Yatırım yapmaya başla!

Yurt Dışında Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yurt Dışında Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diyelim ki uzun zaman önce planladığınız yurt dışı seyahatinize çıktınız. Her şey istediğiniz gibi giderken, mutluluğunuza diyecek yok. Sevdiğiniz dostlarınıza ve kendinize hatıra olsun diye hediyeler almak istiyorsunuz. Hırsızlık olursa diye de yanınıza az bir miktarda nakit para aldınız ve daha çok kredi kartınıza güvendiniz. Gittiğiniz ülkenin kuralları ve kendine has sistemi sizi korkutmasın. Biraz dikkat ederseniz ve özen gösterirseniz, işinize yarayacak tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Yurt dışında kredi kartınızı kullanmanız size iki açıdan kolaylık sağlayacaktır. Birincisi; yapmış olduğunuz harcamaları, kredi kartı kullanarak kayıt altına alabilirsiniz. Hem neyi, ne kadara aldığınızı hesaplama şansınız olur hem de paranızı daha kontrollü harcamış olursunuz. Hatta böyle yaptığınız takdirde, ülkenize dönerken para bile arttırabilirsiniz. İkincisi ise yanınızda yüklü miktarda para taşımak zorunda kalmazsınız. Türk lirasını her gittiğiniz ülkenin para birimine çevirmek için uğraşmadan, sadece kredi kartınızla bütün harcamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu avantajları, kredi kartı kullanımında dikkatli olursanız elde edebilirsiniz.

Gelin yurt dışındayken kredi kartı kullanımında nelere dikkat edilmesi gerektiğini birlikte öğrenelim:

Yurt Dışında Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Yurtdışında Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Olmalıdır?Büyük miktarlarda nakit para taşıma zorunluluğunuz, kredi kartı kullanımıyla azalacağı için kartınız çalındığında açıkta kalma riskiniz de düşecektir. Kendinizi güvende hissettiğinizde, yurt dışı seyahatlerinizden daha fazla keyif alabilir ve tatilinizin tadını çıkartabilirsiniz. Yurt dışında kredi kartı kullanmak için bankanızla görüşüp, kartınızı yurt dışı kullanımına açtırmak istediğinizi söylemelisiniz. Müşteri temsilciniz, kredi kartınızı yurt dışı alışverişleri için aktif hale getirdiğinde, limitiniz kadar alışverişi rahatlıkla yapabilirsiniz. Harcamalarınızı hesap ekstrenizde de isteğinize göre; dolar, Euro ya da Türk lirası olarak görebilirsiniz. Döviz kurunun dalgalı olduğu zamanlarda, harcamalarınızın yabancı para cinsinden yansıtılması daha avantajlı olacaktır. Ancak bankaların döviz cinsi borçları taksitlendirmeyeceğini unutmamanız yararınıza olacaktır. Kredi kartı ile yurt dışı ödemelerinizin nasıl yapılacağını buradan öğrenebilirsiniz.

Yurt dışında hangi kredi kartını kullanmanız gerektiği ise tam olarak size kalmıştır; ancak biri Mastercard diğeri Visa olan iki kredi kartı götürmenizi öneririm. Ödeme sistemini bilmediğiniz herhangi bir alışveriş merkezinde ya da restoranda nakit paranızı harcamak zorunda kalabilirsiniz. Aynı şekilde provizyon sistemleri ne kadar gelişmiş olsa da, sistemde bakım ya da bağlantı sorunu yaşanırsa ödemenizi yapamamanız ihtimali vardır. Türkiye’nin içinde bulunduğu saat diliminden farklı olan bir ülkedeyseniz, bakım işlemi başınıza dert olabilir. Onarım amaçlı yapılan bağlantı kesintileri, Türkiye’nin yerel saatine göre sabaha karşı yapıldığı için sizin öğlen yaptığınız alışveriş bakım zamanına denk gelebilir. Bu durum da ödemenizin onaylanmamasına neden olabilir. İki farklı ödeme sistemli kredi kartı götürürseniz, bu sıkıntıları yaşamadan doya doya tatilinizi yapabilirsiniz.

Yurt Dışı Alışverişlerinizde Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yurt Dışı Alışverişlerinizde Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?İster yurt içinde ister yurt dışında olun, kredi kartınızı kullanırken dikkatli olmalısınız. Yoksa elinizin altındaki küçük, plastik dikdörtgen, dev bir canavara dönüşebilir. Yabancısı olduğunuz kurallara yem olmamak için yurt dışında dikkat etmeniz gerekenleri madde madde açıklamaya çalışacağım:

Gitmeden önce bütçe oluşturma: Kredi kartınızın bütün borcunu ödediğiniz sürece size fayda sağlayacağını unutmamalısınız. Kartınıza işleyen küçük bir faiz oranı, borç batağına doğru sürüklenmenizin habercisi olacaktır. Yurt dışına çıkınca da alışveriş yapmadan dönmek mümkün olmuyor maalesef. İhtiyacınız olmasa bile anı olsun diye her şeyi almak isteyebilirsiniz. Bu nedenle, gitmeden önce bir bütçe hazırlayıp harcamalarınızı ona göre yapmalısınız. Kartınızı her kullandığınızda, bütçenizden ne kadar harcama yaptığınızın farkında olmalısınız.

Papağan cihazlara dikkat edilmesi: Harcamalarınızı yaparken, en korktuğunuz şey başınıza gelebilir. Alışveriş yaptığınız mağazadaki ya da yemek yediğiniz restorandaki kasa görevlisi kartınızı “papağan” adı verilen cihazdan geçirerek bütün bilgilerinize ulaşabilir. Bu durumun önlenmesi için yapmanız gereken şey oldukça küçük ve basit; ödemenin gözünüzün önünde yapılmasını sağlamak. Papağan isimli cihaz, pos makinesinden farklı bir görünüme sahip olduğundan, görevli kişi kartınızı açıkça bu aletten geçiremeyecektir. Ödeme sizin önünüzde yapılırsa, telaşlanmanızı gerektiren bir durum kalmayacaktır. Kredi kartınızın kaybolması ya da çalınması durumunda neler yapabileceğinizi öğrenmek için burayı tıklayın.

Mümkün olduğunca tek kredi kartı kullanımı: Ödeme problemi yaşamamanız açısından, yanınızda farklı ödeme sistemlerine ait iki kredi kartı bulundurmanız önemli. Ancak çok acil olmadıkça, ikinci kartı kullanmamanız sonrası için daha akıl karı olacaktır. Ödemeniz sırasında kartınız onay vermezse, diğer kartınızı kullanmayı düşünebilirsiniz. Tek kredi kartı, harcamalarınızı kontrol etmeniz ve ödemelerinizi takip etmeniz açısından size kolaylık sağlayacaktır.

Kredi kartı sliplerini çöpe atmama: O ayki ekstreniz elinize geçinceye kadar kredi kartıyla yaptığınız harcamaların sliplerini ve bunlara ait fişleri saklamanız önemli. Harcamalarınızın ne kadar tuttuğunu hesaplayarak, ülkenize döndüğünüzde ödemek için ayırmış olduğunuz bütçenizi karşılaştırabilir; evdeki hesabın çarşıya uyup uymadığını kontrol edebilirsiniz. Böylece dönem borcu ödemelerinizi yakından takip etmiş olursunuz. Kredi kartı dönem borcuyla ilgili gerekli açıklamalara buradan ulaşabilirsiniz. Harcamalarınız, ülke farklılığından dolayı kredi kartı ekstrenize hemen yansımayabilir. Bu durumda, slipleri atmak için bir süre beklemelisiniz.

Otellere kredi kartınızı teslim etmeme: Yurt dışında kaldığınız otele giriş yaparken, çabuk yerleşmek için pasaportunuzu otel görevlisine teslim edebilirsiniz. Kimi oteller de otelde yapacağınız ekstra harcamaların ödemesini garantiye almak için kredi kartınızı da resepsiyona bırakmanızı isteyebilir. Bu gibi durumlarda, işlemin uzun süreceğini bilseniz bile görevliyle kredi kartınızı ya da pasaportunuzu baş başa bırakmamalısınız, ödeme esnasında siz de mutlaka orada bulunmalısınız.

Ekstra komisyon ve ücret ödememe: Yurt dışında satın almak istediğiniz ürünlerin üzerindeki fiyatlar, genellikle nakit ödemeleri için geçerlidir. Kredi kartıyla ödeme yapmak istediğinizde sizden ekstra komisyon alınıp alınmayacağı etiket üzerinde yazmaz, kasadaki görevli de size bundan hiç bahsetmez. Alışveriş sonunda elinize fişi aldığınızda etikettekinden daha yüksek bir ücret ödediğinizi görebilirsiniz. Eğer alışverişin iptal edilmesi gibi bir durum da söz konusu değilse yapacağınız en güzel şey; en başında mağaza görevlisine kredi kartı ödemelerinde komisyon alınıp alınmadığını sormak olmalıdır.

Yıllardır hayalini kurduğunuz yurt dışı seyahatinizin maddi açıdan felakete dönüşmesini istemezsiniz değil mi? Tüm dünyada yaygınlaşan kredi kartı kullanımın rahatlığını kendi ülkenizde yaşadığınız gibi yurt dışında da yaşamak isteyebilirsiniz. Alacağınız küçük ama gerekli tedbirlerle hasarı en hafif sıyrıklarla atlatabilir, bütçenize dost bir alışveriş yapabilirsiniz. Kim bilir, belki de bir sonraki tatiliniz için planlara başlamışsınızdır. Şimdiden iyi tatiller!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kredi Kartları kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum