Yatırım yapmaya başla!

YouTube Kanalların Onaylanması için Gereken Şartları Ağırlaştırıyor

Video platformu YouTube’da kanalların onaylı hale gelmesi daha da zorlaşacak. Yeni algoritma Ekim ayının sonunda uygulanmaya başlıyor.
YouTube Kanalların Onaylanması için Gereken Şartları Ağırlaştırıyor

YouTube’un bugün itibariyle hem kullanıcı sayısıyla hem de barındırdığı içerik adediyle dünyanın en büyük video platformu olduğunu söyleyebiliriz. Günlük milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği yapan mecrada çoğu kişi uzun zamanlar geçiriyor. Videoları yüksek izlenmeye ulaşan içerik üreticiler ise büyük kazançlar elde ediyor.

Hatta pek çok kişinin YouTube sayesinde ünlü olduğuna tanık oluyoruz. Yeni nesil yayın platformu olarak gösterebileceğimiz YouTube’da çeşitli sorunlar da yaşanmıyor değil. Bilindiği üzere pek çok sosyal medya platformunda olduğu gibi YouTube’da da içerik üreticiler kanallarını doğrulama imkanına sahip.

Resmi ve kurumsal kanallar onay sistemi ile kullanıcılar tarafından çok daha kolay bir şekilde ayırt edilebiliyor. Ancak son günlerde video paylaşım platformu tartışma konusu içerikleri kaldırmadığı gerekçesiyle eleştiri oklarının hedefi olmuştu. Şirket kendisine yöneltilen eleştiriler sonrası yeni kararlar almaya başladı. Alınan son karar ise onay almak isteyen kanalları ilgilendiriyor.

Onay Sistemi Değişiyor

Onay Sistemi Değişiyor

Bilindiği üzere mevcut sistemde kanal sahipleri 100 bin aboneye ulaştıkları zaman YouTube’a başvuruda bulunuyor ve kanallarına doğrulama getirebiliyorlar. Kanal isimlerinin yanına mavi tık alan hesaplar bu sayede daha resmi bir görüntüye kavuşuyor. Ancak önümüzdeki aydan itibaren doğrulama yapmak için gereken kriterler zorlaşıyor.

Platformun bu kadarı almasında başlıca sebeplerden birisi son dönemde bazı kanallarda artan nefret ve ırkçılık temalı söylemleri olmakta. Bu söylemlerin özellikle onaylanmış kanallar tarafından dile getirilmiş olması YouTube’un itibarını olumsuz yönde etkilemeye başladı. Alınan karar ile artık kanalların onay alması için daha ağır kriterler getirilecek.

YouTube şartların daha da zorlaştırılacağını belirtirken, yeni kriterler ile ayrıntılı bir bilgiye yer vermedi. Artık doğrulanmış hesapların görünümünde de değişikliğe gidilecek. Şirketten yapılan açıklamada artık onay kutucuğuna yer verilmeyeceği, bunun yerine doğrulanmış hesapların arka plan görünümünün değişeceği belirtildi. Onaylanmış hesapların arka plan görünümleri gri şeklinde olacak ve mavi tıka yer verilmeyecek.

Onaylı Kanallar Ön Plana Çıkacak

Onaylı Kanallar Ön Plana Çıkacak

YouTube’un onaylanmış kanalların görünümünü değiştirerek daha anlaşılır bir arayüze geçirmek istediği görülüyor. Platformun amacı kaliteli içeriklerin kullanıcılar tarafından daha kolay bir şekilde ayırt edilmesini sağlamak. Onaylanma sürecinin zorlaştırılacağı biliniyor ancak bunun ayrıntıları henüz aydınlığa kavuşmuş değil. Şirkete yakın kaynaklardan gelen bilgilere göre mevcut algoritma ile beraber manuel kontrole de ağırlık verileceği yönünde.

Yani YouTube insanlar tarafından kanallar üzerinde yaptığı kontrolleri sıklaştıracak. YouTube yetkilileri sadece belli bir abone sayısına ulaşarak onay verilmesinin günümüz için fazla kolay bir kriter olduğunu belirtiyor. YouTube’da artık kanal sahiplerinin ürettikleri videoların özgün olması daha önemli bir hal alacak.

Tabi ünlü isimler ve kurumsal markaların bu algoritma ile hesaplarını daha kolay bir şekilde doğrulayacağını söyleyebiliriz. YouTube’un yeni algoritması Ekim ayının sonu itibariyle uygulamaya konacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum