Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yeni Kısıtlama Beklentileri Artarken Ulaştırma Sektöründe Düşüş Sürüyor

Koronavirüs pandemisinde üçüncü dalga söylemleri artarken, yeni kısıtlamalar getirilebileceği beklentileri ulaştırma sektörünü düşürüyor.
Yeni Kısıtlama Beklentileri Artarken Ulaştırma Sektöründe Düşüş Sürüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs pandemisinin en fazla etkilediği sektörlerden birisi ulaştırma oldu. Havayolu şirketleri, nakliyeciler, filo ve liman firmalarının işleri durma noktasına gelirken, 2020 zararla kapatıldı. Bunun en iyi göstergesi ise Borsa İstanbul Ulaştırma endeksindeki kayıplar oldu.

BIST Ulaştırma (XULAS) 2020 Mart ayında 840,99 puana kadar gerilerken, bu noktadan toparlanma çabası göstermeye başladı. Kısıtlamalar hafifletildikçe yükselen endeks, yeni kısıtlama beklentilerinin artmasıyla yeniden düşüşe geçti.

XULAS bugüne 1760,21 puandan başladıktan sonra yönünü aşağı çevirdi ve %1’i aşan kayıpla işlem görmeye başladı.
XULAS Yüzde 1,23 Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

TSİ 15:05 sularında %1,23 oranında düşüşle 1734,86 puandan işlem gören endeks, geçen hafta 1825,27 puana kadar yükselmişti. Geçen hafta yurt içinde yaşanan gelişmeler sonucunda 1553,72 puana kadar gerilemişti.

Toparlanma hızı düşük kalan ulaştırma endeks, kapsamındaki şirketlerin kötü performansından etkileniyor. Koronavirüs vakalarında görülen azalma sonucunda hafifletilen kısıtlamalarla toparlanan endeks, şu günlerde yeniden artan vakalar sonucunda düşüşe geçti.

Türkiye’de 28 Mart’ta yayımlanan tabloya göre; toplam vaka sayısı 3,2 milyonu geçerken, günlük sayı 30 bin sınırına yükseldi.
Türkiye Koronavirüs Vaka Tablosu
Kaynak: Sağlık Bakanlığı

Kısıtlamalar, günlük vaka sayısının 10 binli rakamlara inmesiyle hafifletilmişti. Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Kabine Toplantısı yapılacak. Toplantıdan yeni kısıtlamaların çıkabileceği beklentileri artarken, ulaştırma endeksinde etkileri görülmeye başlandı.

Endeksin kapsamı incelendiği zaman en fazla düşüşün %2,80 ile Çelebi Hava Servisi’nde olduğu görülüyor. Endeksi pozitif etkiyi ise %3,25 ile Reysaş Lojistik hisseleri gerçekleştiriyor.

Türk Hava Yolları hisselerinde %1,26 düşüş görülürken, Beyaz Filo hisseleri %1,69 oranında değer kaybediyor. Pegasus hisseleri de %1,67 oranında düşüş gösteriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu