Yatırım yapmaya başla!

YouTube için Yapılan Araştırma Çocuklu Videoların Çok Daha Fazla İzlendiğini Gösteriyor

Dev video platformu YouTube’da küçük çocukların yer aldığı içeriklerin, diğer videolara göre 3 kat fazla izlendiği belirtildi.
YouTube için Yapılan Araştırma Çocuklu Videoların Çok Daha Fazla İzlendiğini Gösteriyor

Google’ın dev video platformu YouTube, bugün itibariyle dünyanın açık ara en büyük paylaşım sitesi olarak yer alıyor. Dünya hemen her yerinde izlenen ve sayısız içeriğin yer aldığı platform, çocuk kullanıcıların da son yıllarda ilgi odağı haline geldi. Bu durum uygulamanın çocuklar için güvenli bir platform olması gerekliliğini beraberinde getiriyor. Şirket yapmış olduğu pek çok düzenleme ile küçük çocukların kötü etkilenmesinin önüne geçmek için çabalıyor.

Yapılan bazı araştırmalar ise bu çabaların boşuna olmadığını gösteriyor. Pew Research Center tarafından yapılan son araştırma çocukların YouTube’da ne kadar önemli yer tuttuğunu ortaya koyuyor. Araştırma 13 yaşın altındaki çocukların yer aldığı videoların izlenme oranının çok fazla olduğunu gösteriyor. Bu istatistik içerik üreticilerin bundan sonra hazırlayacakları videolarda belirleyici rol oynayabilir.

YouTube’da Çocuklara Yoğun İlgi Var

YouTube’da Çocuklara Yoğun İlgi Var

Yapılan araştırmada takipçi sayısı 250 binin üzerindeki kanallar mercek altına alındı. Bu kanallar arasında yaşı 13’ten küçük çocuklara yer verildiği videoların, çocuksuz videolardan üç kat daha fazla izlendiği tespit edildi. Bu videoların bir kısmının çocuklara yönelik olduğu belirtildi.

Ancak buna rağmen küçük yaş çocukların yer aldığı videoların izlenme oranlarında bariz bir üstünlük göze çarpıyor. Araştırma şirketinin raporunda “ Doğrudan genç bir izleyici kitlesini hedef alan ve 13 yaşın altındaki bir çocuğu içeren çok küçük bir video grubu , bu analizde tanımlanan görünümdeki herhangi bir içerikten daha popülerdi” ifadelerine yer verildi.

YouTube ise yapılan araştırmayla ilgili açıklamasında yorum yapmaktan kaçındığını belirtiyor. Şirket platformundaki en popüler konuların, müzik, spor, komedi ve ‘nasıl yapılır’ temalı olduğunu söylüyor. Bu konularda içerik üreten pek çok YouTube kanalı çocuk kitleye yer verme yolunu seçiyor. Bu yöntem videoların izlenme oranına olumlu etki ediyor ve kanal sahiplerinin kazançlarında artışa neden oluyor.

‘YouTube 13 Yaş Altı için Uygun Değil’

'YouTube 13 Yaş Altı için Uygun Değil'

Şirket yetkilileri platformun güvenliği adına hassasiyetle çalıştıklarını ancak 13 yaş altı çocukların kullanımı için tam anlamıyla uygun olmadığını belirtiyor. YouTube yetkilileri bu yaş grubuna ait kullanıcılar için Kids platformunu geliştirdiklerini ve denetimin çok daha sıkı şekilde uygulandığını söylüyor.

YouTube’da bazı kanalların çocuklara fazla yer vermesi ile kısa sürede büyüdüğü biliniyor. Bunlar arasında The Ace Family, Jale Paul gibi çocuklara yönelik popüler kanallar bulunuyor. Şirket çocukların suistimal edildiği kanallara karşı sıkı bir yaptırım politikası uygulamakta. Bununla beraber geçtiğimiz günlerde çocuklara ve yorumlara yönelik yeni kurallar getirildiği duyurulmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum