Yatırım yapmaya başla!

YouTube, TikTok Benzeri Shorts Özelliğini Sunmaya Başladı

YouTube’un daha önce duyurduğu kısa video özelliği Shorts, Android uygulamasına gelmeye başladı.
YouTube, TikTok Benzeri Shorts Özelliğini Sunmaya Başladı

Google’ın sahibi olduğu video platformu YouTube, dünyanı en büyük mecralarından biri konumunda. Her gün milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği yapan video devi, sunduğu deneyimi iyileştirmek adına sürekli yeni özellikler üzerinde çalışıyor. Son yılların en dikkat çeken sosyal medya uygulamalarının başında TikTok’un geldiğini söyleyebiliriz. Eğlenceli paylaşım uygulaması Çin merkezli Bytedance tarafından geliştirildi ve kısa sürede tahmin edilenden çok daha hızlı büyüdü.

Bu durum rakip sosyal medya şirketlerinin TikTok benzeri girişimlerde bulunmasına neden oluyor. Facebook daha önce Lasso adlı bir özellik geliştirmiş ve beklenen başarıyı elde edememişti. Instagram ise geçtiğimiz günlerde Reels özelliğini kullanıcıların beğenisine sunmuştu. Bir diğer sosyal mecra YouTube’un da Shorts adlı bir özellik üzerinde çalıştığı biliniyordu. Google özelliği Android için dağıtmaya başladı.

YouTube, TikTok’a Rakip Oluyor

YouTube, TikTok’a Rakip Oluyor

Yazılım devi Google geçtiğimiz aylarda YouTube Shorts özelliğini geliştirmeye başladığını açıklamıştı. Mobil uygulama için hazırlanan güncelleme Android kullanıcılarına dağıtılmaya başladı. Kullanıcılar bu özellik sayesinde kısa süreli videolar yükleyebilecek ve canlı yayınlar gerçekleştirebilecek. YouTube’un bu özellik için özel bir Shorts butonu getireceği belirtiliyor. Güncelleme ile beraber üst bölümde yer alan kamera butonu alt tarafa getirilecek.

Bildirimler simgesi ise üst tarafta konumlandırılıyor. YouTube 15.30 sürümü ile yeni özellik Android kullanıcılarına sunuluyor. iOS için böyle bir özellik henüz geliştirilmiş değil. iOS sürümüne bu özelliğin ne zaman geleceği ise şu an için bilinmiyor. Google’ın yeni özelliği ile yayıncıları daha fazla içerik üretmeye teşvik ettiğini söyleyebiliriz.

Shorts özelliği ile kısa süreli videolara daha fazla rastlanacak. YouTube’un bu yolla TikTok ile rekabet etmek istediği anlaşılıyor. Güncelleme ilk olarak Hindistan’daki kullanıcılara sunuldu. Geçtiğimiz günlerde Hindistan, TikTok’u yasaklama kararı almıştı. Dolayısıyla şirketin ilk kez bu ülkede özelliği sunmuş olması anlamlı görünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum