Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

WhatsApp’ın Mesaj Silme Özelliği iOS’taki Medya Dosyalarını Silmiyor

Mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın mesaj silme özelliğinin iOS’taki medya dosyalarını silmediği ortaya çıktı.
WhatsApp’ın Mesaj Silme Özelliği iOS’taki Medya Dosyalarını Silmiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, sahip olduğu kullanıcı sayısıyla dünyanın en büyük iletişim ağlarından biri konumunda. Facebook’un sahip olduğu mesajlaşma ağı her geçen gün daha fazla kullanıcı tarafından kullanılıyor ve yeni özellikler ile donatılmaya devam ediyor. Çıktığı ilk günden bu yana uygulamanın büyük bir değişim gösterdiğini söyleyebiliriz.

iOS ve Android kullanıcıları tarafından kullanılan başlı mesajlaşma uygulaması için yakın geçmişte yeni bir mesaj silme özelliği yayınlanmıştı. 2017 yılında sunulan özellik ile kullanıcılar karşı tarafa göndermiş oldukları mesajları silme hakkına sahip.

Bunun gerçekleşmesi için gönderilen mesajın üzerinden 1 saatten az vakit geçmiş olması gerekiyor. Zaman aşımı olduktan sonra WhatsApp kullanıcıya mesajı karşı taraftan da silme iznini vermiyor. Ancak gelen son haber bu özelliğin tam anlamıyla çalışmadığını ortaya koydu. ‘Herkesten sil’ adlı özelliğin iOS cihazlarda fotoğrafları silmediği belirtildi.

iOS’ta Fotoğraflar Silinmiyor

iOS’ta Fotoğraflar Silinmiyor

WhatsApp’ın iOS uygulaması üzerinde araştırmalarda bulunan güvenlik uzmanı Shitesh Sachan, uygulamada bir güvenlik açığına rastladığını belirterek, “iPhone’lara gönderilen mesajlar siliniyor ancak silinen mesajlar arasında fotoğraf varsa galeriden silinmiyor” diye konuştu. Mesajı silen kişi ekranında “Bu mesaj silindi” uyarısını görüyor ancak fotoğraf karşı tarafın cihazından silinmiyor.

Sachen konuyla ilgili WhatsApp yetkilileri ile temasa geçtiğini söyledi. Ancak mesajlaşma uygulamasından gelen açıklamada medya dosyalarının silinmesinin garanti edilmediği ifade edildi. Suçlamayı kabul etmeyen WhatsApp açıklamasında “‘Herkesten sil’ aracılığıyla sağlanan işlevler iletinin silinmesi içindir. Medya dosyalarının kalıcı olarak silineceği garantisi yoktur. Uygulama, WhatsApp’taki mesajın varlığına odaklanır.” ifadelerine yer verdi.

Bilindiği üzere iOS ve Android uygulamalarında gönderilen görsel içerikler otomatik olarak telefonun galeri bölümüne kaydoluyor. iOS’ta Film Rulosu adlı klasörde biriktirilen bu içerikler Android tarafında ise kişiselleştirilebilir. Film Rulosu bölümünde silinmeyen fotoğraflar ile ilgili WhatsApp’tan gelen açıklama bu duruma dair yeni bir hamlede bulunulmayacağını gösteriyor.

Tek Seçenek Otomatik İndirmeyi Kapatmak

Tek Seçenek Otomatik İndirmeyi Kapatmak

WhatsApp’ta karşı tarafa gönderilen görsel içerikler otomatik olarak telefon kütüphanesine kaydoluyor. Ancak kullanıcılar isterlerse fotoğrafların otomatik olarak indirilmesini yapacakları ayarlama ile engelleyebilir. Mevcut durum ile karşılaşmak istemeyen kullanıcılar ayarlar menüsünden medya dosyalarının otomatik indirilmesinin önüne geçebilir. Güvenlik uzmanı Sacha benzer bir hatanın daha önce Telegram’da da ortaya çıktığını belirtiyor.

Ancak Telegram kendisine yapılan bilgilendirme sonrası kısa süre içerisinde yayınladığı güncelleme ile bu durumun önüne geçmiş. WhatsApp’tan bu konuyla ilgili kendisine olumsuz geri dönüş yapıldığını belirten Sacha, düzenleme yapılmayacağını söyledi.

Öyle görünüyor ki kullanıcılar iPhone kullanıcılarına mesaj gönderirken daha fazla düşünmesi gerekiyor. Eğer fotoğraf barındıran bir mesaj gönderildiyse ve hemen mesajı sildiyseniz, telefon kütüphanesine yüksek ihtimalle indirilmiş olacaktır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu