Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

YouTube, TikTok’un Video Formatını Andıran Bir Özellik Üzerinde Çalışıyor

YouTube, TikTok kullanıcılarının aşina olduğu 15 saniyelik video özelliğini kendi platformuna getiriyor.
YouTube, TikTok’un Video Formatını Andıran Bir Özellik Üzerinde Çalışıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dev video paylaşım platformu YouTube, dünyanın dört bir yanından milyonlarca kişiye ev sahipliği yapıyor. YouTube masaüstü ve mobil platformların yanı sıra son dönemde televizyon üzerinden izlenme sayısı da artıyor. Yapılan son açıklama YouTube’un televizyon uygulamasındaki aylık izleyici sayısını ortaya koydu.

Google’ın sahibi olduğu platform aynı zamanda çok sayıda yayıncıyı bünyesinde barındırıyor. Yayıncılar aldıkları izlenme sayısına göre YouTube tarafından gelir sağlıyor. Popüler olan pek çok yayıncının YouTube sayesinde milyoner olduğunu söyleyebiliriz. Şirket kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunmak adına sürekli yeni özellikler üzerinde çalışıyor.

Sosyal medya dünyasında son yıllarda TikTok’un hızlı bir yükseliş sergilediği biliniyor. Kullanıcılar kısa süreli eğlenceli videolar yayınlıyor ve yüksek etkileşim sağlıyor. Benzer bir özellik ilerleyen dönemde YouTube’da da yer alacak gibi görünüyor.

YouTube’a TikTok Benzeri Özellik

YouTube’a TikTok Benzeri Özellik

Sosyal medya uygulamaları hayatımızın vazgeçilmezi haline gelmiş durumda. Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat ve TikTok gibi pek çok uygulama milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Raporlar son yıllarda en çok indirilen mobil uygulamanın TikTok olduğunu gösteriyor. Çin merkezli Bytedance tarafından geliştirilen platform diğer platformların dikkatini çekmiş görünüyor. Dev video paylaşım platformu YouTube, TikTok’un sevilen video formatını kendi uygulamasına getirmeye hazırlanıyor.

Kullanıcılar YouTube’da ilerleyen dönemde 15 saniye ile sınırlı olmak kaydıyla kısa videolar paylaşabilecek. Söz konusu özellik ‘Yeni video oluştur’ bölümünde yeni bir buton olarak görünecek. YouTube’un kısa video formatında TikTok’ta olduğu gibi filtre, efekt ve müzik ekleme gibi özellikler olup olmayacağı bilinmiyor. Kullanıcılar TikTok’ta olduğu gibi videoları kaydedecek ve YouTube’da 15 saniyelik bölümler halinde parçalara bölünecek.

YouTube daha önce de Instagram’ın Hikayeler özelliğinin bir bölümünü kendi platformuna eklemişti. Dolayısıyla video paylaşım devinin ilk kez başka bir platformun özelliğini kopyalamadığını söyleyebiliriz. Şirket kısa video özelliğini sınırlı sayıda kullanıcı üzerinde test ediyor. İlerleyen günlerde iOS ve Android platformunda bu özelliğin sunulması bekleniyor.

TikTok geçtiğimiz günlerde kazanç elde etmek isteyen kullanıcılar için TikTok For Business uygulamasını duyurmuştu. Bu bölümde şirketler ve markalar kendi ürünlerini satabilecek. TikTok’un bu hamlesi sonrası YouTube’un geliştirdiği özellik rekabeti artırabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu