Yatırım yapmaya başla!

YouTube Oyun Videolarına Dair Uyguladığı Kuralları Esnetiyor

Video paylaşım servisi YouTube, oyun videolarına olan bakış açısını değiştireceğini açıkladı.
YouTube Oyun Videolarına Dair Uyguladığı Kuralları Esnetiyor

Google’ın sahibi olduğu video paylaşım ağı YouTube, dünya çapında her gün milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Bununla beraber çok sayıda içerik üreticisi mevcut ve izlenme oranları çerçevesinde YouTube üzerinden gelir elde ediyor. Tabi büyük platformlarda olduğu gibi YouTube’da da kullanıcıları zararlı içeriklerden korumak adına çeşitli topluluk kuralları yer alıyor. Geçtiğimiz dönemde şirket almış olduğu karar ile bu politikalarına yönelik daha katı kurallar getirmişti.

YouTube’da hayata dair hemen her konudan içeriğe rastlamak mümkün. Bu içerikler arasında oyun videoları ise fazlasıyla ilgi görüyor. Özellikle küçük yaş kitlesi kullanıcıların en çok izlediği içeriklerin başında oyun temalı videoların geldiğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla burada şiddet içeren öğelere karşı YouTube’un koymuş olduğu kurallar mevcut. Video paylaşım devinden yapılan son açıklama ile bu kurallarda bir miktar da olsa esnetme yapılacağı görülüyor.

Oyun Videolarının Etkileşimi Artacak

Oyun Videolarının Etkileşimi Artacak

YouTube’da topluluk kurallarının başlıca kriterleri arasında yaş sınırlamasını gösterebiliriz. Oyun videolarında da bu yönde daha önceden düzenlemeler yapılmıştı. Şirketten yapılan açıklama ile şiddet içerikli oyun videolarına olan bakış açısının değişime uğrayacağı belirtildi. Oyunlardaki şiddet sahnelerine TV programlarında olduğu gibi yaklaşacağını duyuran video paylaşım devi, yaş sınırlamasına takılan video sayısının da azaltılacağını açıkladı.

Bu videolarda şiddetin öne çıktığı ve tek amacının bu olduğunu gösteren içerikler ise YouTube’un sert politikasından nasibini almaya devam edecek. Yani videoların içerisinde şiddet içeren öğeler olsa da bu öğelerin çok fazla ön plana çıkması istenmiyor.

Şirketten konuyla ilgili yapılan açıklamada “Gerçek dünyadaki şiddet ve filmlerde ya da oyunlarda gördüğümüz şiddet sahneleri arasında bir fark olduğunu biliyoruz. Bu nedenle şiddet içeren politikalarla ilgili kurallarımızı en sıkı şekilde uygulamayı istiyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Ana Teması Şiddet Olan Oyunlara Geçit Yok

Ana Teması Şiddet Olan Oyunlara Geçit Yok

YouTube’un yapacağı bu değişiklik aslında daha önce şirketin CEO’su Susan Wojcicki tarafından gündeme getirilmişti. Şirket olarak sert unsurlar içeren videolara reklam verecek şirketler bulmayı istediklerini söyleyen Wojcicki’nin planı hayata geçmiş görünüyor.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde YouTube CEO’su içerik üreticilere tükenmişlik uyarısında bulunmuştu. Buna rağmen YouTube’un reklam politikalarında büyük bir değişiklik yapılmadığının altı çiziliyor. Şirket halen şiddet oranını yüksek bulduğu videolara karşı katı tavrını sürdürüyor ve bu içerikleri yayınlayan kişilere para kazandırmıyor.

YouTube’un özellikle oyun alanında Twitch ile sıkı bir rekabet içerisinde olduğu biliniyor. Amazon’un sahibi olduğu platform canlı yayın yapan oyuncuların başlıca tercihi oluyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum