Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Banka Kredisine Kefil Olmak

Son derece önemli olan ve herkesin bilinçli davranması gereken konu kefillik hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar bu yazıda sizlerle:
Banka Kredisine Kefil Olmak
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bir yakınınız bankadan kredi çekebilmek için sizden kefil olmanızı isteyebilir. İçten içe ‘hayır’ demek isteseniz de çoğunlukla kırmadan ‘olur’ cevabını verirsiniz. Yardım isteyen dostunuzu geri çevirmemek için almış olduğunuz sorumluluğu bir daha enine boyuna düşünün derim. Dostluk başka alışveriş başka diye düşünmenizde yarar vardır.

Bir banka kredisine kefil olunca, banka asıl borçludan borç tahsilatını yapamazsa ona kefil olan kişiye başvurarak borcu tahsil edecektir. Bu noktada kefil olan kişinin altına girdiği risk büyük olduğundan iyi düşünülerek karar verilmelidir. Kefil, borcun borçlu tarafından ödenmemesi halinde tüm sorumluluğu üzerine alacağını ve tüm borcu kendisinin ödeyeceğini taahhüt etmektedir. Borcun asıl borçlu tarafından ödenmemesi durumunda kefil olan kişi, hacze kadar gidebilecek bir süreçle karşı karşıya kalabilir. Bankalar kefalet sözleşmesiyle, borç verdiği paranın geri ödenmesini garanti altına almaktadır. Bankanın kendisini garantilediği bir diğer yöntem ise kredi verirken hayat sigortası yapılmasıdır. Hayat sigortasıyla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Banka kredisine kimlerin kefil olabileceğini ve kefil olmanın içinde barındırdığı riskleri gelin birlikte inceleyelim:

Kefil ve Kefalet Sözleşmesi Nedir?

Kefil ve Kefalet Sözleşmesi Nedir?Günümüzde nakit para ihtiyacını karşılamak için kredi başvurusunda bulunmayan insan sayısı çok azdır. Her insan hayatının belirli durumlarında kredi başvurusu için bankanın yollarını aşındıracaktır. Bankalar da kredi verirken, müşterilerin gelir gider durumlarına ve daha önceki dönemde bankalarla olan ilişkisine bakıp değerlendirme yaparlar. Sonuç olumlu ise yine de kendisini garanti altına almak isteyen bankalar, sizden birini kefil olarak göstermenizi beklerler. Borcunuzu ödememeniz durumunda, tahsilin gerçekleşmesi için bir sorumlu daha bulan bankalar; kefalet sözleşmesiyle kredi vermeye başlamıştır.

Bir krediye kefil olursanız, bir yakınınızın ya da akrabanızın alım satım işleminde alımı yapan kişinin parayı ödememesi gibi durumlarda onun yerine ödeme yapmayı kabul etmiş sayılırsınız. Kredi borcu sahibi borcunu ödemezse banka hakkında idari takip sürecini başlatır. Bu süreçte borçlu ile anlaşma yapılmak istenir; ancak tahsilat yine gerçekleştirilemezse banka yasal takip işlemini devreye sokar. Borçlu yine ödemesini yapmazsa, kefil olduğunuz için sorumluluk sahibi olursunuz. Kefalet sözleşmesini imzaladığınız için borcun sorumluluğunu üstlenmişsinizdir. Bu nedenle, banka borcun ödenmesi için sizi takip altına alabilir. Kefil olarak borcu ödediğiniz takdirde, asıl borçludan ödediğiniz parayı yasal olarak talep edebilirsiniz.

Borçlar Kanunu ve Banka Kartları ile Kredi Kartları Kanunu’nda kefili korumak için birçok madde bulunmaktadır. Borcun geri ödenmesi için asıl borçluya başvurulup tüm yollar denenmedikçe, kefilden borcun istenmemesi yasal bir zorunluluktur. Kefilin sorumlu olabilmesi ve kredi sözleşmelerindeki kefaletin geçerli sayılabilmesi için kefaletin yazılı bir sözleşme ile yapılması, borçluya kefil olduğu tutarın açıkça sözleşmede belirtilmesi gereklidir. Bu şartlar da Borçlar Kanunu’nda açıkça belirtilmiştir. Belirtilen iki önemli yasal unsuru içermeyen kefalet sözleşmeleri geçersiz sayılır. Bu durumda, kefil limit ve kendi temerrüdünün sonuçlarından sorumlu kabul edilir.

Kefil Olma Şartları Nelerdir?

Kefil Olma Şartları Nelerdir?Asıl borçlu ödeme yapmadığı zaman geçen süre, kefil olan kişinin aleyhine işleyecektir. Bu nedenle, kefil olacak kişinin bilgi sahibi olması ve doğru kararı vermesi gereklidir. Krediye kefil olmanın belirli şartları vardır. 18 yaşını geçtiyseniz, aylık düzenli ve yüksek bir gelire sahipseniz, bu geliri belgelemeniz durumunda kefil olabilirsiniz. Ek olarak, bankalar kefil olacak kişilerin de bankalarla ilişkisini kontrol etmektedir. Bu nedenle kredi notunuz düşükse, sicilinizde herhangi bir olumsuzluk varsa kefil olamazsınız. Ödemelerinizi düzenli yapmış olmanız da bankanız için krediye kefil olmada aranan şartlardan biridir. Bazı bankalar, kefille borç alacak kişinin aynı ilde ikamet etmesini isteyebilir; ancak bu koşul bazı durumlarda esnetilebilir. Tüm bu şartları sağlıyorsanız, kefalet sözleşmesini imzalamanız durumunda krediye kefil olabilirsiniz.

Kefalet sözleşmesinin geçerli olabilmesi için kefilin elle yazma zorunluluğu bulunan şeyler vardır. Sorumlu olunan borç miktarı, kefalet tarihi ve kefil olma beyanını elle yazması durumunda sözleşme geçerli sayılacaktır. Vekil aracılığıyla kefil olacaksanız, belirttiğimiz üç şeyi yine elle yazmak zorundasınız. Eğer evliyseniz, kefil olmak için eşinizden yazılı muvafakat alınması gereklidir. Eş muvafakati alınmadan kefil olamazsınız. Okuma yazma bilmeyenlerin ve ellerini kullanamayanların kefil olma durumu ise noterden onaylı vekaletname ile gerçekleştirilebilir.

Kefil Olmanın Dezavantajları Nelerdir?

Kefil Olmanın Dezavantajları Nelerdir?Bir krediye kefil olmak, kendi adına kredi çekmeye benzer. Bu yüzden, kefil olmanın size zarar vermeyeceğini ve hiçbir şekilde etkilemeyeceğini düşünmek sizi zor duruma sokabilir. İlk düşünmeniz gereken şey, toplam borcu ödeyebilecek gücünüzün olup olmadığı ve sizin için ne kadar kayba neden olacağıdır. Kefil olan kişi, en az borçlu kadar geri ödemeden sorumlu kabul edilir. Kefil, kredi ödemelerinde aksama olduğunda ya da kredinin kapatılamaması halinde borçlunun yerine krediyi bankaya ödemekle yükümlü kişidir. İşin sonu maaşınıza el konulmasına ve hacze kadar gidebilir. Kredi borcu ödenmediğinde karşılaşabileceğiniz sorunları öğrenmek için burayı tıklayın. Bu nedenle, kimin için kefil olduğunuza dikkat etmeniz ve gerekirse iki kere düşünmeniz yararınıza olacaktır.

Kefil olduğunuzda, borcun ödenip ödenmediğini yakından takip etmelisiniz. Siz de ödemeye ortak sayıldığınız için borç sizin üzerinize kaldığında, ödenmeyen her gün sizin de kredi notunuz olumsuz etkilenecektir. Bu nedenle, ödeme konusunda aksama yaşandığında bankanızdan size haber vermesini isteyebilirsiniz. Ne kadarlık bir krediye ve kime kefil olduğunuzu iyice düşünmeli, dikkatli bir karar vermelisiniz. Kefil olmanızı isteyen kişi, bir yakınınız ya da dostunuz olsa bile karar vermeden önce tüm olumsuz durumları göz önünde bulundurmalısınız.

Krediye kefil olmak yanlış bir hareket değildir. Sadece içinde fazla risk barındırdığı için birçok insan tarafından tercih edilmemektedir. Kefil olacağınız kişiye güveniyorsanız, sizi yarı yolda bırakmayacağını biliyorsanız, sizin zararınıza olacak bir durum oluşmayacaktır. Ancak tüm riskleri değerlendirip cevabınız olumsuzsa ‘hayır’ demeyi bir an önce öğrenmelisiniz. Karşınızdaki kişinin de sizi anlayışla karşılayacağı şekilde açıklama yaparsanız, ilişkinizin bozulmayacağından emin olabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.