Yatırım yapmaya başla!

Wikipedia Türkiye’deki Erişim Engelinin Kaldırılmasını Memnuniyetle Karşıladı

Dev ansiklopedi platformu Wikipedia, Türkiye’deki yasağın kaldırılmasını memnuniyetle karşıladı.
Wikipedia Türkiye’deki Erişim Engelinin Kaldırılmasını Memnuniyetle Karşıladı

Wikipedia dünya genelinde bilgi edinmek amacıyla kullanılan başlıca platformlar arasında yer alıyor. Milyonlarca kişi bilmedikleri konuyla ilgili bir bilgiyi buradan kolayca öğrenebiliyor. Bilindiği üzere yaklaşık 2 yıldır Wikipedia ülkemizde erişime engellenmiş durumdaydı. 29 Nisan 2017 tarihinde alınan karar ile BTK tarafından Wikipedia erişime engellenmiş ve ülkemizde milyonlarca vatandaş siteye girememişti.

Aradan geçen zaman içerisinde tartışma konusu olan bu kararla ilgili nihai sonuç geçtiğimiz günlerde Anayasa Mahkemesi tarafından verilmiş oldu. Geçtiğimiz günlerde Anayasa Mahkemesi, Wikipedia konusunu görüşmek üzere toplanmış ve toplantıdan uygulanan erişim yasağının hak ihlali olduğuna hükmedilmişti.

Verilen bu karar sonrası bir süredir platformun erişme açılması bekleniyordu. Bunun için de Anayasa Mahkemesi tarafından gerekçeli kararın yazılması bekleniyordu. Karar dün itibariyle BTK’ya ulaştı ve akşam saatlerinde Wikipedia ülkemizdeki internet sağlayıcıları tarafından erişime açılmış oldu. Bu durum sonrası platformun yöneticilerinden de memnuniyetini belirten açıklamalar geldi.

Wikipedia’dan Türkiye Açıklaması

Wikipedia’dan Türkiye Açıklaması

BTK tarafından dün akşam itibariyle erişime açılan ansiklopedi sitesinden duyulan memnuniyeti belirten bir açıklama geldi. Wikipedia açıklamasında “Türkiye halkının, Türkiye kültürü ve tarihi hakkındaki dünyanın en büyük çevrimiçi tartışma ortamına yeniden katılmasından ve Vikipedi’nin Türkiye ve dünya hakkında başat bir kaynak olmaya devam etmesinden dolayı çok heyecanlıyız.” ifadelerine yer verdi. Açıklamanın devamında ise yaşanan hukuksal süreç hakkında bilgilendirme yapıldı.

Wikimedia Vakfı’nın resmi sitesinden yapılan açıklamada ise ‘Tekrar Hoşgeldin Türkiye’ ifadelerine yer verildi.Vakfın yetkili müdürü Katherine Maher ise “Türkiye halkıyla yeniden bir araya gelmekten mutluluk duyuyoruz. Wikimedia olarak herkesin temel hakkı olan bilgiye erişim hakkını korumaya kararlıyız. Bu önemli gelişmeyi her yerde bilgi arayan Türk katılımcı topluluğumuzla paylaşmaktan heyecan duyuyoruz.” diye konuştu.

Wikipedia Sürece Dair Açıklama Yaptı

Wikipedia Sürece Dair Açıklama Yaptı

Sürecin geçmişine bakacak olursak ilk olarak AİHM’e yapılan başvuru ile başladığını söyleyebiliriz. Geçtiğimiz yılın ilk aylarında platformun açılması için Wikimedia tarafından başvuru yapıldı. Vakıftan “Türkiye ve dünyada ifade özgürlüğünü savunmaya devam edeceğiz” açıklamasına yer verilirken, sürecin nasıl ilerlediğinin altı çizilmiş oldu.

Dev ansiklopedi platformunun engellenmesinin başlıca sebebi olarak Türkiye’yi terör örgütleri ile ilişkilendiren içeriklere yer verilmesi ve bunların kaldırılmaması gösteriliyordu. Aradan geçen 2 sene boyunda Wikipedia bu içerikleri kaldırmadı ve erişim engeli uygulanmaya devam etti.

Vakıftan yapılan açıklamada Türkçe dil ile 335 bin makale olduğu belirtilirken, “Alınan kararla birlikte bugünden itibaren Türkiye’deki editörlerimiz çevrimiçi olarak ücretsiz bilgi paylaşımına katkıda bulunmaya devam edebilecekler.” ifadelerine yer verildi. Platformun erişime açılması Wikipedia tarafında olduğu gibi ülkemizdeki kullanıcılar tarafından da memnuniyetle karşılandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum