Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Ön Onayı Nedir?

Kredi ön onayı almak için kişinin kredi notu önem taşımaktadır. Ön onay almak için gerekenler ve konuyla ilgili detaylar aşağıda yer almakta;
Kredi Ön Onayı Nedir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

İhtiyaç, taşıt ya da konut kredisi için bankanıza başvuruda bulunduğunuzda, olumlu ya da olumsuz cevap almadan önce hakkınızda değerlendirme yapılacaktır. Bu değerlendirmede; kredi kullanmak isteyen kişinin ödemede zorluk yaşayıp yaşamayacağı ya da satın alınmak istenen konutun kredilendirmeye uygun olup olmadığı detaylı olarak araştırılır. Gelir durumunuz ve kredi notunuz da bankalar tarafından incelenir ve bu araştırmalar, kredi kullanıp kullanamayacağınızın habercisidir.

Mobil ya da internet bankacılığını kullanarak yapmış olduğunuz kredi başvurularında, cevap olarak ‘kredi ön onayı gerçekleşti, en yakın şubemize başvurun’ mesajını alırsınız. İşte bu mesaj size ulaşana kadar, hakkınızda araştırma yapılmış olur ve evraklarınızı beyan etmek için bankanıza davet edilirsiniz. Kredi başvurusunu şubeden gerçekleştirdiğinizde, ön onay alabilmek için bankanız borç ödeme düzeninizi dikkatle inceleyecektir. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından adınıza tutulan kayıtlar incelenir, size ait olan borçlar, ödeme tarihleriniz ve hesabınızdaki para giriş çıkışları değerlendirilir. Bu bilgiler sizin kredi notunuzu oluşturur. Bu nedenle kredi notunuz ön onay için oldukça önemlidir.

Bu durumda kredi ön onayınızın olumlu ya da olumsuz cevabı ne anlama gelmektedir, onayı aldıktan sonra hangi işlemleri yapmalısınız gelin birlikte inceleyelim:

Kredi Ön Onayı Ne Demektir?

Kredi Ön Onayı Ne Demektir?Kredi talebiniz için teslim etmiş olduğunuz evrakların değerlendirilmesi sonucunda, bankanız kredi kullanıp kullanamayacağınıza karar verecektir. Gelir beyanınız, sizin ve aile fertlerinizin kredi geçmişleri, konut kredisi almak istiyorsanız alacağınız evin durumu gibi birçok faktör, hakkınızda yapılan ön değerlendirme için kullanılacaktır. Bu değerlendirme sonucunda işlemlerinizin devam edip etmeyeceğine karar verilecektir.

Kredi çekmeye uygun olup olmadığınızı değerlendirmek için bankaların belli başlı kriterleri bulunmaktadır. Bunlardan ilki, daha önce kredi kullanmışsanız geri ödemede göstermiş olduğunuz performanstır. Bu koşulun içine kredi kartı ödemelerini de ekleyebiliriz. Kısacası, kredi notunuz ön değerlendirme için fazlasıyla önem taşımaktadır. KKB kayıtlarından elde edilen kredi puanının düşük olması durumunda, bankalar kredi vermeye sıcak bakmayacaktır. Kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğinizi öğrenmek için burayı tıklayın. Kullanmak istediğiniz kredi tutarı ve vadesi, ödenecek aylık taksit miktarları da bir diğer koşul olarak kabul edilir. Tüm bu kıstaslara gelir belgesi de eklenerek bir değerlendirme yapılır ve geri ödeme yapıp yapamayacağınıza bankanız tarafından karar verilecektir.

Manşet Haberleri
Sponsorlu

Konut kredisi kullanmak istediğinizde hakkınızda yapılan ön değerlendirme aşamasında, tüm bu koşullara ek olarak konut uygunluğu da araştırılır. Satın almak istediğiniz konutla ilgili yapılan araştırmada evin değeri ve krediye uygun olup olmadığı tespit edilir. Olumlu ön onay alındıktan sonra konutun eksper tarafından belirlenen değeri, krediye uygunluğu ve konut üzerinde herhangi bir haciz ipotek vb. işlemin olmaması tam onay sürecinde etkilidir. Tüm bu işlemlerden sonra, gerekli belgelerle banka şubesine giderek kredi başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Kredi başvurusunun nasıl yapıldığını buradan öğrenebilirsiniz.

Kredi Ön Onayı Alamazsam Ne Olur?

Kredi Ön Onayı Alamazsam Ne Olur?Kredi başvurusunda bulunduğunuzda, ön onay alamamışsanız bu durum, büyük ihtimalle finansal geçmişinizle ilgilidir. Finansal geçmişinizin pek parlak olmaması, sizi birçok olumsuzlukla karşı karşıya getirebilir. Kredi notunuzun düşük olması, önceki dönemlerde yaptığınız borçlanmalar, gecikmeli ve düzensiz ödemelerden dolayı bankanız, kredi vermeye sıcak bakmayacaktır. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kara listesindeyseniz, kredi ön onayı almanız kesinlikle mümkün olmayacaktır. Kara listenin detaylı tanımı ve çıkmak için neler yapabileceğinizi öğrenmek için burayı tıklayın. Bu durumda yapmanız gereken şey, kredi notunuzu yükseltmek için adım atmak olmalıdır. Kredi sicilinizi nasıl temizleyeceğinizi öğrenmek için burayı tıklayın. Ek olarak, gelirinizin taksitleri ödemede yetersiz olması, almak istediğiniz kredinin gelirinize göre fazla olması da olumsuz yanıt almanız için geçerli sebeplerdendir.

Kredi ön değerlendirmenizin olumlu sonuçlanması kredi başvurunuzun mutlaka kabul edileceği anlamına gelmemektedir. Teknolojinin nimetlerinden yararlanan bankalar, aralarındaki ortak veritabanı sayesinde kredi başvurusunda bulunan kişilerin güvenilirliğini öğrenir ve kredi kullanımı için uygun özelliklere sahip olup olmadığını onaylamaktadır. Tüm bunları yaparken, kolayca kredi alınabilir algısı yaratmaktadır. Maalesef, bu işler, lanse edildiği gibi kolay olmuyor. Ön onaydan sonra bankalar, detaylı değerlendirmesini yaparak kredi başvurunuzu reddedebilir. Bu nedenle kredi tam onayıyla ön onay birbirine karıştırılmamalıdır.

Kredi başvurusunda bulunduğunuzda, bankanız tarafından ön değerlendirmeye tabii tutulursunuz. Bu işlem, aslında, hakkınızda yapılacak araştırmanın bir başlangıcı olarak kabul edilebilir. Eğer bankada eksik evrakınız varsa ya da evraklarınız güncelliğini yitirmişse bu aşamada ortaya çıkacaktır. İşte ön onay da bu evrakların kontrolü anlamına gelmektedir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.