Yatırım yapmaya başla!

YouTube Hong Kong Protestolarına Dair Çin Yanlısı Yayın Yapan Kanalları Kapattı

Video paylaşım devi YouTube, son dönemde Hong Kong olaylarına kayıtsız kalmadı. Şirket Çin hükümetine yönelik propaganda yapan 200’den fazla kanalı kapattığını duyurdu.
YouTube Hong Kong Protestolarına Dair Çin Yanlısı Yayın Yapan Kanalları Kapattı

Son günlerde Hong Kong’da yaşanan olayları dünya gündemini yoğun olarak meşgul eden konuların başında yer alıyor. Bölgede Çin hükümetine yönelik protestoların ardı arkası kesilmiyor ve sosyal medya platformları kullanılan en etkili silahlardan biri olmakta. Çin hükümeti tarafından desteklenen hesaplar sosyal medya hesapları üzerinden dezenformasyon faaliyetleri yürütüyor ve bu durum iyice dikkat çeken bir hal almaya başladı.

Kısa bir süre önce Facebook ve Twitter harekete geçmiş ve Çin hükümeti adına çalışan sahte hesapları platformlarından uzaklaştırdıklarını duyurmuştu. Benzer bir hamle ise dünyanın en büyük video iletişim ağı YouTube’dan geldi. Google tarafından yapılan açıklamada kanal yöneticilerinin faaliyet merkezlerini gizlemek amacında olduğu belirtilirken, çok sayıda kanalın kapatıldığına yer verildi.

YouTube Kanalları Kapattı

YouTube Kanalları Kapattı

Dev platform YouTube kullanıcılarının asılsız ve yanlı içeriklere maruz kalmasını istemiyor Şirket topluluk kuralları gereği uygunsuz bulduğu videoları ve paylaşıldığı kanalları kaldırmaktan çekinmiyor. Son dönemde yaşanan Hong Kong olayları ile ilgili ortalıkta büyük bir bilgi kirliliği mevcut. Özellikle Çin lehine yayınlarda bulunan pek çok hesap sosyal medya üzerinden tüm mecralardan aktif olarak faaliyet gösteriyor.

Facebook ve Twitter’dan sonra YouTube da olaylara kayıtsız kalmadı. Şirketten yapılan açıklamada Çin yanlısı yayın yaptığı tespit edilen 210 YouTube kanalının kapatıldığı duyuruldu. Kanalların kapatılma sebebi olarak dezenformasyon yapmaları gösterildi. Hong Kong’da yaşanan olaylarda Çin hükümeti tarafından şiddet uygulandığı sosyal medyada konuşulan başlıca konu. Hükümet ise bu suçlamaları reddetmek adına çeşitli yollar ile propagandalar yapıyor.

Etkinlikler Gizlenmek İstendi

Etkinlikler Gizlenmek İstendi

İnternet ağında yapılan faaliyetlerin gizlenmesi adına çeşitli yöntemlerin olduğu biliniyor. YouTube’ın son açıklamasında kapatılan kanal sahiplerinin de benzer yollara başvurduğu belirtiliyor. Google güvenlik ekibinden Shane Huntley, konuyla ilgili açıklamasında “Bu hesapların kökenini ve genel olarak koordine edilmiş etki işlemleriyle ilişkili diğer etkinlikleri gizlemek için VPN’lerin ve diğer yöntemlerin kullanıldığını gördük.” diye konuştu.

Kapatılan kanalların paylaştığı videoların ne kadar izlendiği ve takipçi sayıları hakkında YouTube tarafından bir bilgi verilmedi. Şirket açıklamasında devlet destekli medya kuruluşlarının reklam politikasını değiştirmek gibi bir niyeti olmadığını belirtiyor. Ancak bu hesapların bölgedeki olayları etkilemesinin önüne geçileceği vurgulandı.

Video devinden konuyla ilgili yapılan açıklamanın tam metni şu şekilde: “Bu haftanın başlarında, operasyon ekiplerimizin çalışmalarının bir parçası olarak, Hong Kong’da devam eden protestolarla ilgili videolar yükleyen koordineli bir şekilde davrandığını tespit ettik. Topluluk kurallarımız gereği YouTube’da söz konusu 210 kanalı devre dışı bıraktık.”

Şirketin benzer politikasını 2020 yılında düzenlenecek ABD seçimleri için de uygulaması bekleniyor. YouTube seçimle ilgili yanlış propagandalar yapması muhtemel hesapları platformunda barındırmak istemiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum