Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yatırımcıların Yeniden ABD Hazine Bonosuna Odaklanmaları Asya Piyasalarını Düşürdü

Ticaret gerginlikleri ile yeşeren küresel durgunluk endişeleri, ABD Hazine bonosu verimini düşürürken, Asya piyasaları da buna bağlı geriledi.
Yatırımcıların Yeniden ABD Hazine Bonosuna Odaklanmaları Asya Piyasalarını Düşürdü
Yorum

Büyük Asya pazarlarındaki hisse senetleri, bugün öğleden sonraki işlemlerde düşüş kaydetti. Çünkü yatırımcılar bir gecede daha fazla tersine dönmüş ABD Hazine bonolarında verim eğrisilerini izlemeye devam ettiler.

Anakara Çin’deki hisse senetleri, öğleden sonraki işlemlerde gerilerken, Şanghay bileşiği yüzde 0,12 oranında düştü. Shenzhen bileşeni ise yüzde 0,17 oranında değer kaybetti. Hong Kong’un Hang Seng endeksinde de yüzde 0,36 oranında gerileme kaydedildi.

Çin yuanı ise 11 yıldan daha fazla bir süredir görülmeyen bir seviyeye zayıfladı. Dolar karşısında onshore yuan 7,1542 seviyesindeyken, USD/CNH yüzde 0,15 oranında düşüşle 7,1580 seviyesinden işlem gördü.

Japonya’daki Nikkei 225 endeksi yüzde 0,23 oranından daha düşük bir seviyeden işlem yaparken, Topix endeksi yüzde 0,22 oranında değer kaybetti. Güney Koreli Kospi endeksi ise yüzde 0,23 oranında düştü. Avustralya’nın S&P / ASX 200 endeksi de yüzde 0,11 oranında gerileyerek, diğer Asyalı endekslere ayak uydurdu.

Genel olarak Japonya hariç MSCI Asya endeksi yüzde 0,28 oranında değer kaybetmiş oldu.

ABD Hazine Kağıtlarındaki Düşük Verim İzleniyor

ABD Hazine Kağıtlarındaki Düşük Verim İzleniyorYatırımcılar ABD Hazine kağıtlarındaki verimi izlemeye devam ediyor. 30 yıllık tahvil getirisi, kısmi bir toparlanma görmeden önce dünkü işlemlerde yüzde 1,7907 olan yeni bir rekor düşük seviyeye geriledi. En son işlem gördüğü seviye ise yüzde 1,9275’ti.

10 yıllık Hazine bonosu ile 2 yıllık arasındaki yakından izlenen verim farkı, Çarşamba günkü işlemlerde daha da genişledi. 10 yıllık Hazine bonosundaki verim yüzde 1,4559 iken, 2 yıllık Hazine bonosundaki verim yüzde 1,4960 düzeyinde bulunuyor.

Singapur’daki PineBridge Investments’ta sabit gelirler kıdemli başkan yardımcısı olan Omar Slim, “Bu sefer farklı olduğunu söylemenin her zaman kolay olduğunu düşünüyorum. Gerçek şu ki; verim eğrisi ters döndüğünde genellikle en güçlü tahmin yavaşlamadır ve resesyondur,” dedi.

10 yıllık Hazine bonosunda görülen inversiyonun piyasada bir yavaşlama beklentisi oluşturduğunu belirten Slim, bunun hem ABD’de hem de dünyanın başka yerlerinde durgunluk korkusuyla beklendiğini belirtti.

ABD-Çin ticaret cephesinde yatırımcılar gelişmeleri beklerken, iki ekonomik dev arasındaki tarife savaşı son zamanlarda artan duyarlılık ve küresel ekonomik görünüm ile ilgili endişeleri artırıyor.

Çin Yuanı Zayıflamaya Devam Ediyor

Çin Yuanı Zayıflamaya Devam EdiyorOnshore yuan, bugün dolar karşısında 7,17 ile 11,5 yılın en zayıf seviyesini kaydetti. Çin Halk Bankası (PBOC) yuan için resmi orta nokta referansını Perşembe sabahı 7,0858 olarak belirlemişti. Offshore yuan ise dolar karşısında 7,1725 seviyesine zayıfladı.

J.P. Morgan analistleri hazırladıkları notta, “Çin’in bir para savaşına aktif olarak katılması korkusu, ABD Hazinesi’nin Çin’i para manipülatörü olarak ilan edilmesiyle sonuçlanırken, son dönemde Çin’in para politikasının büyüme üzerindeki aşağı yönlü baskısını telafi etmek için kontrollü bir gevşetme gibi görünüyor,” ifadelerine yer verildi.

Doların diğer önemli para birimleri karşısındaki değerini inceleyen dolar endeksi, haftanın başlarında görülen 98 seviyesinin altına düştükten sonra en son 98,189 seviyesinde kaldı.

Japon yeni ise dün dolar karşısında 106,2 seviyesine düştükten sonra 105,91 seviyesinden işlem gördü. USD/JPY paritesi daha sonra yüzde 0,05 oranında yükselişle 106,17 seviyesinden alıcı bulmaya başladı.

Avustralya dolar ise dolar başına 0,6728 seviyesinden el değiştirirken, haftanın en yüksek seviyesini 0,676 ile kaydetti. AUD/USD paritesi daha sonra yüzde 0,16 oranında artıda seyrederek 0,6743 seviyesinden el değiştirmeye başladı.

Petrol fiyatları ise Asya işlem saatlerinde öğleden sonra düşüş kaydetti. Uluslararası gösterge Brent tipi ham petrol varil başına yüzde 0,56 oranında düşüşle 60,15 dolardan işlem gördü. ABD ham petrolü ise varil başına yüzde 0,36 oranında artışla 55,58 dolardan alıcı buldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu