Yatırım yapmaya başla!

YouTube Yayıncıların Uyması Gereken Kurallara Dair FTC’den Bilgilendirme İstiyor

YouTube, platformdaki çocukların korunması adına içerik üreticilerin uyması gereken kuralları belirlemeye çalışıyor.
YouTube Yayıncıların Uyması Gereken Kurallara Dair FTC’den Bilgilendirme İstiyor

Dünyanın önde gelen video paylaşım platformu YouTube, her yaş kitlesinden kullanıcı tarafından ziyaret ediliyor. Şirketin kullanıcı kitlesi arasında çocukların büyük bir çoğunluğa sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle platformda yer alacak içeriklerin çocukları etkilememesi adına YouTube’un titizlik içerisinde çalışması gerekiyor. Şirket geçtiğimiz günlerde ABD Çocuk Çevrimiçi Gizlilik Koruma Yasası’nı ihlal eden içerikleri barındırdığı gerekçesiyle Federal Ticaret Komisyonu tarafından 170 milyon dolar ceza ödemek durumunda kalmıştı.

Bu ceza sonrası video paylaşım platformu çocuklara yönelik videolar için kısıtlayıcı düzenlemeler getireceğini açıklamıştı. Bununla berber şirket yayıncılarını oluşturacakları içeriklere dair en doğru şekilde bilgilendirmek istiyor. Google’ın bu kapsamda Federal Ticaret Komisyonu’ndan yeni kurallara dair daha fazla bilgilendirme yapmasını talep ediyor. YouTube’un içerik oluşturucuların çocuklara yönelik oluşturulan videolar için yeni bir sistem geliştirdiği belirtiliyor.

YouTube Çocuklara Yönelik Yeni Kurallar Getiriyor

YouTube Çocuklara Yönelik Yeni Kurallar Getiriyor

Video paylaşım platformu Çocuk Çevrimiçi Gizlilik Koruma Yasası kapsamında içerik üreticileri için yeni bir sistem kurdu. Bu sistem ile yayıncılar kanalın tamamını çocuklara yönelik olarak tanımlayabilecek. Ya da belirlenen videolar çocuklara yönelik olarak etiketlemek mümkün olacak. Çocuklara yönelik olarak tanımlanmış içerikleri izleyenlerin kişisel verilerinin toplanması yasak.

Ancak YouTube yetkilileri yayıncılara çocuklara yönelik içeriğe dair daha fazla ayrıntılı açıklama yapmak istiyor. Şirket bunun için Federal Ticaret Komisyonu’ndan daha net kurallar ortaya koymasını talep ediyor. Komisyonun belirlediği mevcut kurallar çerçevesinde çocuklara yönelik içeriklerin tamamı 13 yaş altı olarak değerlendiriliyor.

Bu içerikler arasında yetişkinlerin çocukluktan bu yana sevdikleri çizgi filmler ya da öğretmenlerin öğrencileri ile paylaşmak istedikleri videolar yer alıyor. YouTube, FTC’nin yetişkinlerin çocuklara yönelik oluşturulan videoları izlerken nasıl davranılması gerektiğini belirtmesini istiyor.

YouTube Bilgilendirme İstiyor

YouTube Bilgilendirme İstiyor

ABD Federal Ticaret Komisyonu geçtiğimiz Kasım ayında YouTube’nu içerik oluşturuculara yönelik iletmesi gereken bilgilendirmeleri paylaşmıştı. Ancak YouTube’u bilgilendirmelerin yayıncıların oluşturacakları içerikler için yeterince bilgi vermediğini belirtiyor.

Şirket konuyla ilgili açıklamada “Çocukların ve onların gizliliğinin korunması kararını destekliyoruz. Yeni yasanın çocukları ve ailelerin teknolojiyi nasıl kullandıklarını daha iyi yansıtan güncellemeleri ve açıklamaların fayda sağlayacağını düşünüyoruz. Bu konuda FTC ve milletvekilleriyle beraber çalışmayı taahhüt ediyoruz” ifadelerine yer verildi. YouTube’un yeni dönemde çocuklara yönelik içeriklerde daha hassas olacağını söyleyebiliriz.

Şirket karşılaşmış olduğu cezai yaptırımlardan ziyade itibar kaybetmek istemiyor ve çocuk yaş kitlesi için içerik hizmetini en iyi şekilde sunmak istiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum