Yatırım yapmaya başla!

Yeni Yıl Zenginlere Yaramadı

Yeni Yıl Zenginlere Yaramadı

Dünyanın önde gelen zenginlerinden 400 kişisi, yeni yılın gelişi ile Asya piyasalarının dalgalanması, uluslararası piyasalarda görülen hisse satış dalgaları ve Petrol varil fiyatlarının 13 yıl aranın ardından 30 dolar seviyelerinin altına inmesi ile büyük maddi kayıplar yaşadı. Yeni yılın başlamasının üzerinden henüz çok az bir süre geçmesine rağmen küresel risk ve endişelerin de baskısı sonucunda dünyanın en zengin 400 kişisi servetlerinden toplamda 305 milyar dolar gibi büyük bir rakamın erimesine engel olamadılar.

Dünyanın önde gelen zenginleri, özellikle geçtiğimiz hafta servetlerinde büyük erimeler yaşadı. Geçtiğimiz haftanın milyarderlerinin servetine maliyeti toplamda 115 milyar dolar gibi astronomik bir rakamın kaybına yol açtı. 115 milyar dolar içerisinde dünyanın önde gelen milyarderlerinden 76’sının en az 1 milyar dolar kaybettiği tahmin edilirken, milyarderlerin yedisinin ise sadece Cuma günü 1 milyar dolardan çok daha fazla kayıplar yaşadığı tahmin ediliyor.

Geçtiğimiz hafta yaşanılan kayıpların nedenleri nelerdi?

Dünyanın önde gelen zenginlerinin geçtiğimiz hafta yaşadığı 115 milyar dolarlık erimenin nedenlerini ise şöyle sıralayabiliriz; Geçtiğimiz hafta Dow Jones Endeksi, petroldeki kayıpların derinleşmesi ile birlikte 391 puanlık düşüş yaşamıştı. Asya piyasalarında ise geçtiğimiz hafta oldukça önemli gelişmeler yaşanmıştı. Şanghay Bileşik Endeksi’ne devlet eliyle büyük müdahaleler yapılmış ve yuan üzerinde yeni hamleler denenmişti. Bu hamlelerin ardından bir miktar kazanılan kazancın haftanın sonuna kadar tamamının geri verilmesi piyasalar için şok etkisi yaratmıştı. Son olarak ise geçtiğimiz hafta küresel piyasalarda yaşanılan oynaklıkların etkisi ile Avrupa hisse senetleri ayı piyasasına girmişti. Uluslararası piyasalarda yaşanan tüm bu olaylar, dünyanın önde gelen 400 zenginin geçtiğimiz hafta 115 milyar dolar kaybetmesinin altında yatan önemli etmenlerdi.

400 milyarder arasındaki en büyük kaybı Jeff Bezos yaşadı!

Amazon.com Inc. nin kurucusu olan Jeff Bezos, dünyanın önde gelen zenginleri arasında yeni yıl başından bu yana yaşanılan maddi kayıplara öncülük eden isim oldu. Bezos’un şirket hisselerinin toplam kaybı 2016’dan bu yana yüzde 3.85 olurken maddi kaybı ise 8.9 milyar dolar olarak belirlendi.

Bill Gates servetinden 6.8 milyar dolar kaybederken, Mukesh Ambani ise servetine 620 milyon dolar ekledi…

Dünyanın en zengin ismi olan Bill Gates’in ise 1 Ocak tarihinden bu yana servetinde 6.8 milyar dolarlık erime yaşandı. Asya piyasalarında yaşanan volatilite ile birlikte Çin’in en zengin ismi olan Wang Jianlin toplam servetinden 6.4 milyar dolar kaybetti. Ayrıca 400 milyarder arasında ise yalnızca 9 isim 1 Ocak tarihinden itibaren servetlerini arttırma başarısı gösterebilmiş durumda. Dünyanın en zengin 400 kişisi arasından servetini arttırabilen 9 kişiye öncülük eden isim ise Mukesh Ambani oldu. Ambani, yeni yıl ile servetine 620 milyon dolar eklemeyi başardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum