Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Xiaomi, Halka Arzının Hemen Öncesinde 1 Milyar Dolarlık Zarar Açıkladı!

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden Xiaomi, merakla beklenen halka arzına çok az süre kalmışken 1 milyar dolarlık zarar açıkladı. Detaylar aşağıda;
Xiaomi, Halka Arzının Hemen Öncesinde 1 Milyar Dolarlık Zarar Açıkladı!
Yorum

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi’nin tüm dünyanın merakla beklediği halka arzına çok az süre kalmışken 1 milyar dolarlık zarar açıklaması dikkat çekti. Buna göre Xiaomi’nin 2018’in ilk çeyreğindeki kaybı, 1.09 milyar dolar (7 milyar Çin yuanı) oldu.

Xiaomi’nin yılın en çok merak edilen halka arzından kısa süre önce 1 milyar dolarlık kayıp açıklaması yeterince ilgi uyandırmışken ilk çeyrek satış rakamları da gözden kaçmadı. Çünkü Xiaomi, yılın ilk üç aylık döneminde satış rakamlarını % 88 oranında artırdığını açıkladı.

Ayrıca 2017’nin tamamında 114.6 milyar RMB elde eden şirket, ilk çeyrekte 34.4 milyar RMB (Çin Yuanı)  elde ettiğini belirtti.

Xiaom 2018 İlk Çeyrek Sonuçları Akıllı telefon satışları ise bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla % 88 oranında artarak 23.2 milyar RMB seviyesine ulaştı. Raporda kaç adet telefon satışı yapıldığı bilgisi verilmese de Counterpoint, Xiaomi’nin sevkiyatların ikiye katladığını tahmin etti ve geçen yılın 13.4 milyonluk satış rakamının bu yıl 28.1 milyon olduğunu öne sürdü.

Çin Yuanı Fiyatı ve Canlı Grafiği için Tıklayın!

Counterpoint, Xiaomi’nin küresel pazar payının da katlanarak % 8’e çıktığı yönünde görüş bildirdi.

Xiaomi İlk Çeyrekte Telefon Satışlarını % 88 Artırdı Ne var ki geçtiğimiz haftalarda 8. yaşını kutlayan Xiaomi, göz dolduran sonuçların yanında milyar dolarlık bir kayıp da açıkladı. Buna göre Xiaomi, ilk çeyrekte 7 milyar RMB (1.09 milyar dolar) kayıp verdiğini duyurdu. Diğer taraftan; Çinli akıllı telefon üreticisi kendisini Apple, Tencent ya da Alibaba gibi bir teknoloji platformu olarak tanıtmasına rağmen Xiaomi’nin son rakamları tam tersini gösterdi.

Keza Financial Times Xiaomi’nin müzik, eğlence, finans hizmetleri sunan bir platform değil donanımlara bağlı bir şirket olduğunu iddia etti.

Xiaomi Bir Teknoloji Platformu Değil Yorumu Kaldı ki Xiaomi’nin gelirinin üçte ikisinin akıllı telefonlardan gelmesi de bu iddiayı açıkça destekledi. Hong Kong Borsası’nda halka arz edilecek olan Xiaomi’nin ilk etapta 100 milyar dolar değerlemeye ulaşmayı hedeflediğini, daha sonra hedefi aşağıya çekerek 60-70 milyar dolara düşürdüğünü ayrıca belirtelim.

Tüm bunların yanı sıra adı açıklanmayan kaynaklar Lei Jun’un halka arzdan 10 milyar dolar elde etmeyi planladığını dile getirdi. Xiaomi ise konuyla ilgili açıklama yapmaya yanaşmadı. Bakalım, yılın IPO’su olarak tanımlanan Xiaomi’nin borsaya açılışında neler yaşanacak?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu