Yatırım yapmaya başla!

Yıldız Holding Borçlarını Ödemek için 2 Milyar Dolarlık Varlık Satacak

Mayıs ayında 6 milyar dolardan fazla olan borcunu yeniden yapılandıran Yıldız Holding, borçlarını azaltmak için bir miktar varlık satışı yapacağını duyurdu.
Yıldız Holding Borçlarını Ödemek için 2 Milyar Dolarlık Varlık Satacak

Godiva ve Ülker gibi ünlü gıda markalarını bünyesinde barındıran Yıldız Holding, yaşadığı mali sıkıntıları gidermek amacıyla bu yılın başlarında bankalara olan borcunun 1 milyar dolarlık kısmını yeniden yapılandırmıştı. Ünlü Türk markası Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, şirket borçlarının azaltılması için yaklaşık 2 milyar dolarlık varlık satışı yapılacağını açıkladı.

Daha önce 6 milyar dolardan fazla borcu yeniden yapılandıran Yıldız Holding, ikinci adımı atmaya hazırlanıyor.

Söz konusu anlaşmanın koşullarından biri olan borçların azaltılmasına yönelik ikinci hamlenin yapılmasına hazırlanıldığını bildiren Murat Ülker, bugün kadar ödenen toplam kredi borç tutarının 1 milyar doları bulduğunu söyledi. Halka arz edilen Şok Marketler’den den gelen kaynakların 1,8 milyar liralık bölümün bankalara ana borç olarak ödendiğini belirtti.

Eylül ayının sonlarında Godiva’nın Japonya operasyonunun satışa çıkarıldığı belirtilmişti. Bu sürecin son aşamaya geldiğini ve uzun vadeli bir master franchise gibi düşünülmesi gerektiğini ifade eden Ülker, Yıldız Holding’in Godiva’nın yanında Avrupa’da büyük bir varlık satışına gittiğini ekledi. Her iki satıştan ise toplamda 2 milyar dolar gelir elde edilmesi hedefleniyor.

Satışlardan elde edilen gelirlerin bir kısmı ile Godiva ve Pladis’in borçları ödenecek.

Kalan bir kısmın kendi bünyelerinde tutulması ile kendi kaynaklarını güçlendireceklerini dile getiren Murat Ülker, bir miktarını da Türkiye’deki borçlarını azaltmak için kullanacaklarını anlattı. Son dönemde artan satış rakamlarının yanında, halka arz edile Şok Marketler’in hisse satışlarının da açılışa göre çok yüksek düzeyde olmasının Murat Ülker’i memnun ettiği bildirildi.

Mayıs ayında yapılan yeniden yapılandırmaya göre; Yıldız Holding dört yıl boyunca anaparasını ödemeyecek, ancak yıllık faiz ödemesi 100 milyon dolar olacak. Dört yıl sonunda ise toplam borç %65 seviyesine düşürülecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum