Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Ziraat Bankası Konut Kredisi Faiz Oranını %0,99’a İndirdi

Ziraat Bankası 180 ay vadeli konut kredisi faiz oranını %1’in altına çekerek, diğer faiz türlerinde de indirime gitti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın politika faiz oranlarında %4,25 puanlık indirim yaparak %24’ten %19,75’e çekmesi piyasalarda oldukça olumlu karşılandı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, önceki gün yaptığı açıklamada faiz indirimiyle birlikte Türkiye’nin farklı bir iklime girdiğini söyledi.

Bu haftadan itibaren kamu bankaları başta olmak üzere tüm bankaların faiz oranlarını düşüreceğini söyleyen Albayrak, bu doğrultuda ekonomide de canlanma olacağını aktardı. Faiz indirimi konusunda ilk adım Ziraat Bankası’ndan geldi. Banka 500 bin liraya kadar olan 180 ay vadeli konut kredisi faiz oranını %0,99 seviyesine çekti.

Ziraat Bankası; Tüketici, Konut ve Ticari Kredilede Uyguladığı Faiz Oranlarını Düşürdü

Ziraat Bankası; Tüketici, Konut ve Ticari Kredilede Uyguladığı Faiz Oranlarını DüşürdüMerkez Bankası’nın faiz kararından sonra piyasalar kamu ve özel bankalardan gelecek açıklamaları merakla bekliyordu. Birçok ekonomist sadece Merkez’in aldığı kararın yeterli olmayacağını, yatırımların artması adına diğer faiz türlerinde de indirim yapılması gerektiğini söylemişti.

Kararı uygulama konusunda ilk adım atan Ziraat Bankası oldu. Banka; konut, tüketici ve ticari olmak üzere tüm faiz türlerinde indirim uyguladı. Ziraat Bankası’nın son değişiklik sonrasında uygulayacağı faiz oranları ise şu şekilde açıklandı;

  • Konut kredisinde; 500 bin liraya kadar 180 ay vadeli kredilerde aylık %0,99, 500 bin – 1 milyon liraya kadar 180 ay vadelilerde aylık %1,19 ve 1 milyon liranın üzerinde olan konutlarda, 180 ay vadeye kadar %1,39 oranında faiz uygulanacak.
  • Tüketici kredilerinde; Ziraat Bankası’ndan maaş alan müşteriler için 60 ay vadeye kadar %1,49, diğer müşteriler için %1,59 oranında faiz uygulanacak.
  • Kurumsal (ticari) kredilerde; firmanın kredi değerlendirme notuna göre A kategorisinde yer alanlara %17, B’dekilere %17,5 ve C’dekilere %18 oranında faiz uygulanacak. 24 aydan daha uzun vadeli kredilerde de azami %19 oranında faiz uygulanacağı bildirildi.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle