Dolar (%-0.90) 13.5278
Euro (%-0.98) 15.0822
Sterlin (%-0.95) 18.1176
Ons (%-0.37) 1788.30
Gram (%-1.51) 776.21
Çeyrek (%-1.51) 1269.11
THYAO (%-1.68) 28,16
ASELS (%-1.70) 21,92
PETKM (%-1.25) 8,70
EUR/USD (%0.02) 1.11447
USD/JPY (%-0.12) 115.21
EUR/GBP (%-0.01) 0.8326
Petrol (%0.38) 86.94
Gümüş (%-1.49) 22.337
Bitcoin (%4.67) 37234.33
Ethereum (%5.43) 2466.43
Bist100 (%-0.73) 1,983.18

YouTube Kanalların Abone Sayılarındaki Küsuratı Göstermeyecek

Video devi YouTube kanalların sahip olduğu abone sayılarını yuvarlayarak gösterecek.
YouTube Kanalların Abone Sayılarındaki Küsuratı Göstermeyecek
31 Ağustos 2019 | 11:13Son Güncelleme: 27.01.2022 / 11:45:22
Yorum

Video platformun denildiğinde akla ilk gelen sosyal mecra YouTube, sürekli yeni özelliklere kavuşuyor. Kullanıcı sayısı sürekli artan ve her geçen gün daha büyük bir platform haline gelen YouTube, en iyi video deneyimini sunmak istiyor. Bilindiği üzere şirket şu sıralar izlenecek videoları sıraya alacak yeni bir özellik üzerinde çalışıyor.

Bununla beraber yayıncılara yönelik düzenlemeler yapan şirket, onların hazırladıkları içeriklere odaklanmasını istiyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde popüler sosyal medya uygulaması Instagram beğeni sayılarını gizleme özelliğini test etmeye başlamıştı.

Bu özellik kullanıcılardan tepki göstermişti ancak şirket platform geneline yaymakta kararlı görünüyor. Bu özelliğin bir benzeri ise bir süredir YouTube tarafından test ediliyordu. Şirket kanalların abone sayılarını tam olarak göstermeyecek. Bunun yerine daha yuvarlak rakamlar vermeyi planlıyor. Özellikle yüksek takipçiye sahip kanalların abone sayıları artık kısaltılmış şekilde görünecek.

Abone Sayıları Törpüleniyor

Abone Sayıları Törpüleniyor

Bilindiği üzere YouTube’da çok sayıda yayıncı mevcut ve yüksek abone sayısına olanları büyük gelirler elde ediyor. Hiç kuşkusuz yayıncılar arasında da abone sayılarına yönelik bir rekabet söz konusu oluyor. Şirket bir süredir test ettiği özelliğini önümüzdeki ay itibariyle aktif hale getiriyor. Yayıncıların abone sayısından ziyade hazırlayacakları içeriklere odaklanmasını isteyen YouTube, takipçi sayısını tam tamına göstermeyecek.

Yapılacak olan değişiklik ile örneğin 3.355.429 abone sayısına sahip olan bir kanalın bu sayısı tam olarak gösterilmeyecek. Küsurat yuvarlanacak ve kanalın abone sayısı 3.55 milyon olarak gösterilecek. Bu sayı ile kanalın sahip olduğu takipçi sayısına dair önemli ölçüde fikir sahibi olmak mümkün olacak. Video paylaşım devi bu özelliği geçtiğimiz Mayıs ayında duyurmuş ve test etmeye başlamıştı. Yapılan son açıklama ile özelliğin artık aktif hale geleceği duyurulmuş oldu.

Şirket kullanıcıların ani düşüş ve yükselişlere dair stres yaşamasını istemediğini belirterek, “Daha fazla tutarlılık yaratmanın ötesinde bu, üreticilerin stres ve iyilikleri hakkındaki endişelerini özellikle abone sayılarının takibi konusundaki endişeleri hedef alıyor. Umarız tüm üreticilerimiz hikâyelerini anlatmaya odaklanır ve sayılar hakkında daha az baskı hisseder” açıklamasında bulundu.

Özellik Tepki Çekti

Özellik Tepki Çekti

Bilindiği üzere Instagram’ın beğeni sayılarını gizleme kararı milyonlarca kullanıcının tepkisini çekmişti. YouTube’ın almış olduğu benzer karar bazı yayıncıların tepki göstermesine neden oldu. Sistem 1000 aboneyi geçen kanallar için çalışır durumda olacak. YouTube gelen tepkilerle ilgili açıklamasında “Bu değişikliğin herkesi mutlu etmeyeceğini biliyorduk. Umarız izleyicilerin ve içerik üreticilerinin oluşturduğu topluluk için olumlu bir adımdır” ifadelerine yer verdi.

Değişiklik ile YouTube, Instagram, Twitch gibi platformlardaki hesapların kullanıcı sayılarını gösteren üçüncü parti Social Blade benzeri uygulamaları da etkileyecek. Ancak yayıncıların takipçi sayılarını tam tamına görmelerini sağlayan araçlar yok değil. YouTube Studio ve Analytics araçları ile kanalların abone sayılarını tamamen görmek mümkün olacak. Video paylaşım devinin abone sayılarını yuvarlayarak gösterme dönemi Eylül ayındana itibaren hayata geçmiş olacak.

YouTube’a Veri İhlali Cezası Yolda

YouTube’a Veri İhlali Cezası Yolda

Video paylaşım devi yeni özelliklerinin duyurusunu yaparken diğer yandan da ortaya çıkan veri ihlalleri ile uğraşmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde hazırlanan bir rapor YouTube’un çocuklara yönelik gizlilik kurallarını ihlal ettiğini ortaya koymuştu. Federal Ticaret Komisyonu tarafından yapılan araştırma sürüyor ve medya kaynaklarında yer alan haberlere göre YouTube’a 150 milyon dolar ila 200 milyon dolar arasında pazara cezası uygulanması gündemde.

Tüketici gruplarının Çocuk Çevrimiçi Gizlilik Koruma Yasasını ihlal ettiğine yer verilen rapora göre YouTube’un izinsiz veri topladığı iddia ediliyor. Bu gelişmeler sonrası şirketin bazı politikalarında değişiklik yaptığı biliniyor. Yapılan değişikliklerde en dikkat çekeni ise çocukları hedef alan şiddet içerikli videoların tamamen kaldırılması kararı oldu.

FTC’nin Google’a daha öncede çeşitli sebepler ile para cezası uyguladığı biliniyor. Söz konusu miktar YouTube için oldukça küçük bir miktar olarak görünüyor. Tüketici destek grubundan bir sözcü ise konuyla ilgil değerlendirmesinde “200 milyon dolardan fazla olmayan bir ceza, çocuk haklarını korumak için oldukça başarısız oluyor. Ne Google’ı yeterince cezalandırıyor ne de diğer şirketleri gelecekteki ihlallerden alıkoyuyor” ifadelerine yer verdi.

Benzer bir duruma dair verilen en büyük ceza geçtiğimiz aylarda Facebook’a uygulanmıştı. Şirket Cambridge Analytica tarafından 5 milyar dolar cezaya çarptırılmıştı. Ancak şirketin yıllık gelirleri itibariyle bu ceza pek çok çevreyi tatmin etmemişti. Bu açıdan bakıldığında YouTube’a verilmesi muhtemel para cezası çok daha komik bulunacaktır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar