Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

PayPal Nedir? Ne İşe Yarar?

Etkinliği ve güvenilirliği dünyaca bilinen Paypal’la ilgili tüm detayları açıkladık. İşte detaylar...
PayPal Nedir? Ne İşe Yarar?
Son Güncelleme: 
Yorum

İnternet alışverişlerinin güvenilirliği tartışılabilir. Bu nedenle, bankalar ve internet siteleri birtakım önlemler almışlardır. Kredi kartınızı kullanırken siz de tedbirler almış olsanız bile, tedirginliğiniz devam edebilir ve bireysel olarak kendinizi korumak isteyebilirsiniz. Bu noktada, dünyaca bilinen ve kullanıcıların güvenliğiyle ilgili bir şüphe duymadığı ödeme sistemi karşımıza çıkmakta: PayPal. E-posta adresiniz ile kredi kartınızı birbirine bağlayan bu sistem sayesinde güvenli alışverişe merhaba diyebilirsiniz. Online alışverişlerinizde kredi kartı numaranızı kullanmadan, sadece e-posta adresinizle harcama yapabilirsiniz.

PayPal, 1998 Aralık ayında avuç içi cihazlar için güvenlik yazılımı geliştirme amacıyla, Confinity adıyla ABD’de kuruldu. Bu şirketin “para transferi” hizmeti vermesi 1999 yılında oldu. 2000 yılı Mart ayında meşhur girişimci, Tesla Motors’un sahibi Elon Musk’ın kurduğu online banka çözümleri geliştiren X.com ile birleşme sağlandı. PayPal servisinin önemini anlayan Musk, para transferi işine odaklandı ve şirketin adını da 2001’de PayPal olarak değiştirdi. 2002’de hakla açılan PayPal, hemen arkasından eBay tarafından satın alındı ve dünya çapında tanınırlığı giderek arttı. Özellikle e-ticaret firmalarının önemli araçlarından birisi oldu.

PayPal Nedir?

PayPal Nedir?Kredi kartı kullanmadan, internet üzerinden güvenli alışveriş yapma imkanı sunan ya da istediğiniz kişiye sadece bir e-posta adresi aracılığıyla para yollayabilmenize olanak sağlayan PayPal, bir sanal bankacılık sistemidir. ‘Online ödeme yapmanın daha güvenli ve kolay yolu’ sloganıyla yola çıkan PayPal, kullanıcılarına gerçekten büyük kolaylık ve imkan sağlıyor.

PayPal hesabınızla ödeme yaptığınızda ödemeniz, karşı tarafa normal para olarak değil de PayPal parası olarak aktarılır. Eğer hesabınızda PayPal paranız yoksa, bağladığınız kredi kartından ödeme tutarı çekilir ve güvenli olarak hesabınıza aktarılır. Yurt dışından alışveriş yapacaksanız, bu ödeme sistemiyle, kullandığınız para cinsini bir diğerine dönüştürebilir, ödemelerinizi güvenle ve kolaylıkla yapabilirsiniz. Kredi kartı bilgilerinizin verilmemesi, güvenlik derecesini bir kademe daha arttıracaktır. Hiç bilmediğiniz bir yere ödeme yapmak, sizi endişelendirebilir ancak PayPal ödeme sistemini birçok kuruluş kabul ettiği için korkmanıza gerek kalmayacaktır.

Neden PayPal?

Neden PayPal?Kredi kartı bilgilerinin güvenliği için sadece e-posta adresiyle ödeme yapmayı kim istemez ki? Online alışveriş yapacaksanız, PayPal kullanarak TL ya da 24 farklı para birimiyle ödeme yapabilirsiniz. Üstelik, satıcı kişinin PayPal hesabının olması gerekmiyor. Ödemenizi aldıklarında, PayPal hesabı açabilirler. Alışveriş sürecinde, satıcı firmaya sadece e-posta adresiniz gösterilir, tüm kart bilgileriniz özenle saklanır. Binlerce web sitesinde ve özellikle eBay’de güvenli alışverişin keyfini çıkartabilirsiniz. Ayrıca, alışveriş işleminden sonra elinize geçmeyen ürünlerle ilgili korunma imkanı da mevcut. Kartınızı kullanarak sizden habersiz yapılan alışverişler için de PayPal’ın koruması altında olursunuz.

Eğer internet üzerinden satış yapmak istiyorsanız, dünyanın birçok yerinden kredi kartıyla ödeme alabilirsiniz. TL’nin yanı sıra, 190 ülkeden 24 farklı para cinsinden ödeme kabul edebilirsiniz. Siz de online alışveriş yapmak ya da paranızı güvenle saklamak isterseniz, PayPal hesabınızda tutabilirsiniz. Sadece ödeme aldığınızda ücret alan PayPal’da hesap açım ücreti ya da aylık ücret bulunmamaktadır.

PayPal Türkiye’de Neler Yaşandı?

PayPal Türkiye’de Neler Yaşandı?Uzun yıllardır yurt içi ve özellikle yurt dışı müşterileri için ödeme kolaylığı sağlayan PayPal, geçtiğimiz Haziran ayında Türkiye’den çekildiğini açıkladı. 2013 yılında Resmi Gazetede yayınlanan ve 2015 yılında yürürlüğe giren 6493 sayılı Elektronik Ödeme Sistemleri Kanununa göre; Türkiye’de finansal işlem yapan firmaların, sunucularını Türkiye sınırları içerisinde tutması gerekiyor. Verilerini ülkeye taşımayı reddeden PayPal, bilgilerini Türkiye’ye aktarmadan lisans almaya çalışsa da başaramadı. Türkiye’den çekilme sürecinin detaylarına önceki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Para işlemlerinin izlenebilmesi ve Türk tüketicilerini ve kişisel bilgilerini korumak amacıyla, tüm banka ve finansal kurumlara, sunucuların ülkede bulunması şartı getirildi. Bu sayede, tüketiciler sorunlu işlemlerle karşı karşıya kaldığında, yabancı bir ülkenin mahkemesinde işlem yapılması önleniyor. Aynı zamanda kişisel veriler de yurt dışına çıkarılmamış oluyor. Uzun yıllardır Türkiye’de ve özellikle yurt dışı müşterileri tarafından kullanılsa da, PayPal bu şartı sağlamayı kabul etmedi. Yokluğu internet alışverişi için önemli bir kayıp olsa da Payeer, Paytoo ve Payza gibi firmalar, fırsattan istifade ederek lisans almış durumda.

Henüz resmiyet kazanmasa da PayPal’ın Türkiye’ye gelme ihtimali kulislerde konuşulmaya başlandı. Verilerinin ülke sınırlarına taşımak istemeyen PayPal’ın ‘Cross Border’ yöntemini kullanarak yabancı müşterilerin Türkiye’den alışveriş yapmasını sağlayacağı, 2017 sonunda ise tüm bilgileri Türkiye’ye taşıyacağı ihtimali, şimdiden birçok satıcının yüzünü güldürmüş durumda. PayPal’ın ülkeye geri dönüş süreciyle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Güvenlik hizmetinden para transferi işlemine doğru yönelen ve dünya markası olan PayPal’la, tüm ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Alıcıysanız kullanımda hiçbir ücret ödemezken, satıcı olmanız durumunda sadece küçük bir komisyonla bu hizmetten yararlanabilirsiniz. Küreselleşen dünyada tek bir tuşla alışverişinizi güvenle ve risksiz bir şekilde yapabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu