kullanıcısı olan kredi kartları, harcamalarda ve ödemede kolaylık sağlayan, bankaların en çok kar sağladığı ürünlerdir. Bankaların anlaşmalı olduğu iş yerlerinde indirim ya da taksit imkanı veren, bazı uluslararası hava yolları şirketleriyle işbirliği içerisinde olup harcadıkça kazandıran kredi kartları, vazgeçilmezlerimiz arasında yerini çoktan almış bulunuyor. Beyaz eşyadan tüm elektronik ürünlere, giyimden market alışverişlerine kadar aklınıza gelecek her ihtiyacı kredi kartıyla karşılayabilmek mümkün. Bütün bu imkanların yanında, kredi kartıyla ilgili yılda 1 milyonu aşkın şikayet başvurusu yapılıyor. Kredi kartının bilinçsizce kullanımı nedeniyle oluşan borçların ödenememesi ise birçok şikayetin konusunu oluşturuyor.

Banka çalışanlarının kredi kartı kullanımını arttırmak için uyguladığı pazarlama stratejileri, şimdilerde bilinçli kredi kartı kullanımına yönelmeye başladı. Cüzdanlarımızda, belki sayısını bile unuttuğumuz kadar kredi kartı taşımaktayız. Ancak hiçbirimiz, kredi kartının doğru kullanımını yeteri kadar iyi bilmiyoruz. Bu yazımızda ise; kredi kartının amacına uygun bir şekilde, gelirinden fazla harcama yapmayan ve borcunu ödemediği takdirde neler olabileceğinin farkında olan bireylerin sayısını arttırmayı hedefliyoruz. Kredi kartı kullanırken hayatınızda fark yaratmak istiyorsanız, bu yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. Başlıklara tıklayarak istediğiniz bilgiye ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Arkanıza yaslanın ve kredi kartıyla ilgili aklınızda ne kadar soru varsa hepsini çözmek için uzun bir yolculuğa hazır olun. Şimdiden iyi yolculuklar!

Temel Olarak Bilinmesi Gerekenler

Temel Olarak Bilinmesi GerekenlerKredi kartı, sunduğu birçok avantajla ödeme kolaylığı saylayan bankacılık ürünlerinin en çok tercih edilenidir, diyebiliriz. Gelişen teknolojiyle birlikte, nakit para taşıma sıkıntısı bulunmadan, her gün, 24 saat boyunca istediğiniz yerde kredi kartınızı kullanma keyfine erişebilirsiniz. Peki, nasıl kredi kartı sahibi olacağınızı, elinizin altındaki dünyanın kullanımında nelere dikkat etmeniz gerektiğini hiç düşündünüz mü? İşte, kredi kartıyla ilgili başlıca sorular ve yanıtları:

Kredi Kartı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

18 yaşını doldurmuş herkes için kredi kartı alma imkanı sağlanmaktadır. Gelir belgeniz varsa ve ödeme güçlüğü yaşamayacaksanız belirlenen limit dahilinde kredi kartına sahip olabilirsiniz. İstediğiniz her kanaldan başvuru yapabileceğiniz gibi, kısa bir süre içerisinde de tarafınıza ulaştırılıp kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

60 milyona yakın kredi kartı bulunan ülkemizde, gelirini aşan harcamalar yapılması nedeniyle, ödeme problemleri yaşayan insan sayısı gittikçe artmaktadır. Bilinçsizce yapılan alışverişler sonrasında, asgari tutarı ödemeye çalışmak, hatta ödeyememek bile hayatınızın kontrolünüz dışına çıkmasına neden olabilir.

Kredi Kartı Kullanırken Yapılmaması Gerekenler

Kredi kartının kullanım sayısına baktığımızda gittikçe artan bir oran görüyoruz. Ancak bilinçli kullanım için aynı şeyi söyleyemiyoruz. Ödemelerini geciktiren ya da hiç yapmayan birçok insan, maalesef ki borç batağına doğru sürüklenmektedir. Kontrolü kaybedip sınırsız harcamalar yapmak ise sonunu bile isteye hazırlamak demektir.

Kredi Kartı Kullanımında Nelere Dikkat Edilir?

İhtiyaçlarınız doğrultusunda kredi kartı kullanmanın avantajı oldukça büyüktür. Ödemelerinizi zamanında yaptığınız zaman, bankanıza pozitif bir görüntü çizmiş olur ve ilişkilerinizi olumlu yönde ilerletebilirsiniz. Harcamalarınızı yaparken bilgilerinizin gizliliği büyük önem taşır. Ödeme yaparken herhangi bir şüphe duyarsanız, bankanızla iletişime geçmeniz yararınıza olacaktır.

Kredi Kartı Numarası Nedir? Neden Önemlidir?

Kredi kartı numarası, kullandığınız ödeme sistemini, hangi bankadan aldığınızı ve hesap numaranızı içermektedir. İnternetten yapılan alışverişin yaygınlaşmasıyla, market alışverişinize kadar aklınıza gelecek her şeyi online olarak satın alabilirsiniz. Bu alışverişlerinizi, kartınızın ön yüzünde bulunan 16 haneli kart numarasıyla yapabilirsiniz. Ancak kart numaranızın üçüncü kişilerin eline geçmemesi için dikkatli olursanız maddi ve manevi zarardan kurtulmuş olursunuz.

Kredi Kartı Başvurusu Neden Reddedilir?

Kredi kartı kullandırmaya yönelik pazarlama teknikleri gittikçe artsa da bankalar, herkesin kredi kartı başvurusuna olumlu yanıt vermez. Düzenli bir geliriniz yoksa ya da gelir belgenizi bankaya beyan etmemişseniz başvurunuza olumsuz yanıt alma ihtimaliniz artar. Borç ödemelerinizi geciktirdiğiniz ya da ödemediğiniz her an ise kredi notunuzun düşmesine sebep olursunuz. Bu durumda da tekrardan yapmış olduğunuz kredi kartı başvurusu kabul edilmeyebilir.

Kredi Kartı ve Banka Kartı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kredi ve banka kartı her ne kadar benzer özelliklere sahip olsa da bir o kadar da birbirinden farklıdır. Hesap kartı olarak da bilinen banka kartınızı, içinde para olduğu sürece tüm alışverişlerde kullanabilirsiniz. Kredi kartı ise bankadan aldığınız kredinin plastik bir dikdörtgene sığdırılmış halidir. Belirlenen limit dahilinde kullanım sağlayan, önce harca sonra öde yöntemini esas alan bir bankacılık ürünü olarak hayatımızdaki yerini almıştır.

Visa ve MasterCard Arasındaki Farklar Nelerdir?

Belki daha öncesinde dikkatinizi çekmeyen, sadece internet alışverişlerinde kart türünü belirtmek için kullandığınız Visa ve MasterCard logoları, dünyadaki ödeme sistemlerini yöneten iki büyük kuruluşa aittir. 10 sene öncesinde farkları gözle görünecek düzeyde olsa da, günümüzde yok denecek kadar azdır.

Kredi Kartı Seçiminde Bilinmesi Gerekenler

Kredi Kartı Seçiminde Bilinmesi GerekenlerTaksit imkanlarından yararlanmak ya da indirimli alışveriş yapmak için kredi kartı sahibi olmak isteriz. Ancak kredi kartı seçiminde dikkat edilmesi gereken birçok püf nokta vardır. Bankaların anlaşmalı olduğu iş yerleri, yıllık kart ücreti ya da düşük faiz oranları gibi birçok kriteri göz önünde bulundurmalısınız. Kredi notunuzun değeri de kredi kartı sahibi olma konusunda oldukça önem taşır. İşte, kredi kartı alırken dikkat etmeniz gerekenler:

Kredi Kartı Seçiminde Bankanın Önemi Nedir?

Kredi kartı sahibi olmak istiyorsanız öncelikle, kredi kartına neden ihtiyacınız olduğunu düşünmeli ve gelirinizin ödeme yapmaya uygun olup olmadığına karar vermelisiniz. Kararınız kesinse hangi bankayı seçeceğiniz büyük önem taşımaktadır. Yüksek faiz oranlarıyla borcunuza borç katmayacak, anlaşmalı iş yerleri sayısının çok olmasıyla taksit imkanları ve avantajlar sunacak ve özellikle kart aidatının alınmadığı bir banka seçmeniz, sizin yararınıza olacaktır.

Kredi Kartı Tercihinde Yardımcı Olacak Bilgiler

Kredi kartı başvurusu yaparken, birçok fırsattan ve kampanyalardan yararlanmak istersiniz. Hem sizi hem de bütçenizi zorlamayacak bir kredi kartı, hayatınızı daha iyi yaşamanıza yardımcı olabilir. Kart aidatının olmaması, 24 saat ödeme imkanının bulunması, anlaşmalı iş yerlerinin ve taksit sayısının fazlalığı kart seçiminizde yardımcı olurken, düşük faiz oranları da belirleyici etkenler arasında olacaktır.

Uçak Bileti ve Uçuş Mili Kazandıran Kredi Kartları

Sık seyahat eden biriyseniz, uçak biletinizi bedavaya getirebileceğinizi biliyor muydunuz? Uçuş mili biriktiren kredi kartınızla, bir sonraki seyahatinizde biletiniz ücretsiz olabilir. Birçok bankanın uçuşlara özel olarak sunduğu kredi kartı mevcuttur. Siz de kredi kartına sahip olmak istiyorsanız hangi özellikleri taşıdığına ve size sunacağı kampanyalara dikkat etmelisiniz. Bu sayede, alışverişlerinizin ve bedava uçuşların keyfini sürebilirsiniz.

Banka Kredi Notu Nedir? Nasıl ve Neye Göre Hesaplanır?

Yapmış olduğunuz bankacılık işlemlerinin puanlaması olan kredi notu, bankalara yapacağınız her başvuruda karşınıza çıkacaktır. KKB tarafından belirlenen puanınız, kredi veya kredi kartı başvurusunda önemli bir rol oynamaktadır. Ödemelerinizi geciktirdiğiniz bir gün bile kredi notunuzun düşmesine sebep olabilir. 5 ayrı kategoride değerlendirilen kredi notu, tüm finansal yaşamınızın bir göstergesi olarak, hayatınız boyunca karşınıza çıkacaktır.

Banka Kredi Notunu Yükseltmek için Ne Yapmak Gerekiyor?

Nakit paraya ihtiyacınız olması durumunda, kredi çekebilmek için bankanızla iletişime geçebilirsiniz. Bankanıza yaptığınız her başvuruda kredi notunuz dikkate alınacak ve bu puana göre değerlendirileceksiniz. Kredi notum düşük diye üzülmeyin, biraz çaba göstererek kredi notunuzu uzun sürede de olsa yükseltebilirsiniz.

Kredi Kartı Yıllık Ücreti Yasal mı? Geri Alınır mı?

Kredi kartlarının en büyük sorunu haline gelen yıllık ücretler, gündemden düşmemekte kararlı görünüyor. Harcama yapmadığınız halde fazladan ödeme yapmanız sinir bozucu bir hal almakta. Yapılan düzenlemelerle, daha önceden yatırdığınız yıllık aidatı geri alabilmeniz mümkün. Ancak, bankalar da bu ücreti sizden almaktan vazgeçmeyip kredi kartı sözleşmelerine ekleyecektir. Bu sayede de yasallığını ilan edecektir.

Harcama Yaparken Bilinmesi Gerekenler

Harcama Yaparken Bilinmesi GerekenlerKredi kartınızı kullanarak her türlü alışverişinizi yapabilir, fatura ve vergi ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz. Limitiniz dahilinde, kredi kartını gönlünüzce kullanma şansınız var. Her şekilde yanınızda olan kredi kartı, nakit paraya sıkıştığınızda da yardım eder. Kredi kartınızla yurt dışı ödemelerinizi de kolaylıkla yapabilirsiniz. İşte, kredi kartıyla yapabileceğiniz harcamalar:

Kartla Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Farklı ödeme seçeneklerini kullanarak ürün ve hizmet alışverişi yapmanız mümkün. Bazı kartlar, ülkemizde kullanılmasa da en yaygınları banka ve kredi kartlarıdır. Cüzdanlarda yerini koruyan ve uzun süre de gideceğe benzemeyen bu kartlar sayesinde, nakit para taşıma derdi olmadan, her türlü alışverişinizi yapabilir, hiçbir sorun yaşamadan birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kartı ile MTV (Motorlu Taşıtlar Ödemesi) Nasıl Yapılır?

İnternet bankacılığı sayesinde, birçok işlemin bankaya gitmeden yapıldığını, hatta yapılan işlemlerden ekstra ücret ya da komisyon alınmadığını hepimiz biliyoruz. Faturalardan, şans oyunlarına kadar tüm ödemelerinizi internet bankacılığıyla kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bir diğer imkan ise vergi dairelerinde sıra beklemeden, birkaç dakika içinde ödemelerinizi yapabiliyor olmanızdır. Sunulan taksitlendirme seçeneği sayesinde de sıkıntı yaşamadan vergi borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Kredi Kartından Nakit Avans (Para Çekme) Nedir? Nasıl Yapılır?

Nakit avans işlemi bankadan çekilen bir çeşit kredi olarak görülebilir. Bazı bankalar nakit avans işlemine taksit imkanı da sağlamaktadır. Uygulanan faiz oranlarının fazla olması nedeniyle, pek tercih edilmemesi gereklidir. Ancak acil nakit paraya ihtiyacınız olduğunda nakit avans kullanımı oldukça avantajlıdır.

Kredi Kartı ile Yurt Dışı Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Kredi kartıyla online alışveriş imkanı, sadece Türkiye’yle sınırlı kalmamış, global düzeye ulaşmıştır. Dünyanın her yerinden, istediğiniz ürünü satın alabilme şansınız var. Yurt içinde alışveriş yaptığınız internet sitelerinin güvenliğinden bile şüphe ederken, yurt dışındakilerden korku duymanız normal. Dikkat etmeniz gerekenleri öğrendikten sonra güvenli alışverişin keyfini sürebilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Ne Kadar Önemli?

Kredi kartı almak oldukça kolayken, ödemeleri de bir o kadar zordur. Sınırsız ihtiyaçların karşılanması mümkün olmadığı için, kredi kartı limitinizi ihtiyaçlarınıza göre değil, maaşınıza ve ne kadar ödeyebileceğinize dikkat ederek belirlemelisiniz. Limiti yüksek tutup, asgari tutarı öderim diyenler içinse sonucun hiç de iç açıcı olmayacağından emin olabilirsiniz.

Günün Hangi Saatinde Ne Amaçla Kredi Kartı Kullanıyoruz?

Yaygınlaşan kullanımla birlikte, harcamaları kredi kartıyla yapmak alışkanlık haline gelmiştir. Bu alışkanlık kredi kartının birçok avantajından yararlanma imkanını sağlayabileceği gibi, bilinçsiz harcamalara da sebep olabilir. Kredi kartı kullanımını hayatının bir parçası haline getiren kişilerin günlük harcamaları incelendiğinde ortaya şaşırtıcı sonuçlar çıkmaktadır.

Kredi Kartı Harcamaları Nasıl Kontrol Altına Alınır?

Kontrolsüz kredi kartı harcamaları yapıp sonrasında ödeme güçlüğü çekmemek için kredi kartının kullanım amacına hakim olmalısınız. Gelirinizin giderinizden fazla olması durumunda, kredi kartı kullanmanın yararını görebilirsiniz. Ancak, alacağınız küçük ama etkili önlemlerle harcamalarınızı kontrol altına alabilirsiniz.

Borç Öderken Bilinmesi Gerekenler

Borç Öderken Bilinmesi GerekenlerHer bir aylık dönem sonunda, sizin belirlediğiniz tarihlerde, kredi kartı ekstreniz size ulaştırılır. Bu ekstre, yapmış olduğunuz harcamaların ödeme zamanını geldiğini hatırlatan bir uyarıdır. Ödemenizi belirtilen zaman içerisinde yaptığınızda bankanızla iyi ilişkiler kurarsınız. Fakat ödemenin gecikmesi, ilişkilerin bozulabileceğinin habercisidir. Bankanızla iletişime geçerek, yaratılan negatif profili pozitife çevirmek sizin elinizde. İşte, kredi kartı borcu ödemesiyle ilgili sorular ve cevapları:

Kredi Kartı Ekstresi Neyi İfade Eder? Neden Önemlidir?

Hesap ekstresi, kredi kartınızın bir aylık kullanım sonunda yaptığınız harcamaları, toplam borcunuzu ve son ödeme tarihinizi içeren özettir. Bankalar, ödeme bilgilerinizi size bu özet yardımıyla ulaştırır. İster internetten ister adresinize gelen posta yoluyla bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca, bankaların sunduğu tüm fırsatlar ve kampanyalar hesap özetinizde yer almaktadır.

Kredi Kartı Dönem Borcu Nedir? Neden Önemlidir?

Her güzel şeyin bir sonu olduğu gibi, yaptığınız harcamaların da bir ödemesi olacaktır. Sizin belirlemiş olduğunuz hesap kesim tarihinden sonra borç bilgileriniz ekstre olarak tarafınıza ulaştırılır. 1 aylık süre içinde yaptığınız harcamaların toplamı, dönem borcunuzu oluşturmaktadır. Dönem borcunu ödediğiniz takdirde bankalarla aranızda hiçbir sorun oluşmayacaktır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Bankaların en sevdiği ödeme şekli olan asgari tutar, kredi kartı dönem borcunuzun yüzde 30’unu yansıtmaktadır. Asgari tutarı ödemek, kalan borcunuza en yüksek faiz oranlarının işleyecek olması demektir. Son ödeme tarihine kadar minimum tutarı ödemeniz, yasal olarak zorunludur. 3 kez üst üste ödemenizi geciktirir ya da asgarinin altında ödeme yaparsanız kartınız kullanıma kapatılacaktır.

Kredi Kartı Borcunu Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Kredi kartı borcunuzu banka şubelerinden, ATM’lerden ve telefon ya da internet bankacılığını kullanarak ödeyebilme imkanınız var. Peki ya, ödeyemediğiniz anlarda neler yapabilirsiniz? Bankanızla iletişime geçip, borç yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Kredi notunuz yeterliyse ihtiyaç kredisi çekip, borcunuzu daha az faiz oranlarıyla ödemeniz de mümkün. Birden çok kredi kartınız varsa ve ödeme yapmakta zorluk çekiyorsanız borç transferi işlemi de tam size göre.

Kredi Kartı Ödemesinin Gecikmesi Durumunda Ne Yapılmalı?

Kredi kartı kullanıcılarının birçoğu, asgari borcunu ödeyememekten dolayı yüksek faiz oranları altında ezilmektedir. Ödeme yapamadığınız her gün borcunuza borç eklenmesi, tamamen kapatma ihtimalinizi daha da azaltacaktır. Adınızın kara listeye yazılmasını ve bir daha kredi çekmenizin zor olmasını istemiyorsanız borcunuzu taksitlendirme şansınız mevcut. Yasal takip aşamasına gelmeden bankanızla iletişime geçmeniz, en doğru tercih olacaktır.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Nedir? Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borcunuzu ödeyemediğiniz 60. gün sonunda bankanızın ilgili birimine yönlendirilirsiniz ve size borcunuzu ödeyip ödemeyeceğiniz sorulur. Ödeyecek durumunuz yoksa müşteri temsilcinizden borç yapılandırma işlemi talep edebilirsiniz. Sizden istenilen birkaç evrakı bankanıza teslim edip uzun vadede ve az ödeme miktarlarıyla borcunuzu kapatabilirsiniz.

Borç Transferi Nedir? Nasıl Yapılır?

Her bankanın sunmuş olduğu kampanyalardan yararlanmak için birden fazla kredi kartı sahibi olabilirsiniz. Ancak bu kartların ödemelerinin altından kalkamadığınızda bir şansınız daha var: borç transferi. Bütün kredi kartı borçlarınızı tek bir bankaya toplayarak ödemelerinizi daha düzenli ve daha uzun vadede yapabilirsiniz.

Kredi Kartına Taksit Atlatma veya Taksit Erteleme Nedir?

Harcamalarınızı bütçenize göre ayarlayamadığınızda, kredi kartı borcunuzun asgari tutarını bile ödeyemeyecek duruma düşebilirsiniz. Her türlü kolaylığı saylayan bankanız, bu durumda da taksit atlatma yöntemiyle yardımınıza koşacaktır. Asgari tutarı ödediğiniz zaman, internet ya da telefon bankacılığından taksit erteleme işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Borca Girerek Kredi Kartı Borcu Kapatılır mı?

Gelirinizin giderlerinize eşit olmadığı durumlarda, borcunuzu ödemek için birçok yola başvurabilirsiniz. Borç para alacak bir yakınınız ya da bozduracak altınlarınız yoksa hiç düşünmeden ihtiyaç kredisine başvurabilirsiniz. Borcu borçla kapatmaya çalışmak imkansız gibi görünse de, kredi kartına nazaran daha düşük faiz oranlarıyla ve taksit imkanlarıyla, sırtınızdaki yükün biraz olsun hafiflemesi, sizin elinizde.

Kredi Kartı Kullanımında Yapılan En Büyük 10 Hata

Dost görünümlü kredi kartları, harcamalarınıza dikkat etmediğiniz zaman en büyük düşmanınız olabilirler. Taksitle alıp az az ödeme fikri, birçok kişiye cazip gelse de ay sonunda içinden çıkılmaz borçlara sebep olabiliyor. Zamanında ödeme yapamamak ya da sadece asgari tutarı ödeyerek borç bitirmeye çalışmak, birçok insanın yaptığı en önemli hatalardan sadece ikisi. Kredi kartını alırken, imzaladığınız sözleşmeye dikkat etmediğiniz için borcunuza yüklenen faiz oranlarının yüksek olmasına itirazınız ise çoğu zaman reddedilebiliyor.

Yurt Dışında Kredi Kartı Döviz Harcamaları

Kredi kartınızı yurt dışı seyahatlerinizde kullanmanız, hem çok güvenli hem de çok avantajlı. Harcamalarınızı, ister TL cinsinden isterseniz döviz olarak ekstrenize yansıtabilme imkanınız mevcut. Bankanızla iletişime geçtiğinizde, kart türünüze göre size iki ekstre seçeneğini de sunacaklardır. Her iki hesap özetinin de avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Döviz kurunun seyrine göre tercihinizi yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Mağdurları Ne Yapmalıdır?

Kredi kartı kullanımı size bedava gibi gelebilir. İstediğiniz ne varsa hepsini, limitiniz dahilinde, bir anda alabilirsiniz. Sonrasını düşünmeden attığınız her adım, hesap ekstresi geldiğinde dibe batmanız olarak değerlendirilebilir. Bu mağduriyetinizi gidermek için yapabileceğiniz ilk şey bankanızla irtibata geçmek olmalıdır. Her türlü avantajı sunan bankalar, borçtan kurtulmanız için de yardım elini uzatacaktır. Borç yapılandırma işlemi sayesinde de hem bankanız hem de siz kazanmış olacaksınız.

Mobil ve Online İşlemlerde Bilinmesi Gerekenler

Mobil ve Online İşlemlerde Bilinmesi GerekenlerTeknolojiyle birlikte bankalar da sistemlerini geliştirmiş, kullanıcılarına birçok imkan ve kolaylık sağlamıştır. Artık akıllı telefonlardan, tablet ya da bilgisayarlardan online bankacılıkla tüm işlemlerinizi halledebilir, tek bir tuşla bankanızı arayarak, oturduğunuz yerden mobil bankacılığı kullanabilirsiniz. Bilgi değişikliği gibi küçük işlemlerin yanı sıra havale, EFT, kredi veya kredi kartı başvurusu yapmaya benzeyen birçok meşakkatli işlemi hiç yorulmadan yapabilirsiniz. İşte, mobil ve online bankacılık kullanarak yapabileceğiniz işlemler ve daha fazlası:

İnternetten Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi kartı başvurusu yapmak, gün geçtikçe daha kolay bir hal aldı. İstediğiniz her kanaldan başvuru yapabilme şansı tanıyan bankalar, sizden birkaç kimlik bilginizi alarak kartınızı kısa sürede teslim edebiliyor. Bütçenize dost bir banka bulduğunuzda hiç vakit kaybetmeden ve şubeye gitme derdi olmadan, online başvuruyla siz de kredi kartı sahibi olabilirsiniz.

Masrafsız Bankacılık İşlemleri Nasıl Yapılır?

Akıllı telefonlarda ve tabletlerde bulunan uygulamalar sayesinde, birçok bankacılık işleminizi hiçbir ücret ödemeden gerçekleştirebilirsiniz. Bankalarda uzun süre kuyrukta bekleyip, işlem ve transfer ücreti ödemek yerine, kısa yoldan ücretsiz işlem yapmak, doğru bir seçim olacaktır. Müşteri memnuniyetini sağlayan bu uygulamaları gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

İnternet Bankacılığında Hangi İşlemler Yapılır?

Hayatımızın her alanında yanımızda olan internet dünyasından, bankacılık işlemlerini halletmek çok daha kolay hale geldi. Banka ve kredi kartı işlemlerinin yanı sıra, havale ve EFT gibi birçok işlemi internet bankacılığıyla yapabilirsiniz. Faturalar ve HGS işlemleri dahi olmak üzere birçok ödemeyi yapma imkanı mevcut. Fon alım-satım gibi yatırımlarınızı da bankada sıra beklemeden kolaylıkla halledebilirsiniz.

Kredi Kartı İletişim Bilgileri Nasıl Değiştirilir?

Bankanıza vermiş olduğunuz iletişim bilgilerinin güncelliği oldukça önemlidir. Kredi kartı başvurusu yaparken vermiş olduğunuz kişisel bilgilerinizin değişmesi durumunda siz de bankanızla iletişime geçip bilgilerinizin değiştirilmesini talep edebilirsiniz. İster banka şubelerinden, ister telefon ya da internet bankacılığından işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Hesap kesim tarihi, bir aylık süre içerisinde yaptığınız harcamaları gösteren dönemin bittiğinin habercisidir. Kredi kartınızın hesap kesim tarihi size özel olup, ödeme planınız doğrultusunda belirleyebilirsiniz. Maaşınızı aldığınız tarih değiştiyse ve siz de son ödeme tarihlerinde sıkıntı yaşıyorsanız şubelerden, internet bankacılığından ya da ATM’lerden tarih değiştirme işlemini yapabilirsiniz.

Güvenlik Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Güvenlik Konusunda Bilinmesi GerekenlerBulunmaz nimet olarak görülen kredi kartlarının kötü emellere alet edilmemesi için birçok güvenlik önlemi alınmıştır. Kart kullanımı esnasında bankalar, birçok güvenlik hizmeti sağlamış ve kart bilgilerinizin sizden başka kimsede olmaması için birden fazla tedbir almıştır. Aynı şekilde kart kullanıcıları için de birçok uyarı ve güvenlik önlemi mevcuttur. Tüm bunlara dikkat ederek kartınızı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. İşte, kredi kartı güvenliğinin sağlanması konusunda başlıca sorular ve cevapları:

Kart Güvenlik Kodu (CVV) Nedir?

İnternet alışverişlerinizde kredi kartı şifrenizi vermediğiniz için, kartınızın arka yüzünde yer alan üç haneli güvenlik kodunu kullanmanız gerekmektedir. Bu sayede alışverişlerinizi, sorunsuz, dolandırıcılıktan uzak bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Kabartmalı olarak kartınızda bulunmayan bu güvenlik kodunu, sadece bankanız ve siz bilebilirsiniz.

ATM’lerde, Telefon ve İnternet Bankacılığında Güvenli İşlem Nasıl Yapılır?

Bankalar hırsızlık, dolandırıcılık ve sahteciliğe karşı birçok teknik önlem almışlardır. Günümüzde en kolay para kazanma yöntemi hırsızlık olduğu için, birçok kötü niyetli insan bilgi çalmanın kurdu olmuştur. Bu noktada, kredi kartı kullancılarına da büyük iş düşmektedir. Bankacılık işlemlerinizi yaparken alacağınız bireysel tedbirlerle, bilgilerinizin çalınma riskini minimuma indirebilirsiniz.

İnternet Üzerinden Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?

Alışveriş merkezlerinde uzun kuyruklara son veren internet alışverişi, tüm dünyayı etkisi altına almış durumdadır. Tüketim çılgınlığının sona ermeyeceğinin habercisi olan bu işlem sayesinde zahmetsiz ve zaman sınırlaması olmadan tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. İnternet sitelerin güvenilirliği ve bilgisayarınızın koruma altında olması, bu alışverişlerde oldukça önem taşımaktadır. Bankanızın geliştirdiği uygulamaları da kullanmanız durumunda güvenli alışverişin keyfini sürebilirsiniz.

Sanal Kart Nedir?

Kart bilgilerinizin çalınmasından korkuyorsanız, internet alışverişlerinde sanal kart uygulaması tam size göre. İnternet bankacılığını kullanarak sanal kart başvurusu yapabilir, güvenli alışverişinize hemen başlayabilirsiniz. Kredi kartı numaranızdan farklı bir numara içeren sanal kartınızın bilgileri, çalınsa bile kart limiti 0 TL olacağından dolandırıcılar için hiçbir işe yaramayacaktır.

3D Secure Nedir?

Cep telefonunuza gelen kod sayesinde online alışverişlerinizi bir adım daha uzatarak güvenle yapabilirsiniz. SecureCode ya da Verified by Visa olarak isim değişikliği gösterse de asıl amaç dolandırıcılık kurbanı olmamaktır. 3D Secure işleminin kartınıza tanımlamanız durumunda, kartınız çalınsa bile sizden başka kimse kullanamayacaktır.

Yurt Dışında Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İş seyahatlerinde ya da turistik gezilerde, nakit para taşımanın yerini kredi kartları almış durumda. Kredi kartının kolay taşınabilirliği ve çalınma riskinin kredi kartına nazaran az olması, daha çok tercih edilmesini sağlıyor. Ancak bir sürü tehlike, yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da mevcut. Küçük ama etkili önlemler alarak, keyfinizi bozmadan seyahatinize devam edebilirsiniz.

Kredi Kartı Kayıp-Çalıntı Durumunda Ne Yapılmalı?

Kredi kartınız sadece size ve sizin kullanımınıza özel olup, üçüncü kişilerin eline geçtiğinde felakete sebep olabilir. Şüphelendiğiniz herhangi bir anda, müşteri hizmetleri numarasını tuşlayarak kartınızı kullanıma kapattırabilirsiniz. Sizden habersiz kartınızdan yapılan harcamalar için ise bankanızın prosedürlerine göre, ya hiç ödeme yapmazsınız ya da maksimum 150 TL’ye kadar ödeme yapmakla sorumlu tutulursunuz.

Kredi Kartı Güvenliği için Pratik Bilgiler

Son günlerde, kolay yoldan para kazanmak isteyen kötü niyetli insanların ilk tercihi dolandırıcılığa başvurmak oluyor. Bankalar ve ödeme sistemleri şirketleri, her ne kadar güvenlik önlemi alsa da, kullanıcıların da bireysel önlemler alarak sahtecilik riskini sıfıra indirebilme şansı var. Kredi kartınızı kullandığınız her yerde, bu pratik bilgilere dikkat ederek işlemlerinizi sorun yaşamadan halledebilirsiniz.

Kredi Kartı Sorunlarıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kredi Kartı Sorunlarıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler“Her güzelin bir kusuru vardır.”atasözü, kredi kartları için de geçerlidir. Yüksek faiz oranları, komisyon ve dosya masrafları gibi bankalara yapılan ekstra ödemeler şikayet sayısını her gün arttırmaktadır. Bunun yanında, kredi kartı kapattırmak ise bankalar tarafından gün geçtikçe zorlaştırılıyor olup, her yeni prosedür, bankalarla sorun yaşamaya neden olmaktadır. İşte, bankalarla yaşanan başlıca sorunlar ve çözümleri:

Kredi Kartı Şikayetleri Neden Arttı?

BDDK verilerine göre, her yıl artan oranda devam eden şikayet başvurularının başlıca konuları; faizler, masraflar ve komisyonlar olmakta. Kredi kartı şikayetlerini ise daha çok çalıntı ve kayıp konuları oluşturuyor. Giderek artan problemlerin çözümü ve çözümlerin sıkı denetiminde ise en önemli görev BDDK’ya düşmekte.

Kredi Kartı Borcu Ödemesinde Karşılaşılan Sorunlar

Kredi kartıyla ilgili şikayetlerin sayısı, günden güne artmakta. Bu şikayetlerin başında da asgari tutarı ödeyememekten dolayı düşülen durumlar ve kartınızdan çekilen fahiş sigorta primleri. Asgari borcu ödeyemeyen birçok kişi varken, yüksek faiz oranlarıyla borcun katlanması en büyük problem haline geliyor. Daha uygun fiyata bulunabilecekken, yüksek fiyatlı poliçeler de borcunuza borç katıyor.

Bankalar ile İlgili Şikayet Nereye ve Nasıl Yapılır?

Para denince akla ilk gelenlerden olan bankalarla iletişim halinde olmayanımız yoktur sanırım. Müşteri memnuniyeti ve bankaların büyümesi açısından şikayetlerin de kullanıma dahil olduğunu belirtmek isteriz. Şikayetlerinizi bankanıza ya da Türkiye Bankalar Birliği Hakem Heyeti’ne yapabilir, ister şubeden isterseniz de telefon ya da internet üzerinden şikayetlerinizi iletebilirsiniz.

Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir?

Rekabet içerisinde olan bankalar, müşteri kaybetmemek için kredi kartınızı iptal etmek istemezler. Tüm borcunuzu ödeyip bütün otomatik ödemelerinizi iptal ettirdiğinizden emin olduğunuzda, bankanızla vereceğiniz savaşa hazır olmalısınız. Bankanız, size özel fırsatlar sunacak ve iptal ettirmemeniz için elinden geleni yapacaktır. Sabırlı ve kararlı olursanız kartınızı kapattırabilirsiniz.

Lazım olur düşüncesiyle yanımızdan bir kere olsun ayırmadığımız kredi kartının nasıl kullanılması gerektiğini 51 başlıkla sizlere anlatmaya çalıştık. Her anlamda hayatımızı kolaylaştıran bir ödeme sistemi olan kredi kartı, tüm avantajlarına rağmen maddi ve manevi birçok zarara sebep olmaktadır. En az hasarla atlatmak hatta mümkünse hiç hasar almadan alışverişlerin keyfini sürmek istiyorsanız ve bu yazımızı baştan sonra okuduysanız bilinçli bir kullanıcı olmamanız için hiçbir sebep yok! Unutmayın ki, bilinçli kullanım, sizi her zaman bir adım önde tutacaktır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu