Yatırım yapmaya başla!

Yurt İçi Yerleşiklerin Finansal Varlıkları 3 Ayda Yüzde 6,6 Eridi

Üçüncü çeyrek büyüme rakamları öncesi genel bir değerlendirme yapan ekonomistler, Temmuz-Eylül arasında mevduatlarda %8, toplam finansal varlıklarda %6,6 oranında azalma olduğunu belirtti.
Yurt İçi Yerleşiklerin Finansal Varlıkları 3 Ayda Yüzde 6,6 Eridi

Bugün saat 10:00’da yılın üçüncü çeyreğine ait gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) rakamları açıklanacak. Ağustos ayındaki kur şokundan sonra ekonomide sert bir daralmanın, üretim ve tüketimin azaldığı görülürken, Temmuz – Eylül dönemini kapsayacak büyüme rakamlarının da aşağı yönlü bir tablo çizmesi bekleniyor.

Ekonomideki daralmayı finansal tarafta çok net bir şekilde yaşadığımızı belirten analistler, üç ayda Türkiye’de yerleşik kişilerin finansal varlıklarının %6,6, mevduatlarının %8 ve kredilerinin %11 oranında azaldığını belirtti.

30 Kasım ile biten haftaya göre bankaların yurt içi yerleşiklere kullandırdığı krediler %11 azaldı.

Ağustos ayında 2 trilyon 546 milyar lira olan kredi stoku, Kasım sonunda 279 milyar azaldı ve 2 trilyon 171 milyar liraya indi. Söz konusu azalmanın ekonomik faaliyetlerin azaldığına, üretim, yatırım, ticaret ve tüketimin gerilediğine işaret ettiği belirtildi.

Şirketlerin yeni borçlanma yapmadığı, ancak net bazda fazla borçların geri ödenmesi sebebiyle toplam kredi stokunda düşüş olduğu söylendi. Üretim, tüketim ve ticaret alanlarının daralması sebebiyle ekonomik faaliyetlerinin durma noktasına geldiği ve bu nedenle tasarruflarda azalma olduğu ifade edildi.

Yurt içinde yerleşik kişilerin bankalardaki mevduatları 3 ayda %8 azaldı.

Türk lirası cinsinden mevduatlar Ağustos ayında 1 trilyon 4 milyardı, ancak Kasım sonu itibarıyla 999.8 milyar liraya indi. TL mevduatlarındaki düşüş bu şekilde olurken, döviz mevduatlarındaki daralma çok daha büyük boyutta gerçekleşti. Söz konusu dönemde döviz mevduatlarında %16,3’lük bir düşüş yaşandı ve 158,6 milyar liralık azalma oldu.

Ağustos’ta 1 trilyon 978 milyar lira olan toplam mevduat miktarı, Kasım bitimiyle birlikte %8,2’ye denk gelen 163 milyar liralık bir düşüş gerçekleştirdi. Mevduatlardaki bu azalmanın nedeni herkesin borç ödemesi olurken, bankaların hem kredilerinin hem de mevduatlarının azalmasının sektörün toplam bilançolarının da küçüleceği anlamına geldiği yorumlandı.

Türkiye’de yerleşik kişilerin finansal varlıkları üç ayda %8,8 oranında azalma kaydetti.

Yılın 11 ayında ise yatırım fonları, özel sektör fonları ve hisse senetlerinde net bir azalma görüldü. Geçen yılın sonunda 1 trilyon 888 milyar lira olan finansal varlıkların toplamı, bu yılın 11 ayında 2 trilyon 132 milyar liraya çıktı. Söz konusu rakamda artış olduğu gözlense de yılın 11 aylık döneminde, toplam tasarruf artışı, faizi ve diğer getirilere karşılık rakamların tüketici enflasyonunun %6,6 gerisinde kalması, toplam finansal varlıkların alım gücünün aynı oranda düşmesine ve servetin aynı oranda erimesine yorumlandı.

Piyasaların ABD-Çin ticaret savaşlarına odaklanmasının yanında FED’in faiz artırım kararı da yakından izleniyor. FED’in faiz artırımlarına ara vereceği beklentisi dolara değer kaybettirirken, altın fiyatlarının yükselmesini sağlıyor. Ekonomistler 2018’in sonuna geldiğimiz şu günlerde içerisinde bulunduğumuz tablonun hiç de iç açıcı olmadığını bildiriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum