Yatırım yapmaya başla!

“Ruhum Genç!” Diyenlere Zengin Bir Emekli Olmak için 10 İpucu

“Ruhum Genç!” Diyenlere Zengin Bir Emekli Olmak için 10 İpucu

Çalışma hayatına başladığımız anda emeklilik hayallerini kurmaya başlarız. Emekli olduğumuz zaman tüm yükümlülüklerden kurtularak daha rahat bir yaşama sahip olacağımızı düşünürüz. İstediğimiz her yeri gönlümüzce gezebileceğimizi, sabah erken kalkıp işe gitmek zorunda kalmayacağımızı hayal ederiz. Emekli olduğumuz zaman sanki bir sihirli değnekle hayatımızdaki tüm sorunlardan kurtulacakmışız gibi davranırız.

Gün gelip emekli olma vakti yaklaştıkça stres artmaya başlar. İşte bu stres, emekliliğe giden yolu iyi değerlendiremediğimiz için yaşanmaya başlar. “Emekli maaşı ile nasıl geçineceğim, masraflarımız nasıl karşılarım, ev kiramı nasıl öderim, çocuklarıma nasıl bakarım” gibi daha birçok soru yankılanmaya başlar. Emeklilik zamanı gelse bile çalışmaya devam etme kararı da bu şekilde alınır.

İş hayatına adım attığınız gün emekliliğinize de adım atmış olursunuz. Bu nedenle attığınız adımları emekliliğinizi düşünerek atmalı ve yatırımlara başlamalısınız. Emekliliğiniz için yatırım yaptıkça o günlere ait hayalleri daha sağlam kararlara bağlayabilirsiniz. “Bunları düşünmek için daha çok gencim” ve “yarın ne olacağımız belli değil” gibi düşüncelerden de uzaklaşsanız iyi edersiniz. Elbette kimse yarın başına ne gelir bilmiyor; ama pişman olmamak, keşke dememek için bu adımları atmanız gerekiyor.

İşte sizlere gönlünüzce bir yaşam süreceğiniz, zengin bir emekli olmak için 10 ipucu:

1 Birikim Yapın

Birikim YapınPara biriktirmemek için bahaneleriniz varsa, işte size kurtulmak için bir neden: EMEKLİLİK!

Emekliliğiniz için bugünden para biriktirmeye başlamalısınız. Her şeyi bir kenara bırakın ve emekliliğinizi hayal edin. Hayallerinizi gerçekleştirme için iş hayatınız ve tatil günleriniz yeterli olmayabilir. Ama emekliliğinizde bol bol vaktiniz olacak. Eğer o zamanlarda da paranız olmasa hayallerinizi iç çekerek uzaktan bakmaya devam edersiniz. Bu yüzden bugünden emekliliğiniz için birikim yapmaya başlamalısınız.

2 Emekliliğinize Yatırım Yapın

Emekliliğinize Yatırım YapınYatırım yapmak, gelecekte maddi olarak sıkıntı çekmemeniz için gereklidir. Eğer yatırım yaptığınız zaman tüm paranızı kaybedeceğinizi düşünüyorsanız, yatırım hakkında bilginiz yok demektir. Para kazanacağınız yatırımlar yapmak için öncelikle nasıl yatırım yapacağınızı öğrenmeniz gerekiyor. Günümüzde yatırım yapmayı öğrenmek için birçok olanağınız var. İnternetten kısa bir sürede başarılı yatırımlar nasıl yapılır öğrenebilirsiniz. Gerek borsa, gerekse forex piyasasında yatırım yaparak emekliliğiniz için güzel bir birikime sahip olabilirsiniz.

Dövizlere, altına, hisse senetlerine internetten yatırım yapabilirsiniz. Ücretsiz eğitim olanaklarından faydalanarak kısa sürede bol kazançlı yatırımlar nasıl yapılır öğrenebilir ve profesyonel yatırımcılar gibi para kazanabilirsiniz. Ayrıca sanal para ile işlem yapılan deneme hesapları sayesinde de risk almadan deneyim kazanmış olursunuz.

3 Tasarruflu Olun

Tasarruflu OlunTasarruflu olduğunu her konu, size karlı bir şekilde geri dönecektir. Gerek maddi gerek manevi anlamda yaptığınız tasarrufun faydasını göreceksiniz. Faturalarınızın tutarını azaltmak, tüm giderlerinizi kısmak, kazandığınız parayı daha etkili bir şekilde kullanmanızı sağlayacaktır. Elektrik, su ve doğal gaz masraflarını azaltabileceğiniz birçok yöntem bulunuyor. Aynı şekilde toplu taşıma araçlarını kullanmak ve kısa mesafeleri yürümek son derece iyi bir tasarruf hareketi olacaktır. Elbette her şeyin başı bilinçli bir tüketici olmaktan geçiyor!

4 Gelirinizi Arttırın

Gelirinizi ArttırınŞimdi gençsiniz ve daha fazla çalışmak için gerekli enerjiniz var. Artık yorgun olduğunuzu düşünüyorsanız, hayallerinizden de vazgeçtiniz demektir. Çünkü gerçekten istediğiniz zaman gerekli enerji, damarlarınızdaki azimli kanda bulunuyor. Bu enerjiyi kullanarak gelirinizi arttırmalısınız. Gelirinizin artması demek, daha büyük hayaller demek ve kendinizi çok daha iyi hissetmeniz demektir. Yapabileceğiniz birçok ek iş olanağı var ve bunların sıkıcı olmadığını da biliyoruz. Nasıl mı biliyoruz; çünkü herkesin kendince bir ilgi alanı, hobisi ve becerisi vardır. Bu yönlerinizi kullanarak para kazanabilirsiniz. Bu şekilde işkenceye dönüşmeden, bir yandan eğlenirken bir yandan para kazanmış olursunuz.

5 İyi Bir Bütçeleme Yapın

İyi Bir Bütçeleme YapınBütçeleme, tüm gelir ve giderlerinizin hesabını yapmanız anlamına geliyor. Gelirinizi mümkün olduğunda artırmalı ve giderlerinizi de minimuma indirmelisiniz. Bu şekilde size yetersiz gelen maaşınız, yeterli gelmeye başlayacak, hayalleriniz için yatırım yapmaya başlayacaksınız. Bütçeleme konusunda başarılı olmak için ailenizden de destek almanız gerekiyor. Siz tasarruflu olurken, bir başkasının yaptığı sorumsuz harcamalar tüm hesapların bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle aile bireyleriyle küçük – büyük demeden bu konuyu paylaşmalı ve destek olmalarını istemelisiniz.

6 Hedefler Koyun

Hedefler KoyunKendinize hedefler koymanız, emekliliğinize daha sistematik bir şekilde ulaşmanızı sağlayacak. Bu hedefler gerek para konusunda gerek bir ev veya herhangi bir hayal konusunda olabilir. Örneğin bir yıl sonra ne kadar para biriktirmek istediğinizi belirleyin ve bu miktara ulaşmak için çabalayın. Ulaştığınız an bu hedefi bir tık daha yükseltin. Bu şekilde ilerlediğiniz sürece çok daha rahat bir şekilde yatırım yapacağınızı unutmayın.

7 Kendinizi Motive Edin

Kendinizi Motive EdinPara biriktirmek veya sürekli para ile ilgili bir şeyler düşünmek can sıkıcı olabilir ve tüm enerjinizi alabilir. Kendinize sürekli neden bu şekilde hareket ettiğinizi hatırlatın ve bu şekilde ilerlediğiniz zaman tüm hayallerinizi gerçekleştirebileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Emekliliğinizi daha rahat bir evde geçireceğinizi, geçim sıkıntısı çekmeden yaşayacağınızı düşünmek gerekli motivasyonu verecektir. Ayrıca kendinize bu yolda koyacağınız hedeflere ulaştıktan sonra ödüller vermek de size gerekli enerjiyi verecektir.

8 Kötü Günlere Hazırlık

Kötü Günlere HazırlıkBir insanın hayatında hiç beklemediği bir anda karşılaşabileceği bazı sorunlar olabilir. Örneğin bir kaza, sağlık sorunu, doğal afet gibi. Bugünlerin ne zaman geleceğini kimse bilemez ama önlemler alabilir. İşe giderken arabanızla geçireceğiniz küçük bir kaza bile tüm hesaplarınızın şaşmasına neden olabilir. Böyle bir durumla karşılaşma ihtimalinizi her zaman aklınıza bulundurun ve bunun için yatırım yapın. Bu zor zamanlarda bir köşede bulunacak ufak bir miktar para, size en büyük yardımcı olacaktır.

9 Sürekli Araştırın

Sürekli AraştırınGerek genel kültür anlamında gerekse para kazanabileceğiniz bir fırsatı yakalamak için sürekli uyanık olun ve araştırın. Geleceğin popüler sektörlerini, ekonomide meydana gelen gelişme ve değişiklikleri bilin. Tüm bu konular size ekstra bir para kazanmak ve zengin olmak için süper fırsatlar sunabilir. Bu fırsatları değerlendirerek zengin bir emekli olabilirsiniz. Örneğin gelecek 10 yıl içinde popüler olacak alanları araştırın. Bu alana yapacağınız bir yatırım veya iş modeli sayesinde sizi rahata kavuşturacak bir gelir elde edebilirsiniz.

10 Sabırlı Olun

Sabırlı OlunSabırlı, organize olabilen ve sakin düşünebilen bir kişiliğe sahip olun. Alacağınız kararları, sağlam ve sağlıklı bir şekilde almak için sabırlı olmalısınız. Attığınız adımların sonucunu hemen alamayabilirsiniz. Sabredin ve gerçekleşeceği zamanı düşünün. Bu süreçte attığını adımları gözden geçirin ve atladığınız noktalar var mı, bu şekilde yapsam daha iyi olurdu dediğiniz nokta var mı araştırın. Attığınız adımların sonucu bir gün mutlaka alacağınıza inanın!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Emeklilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum