Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yatırımcılar Yeterince Korkmadığı için Hisseler Henüz Dipte Değiller

Yatırımcıların ticaret gerilimlerinden dolayı korku duydukları ama bunun henüz yeterli olmadığı için hisselerin dibi görmediği söylendi.
Yatırımcılar Yeterince Korkmadığı için Hisseler Henüz Dipte Değiller
Son Güncelleme: 
Yorum

Yatırmcı korkularının önemli bir ölçüsü olan ve Wall Street’in korku göstergesi olarak bilinen Cboe Volatility Index, borsada daha fazla düşüş olabileceğini gösteriyor. VIX, ABD borsalarında yılın en kötü gününün yaşandığı Pazartesi gününde 2019 yılının en yüksek seviyesine ulaştı.

S&P 500 endeksinde opsiyon fiyatlarını izleyen bu endeks, Çarşamba sabahı satışlar sırasında tekrar bu seviyeye geriledi. Endeksin yükselmesi, yatırımcıların endişelenmeye başladıkları ve bir piyasa düşüşüne karşı korunmak için daha fazla para ödedikleri anlamına geliyor.

Ancak önlem, Aralık ayındaki şiddetli pazar düzeltmeleri sırasında aldığı seviyenin oldukça altında. Bu, piyasa bir çukura ulaşmadan öne korkunun artması gerekebileceğini gösteriyor. Bu yüzden ticaret katlarında korku var; ama yeterli değil.

Karamsarlık Aşırı Değil

Karamsarlık Aşırı DeğilNed Davis Research analistleri Ed Clissold ve Thanh Nguyen tarafından hazırlanan notta, “İyimserliğin Temmuz ayında o kadar yüksek olmadığı göz önüne alındığında, karamsarlığın bu aşamada aşırı olması gerekmeyebilir ancak bu düşük okumalar gerekebilir,” ifadelerine yer verildi.

Getirisi olmayan sürpriz hisse senetlerine yatırım yapan yatırımcılar, satışların zayıf elleri temizledikten ve satmalarına neden olduktan sonra pazarın yeniden toparlanabileceğine inanıyorlar.

Volatilite endeksi, Pazartesi günü 24,59 seviyesinden kapandı. Bir noktada ise 24,81 seviyesine ulaştı. 2019 yılından daha önce sadece bir kere 20’nin üzerinde kapanış yaptı.

Çarşamba günü S&P 500 endeksi yüzde 1,95 oranında düştüğü halde endeks bir noktada 23,67 seviyesine ulaştı. Ancak piyasa yükseldikten sonra 20’nin altında kapandı.

Ned Davis’in kendi yatırımcı duyarlılığı ölçüsü benzer bir hikaye gösteriyor. Düştüğü zaman, korku artıyor demektir. NDR Daily Trading Sentiment Composite, Salı günü 35,56 seviyesine ulaştı. Gösterge, Haziran ayında geri çekilme sırasında 20’nin altına ve Aralık ayı pazar düzeltmesi sırasında yüzde 10’un altına düştü.

Henüz Panik Belirtisi Yok

Henüz Panik Belirtisi YokBarclays, Federal Rezerv tarafından yapılması muhtemel faiz indirimlerinin, piyasanın yeniden canlanmasını sağlayabileceği konusunda yorumunu paylaştı. Ancak bunun için henüz panik belirtisi olmadığını ifade etti.

Barclays, Çarşamba günkü müşteri notunda, “Gelişme, geniş tabanlıdır ve ticaret savaşına ve ekonominin yavaşlamasına bağlı varlıklar, düşük performans gösterse de karamsarlık aşırı değildir,” ifadelerine yer verdi.

Nomura stratejisti Masanari Takada ise haftanın başlarında daha da kötümser bir yorumda bulundu. Bir sonraki satışın, algoritme odaklı yatırımcıların yükseliş pozisyonlarını çözmesi nedeniyle Lehman benzeri olabileceğini söyledi.

Takada, “Herhangi bir yakın dönem rallisinin sahte olmaktan öteye gidemeyeceğini düşünüyoruz. Böyle bir ralliyi, en iyi Ağustos ayının sonunda veya Eylül ayının başlarında gelmesini beklediğimiz ikinci dalgaya hazırlık olarak satma fırsatı şeklinde değerlendirebileceğini düşünüyorum,” ifadelerini kullanmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu