Paylaşım

Spam ile Mücadele Eden WhatsApp Mesaj İletimine Kota Getirdi


 

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, kullanıcılarının mesaj iletmesine sınırlama getirdi. İşte detaylar…

Dünyanın en büyük mesajlaşma platformlarının başına gelen WhatsApp, güç geçtikçe hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Bu büyüme beraberinde kullanıcıların kişisel güvenliğini tehlikeye atacak spam içerik ve sahte haberlerin yayılmasının da önünü açıyor.

Geçtiğimiz günlerde kullanıcılarını spam mesajlardan korumak için yeni güncellemeler yayınladığını duyuran anlık mesajlaşma uygulaması, yine bu durumun önüne geçmek için yeni bir önlem getirdi. Yeni güncelleme ile WhatsApp, uygunsuz mesajların hızlı bir şekilde yayılmasının önüne geçmeyi amaçlıyor.

Mesaj İletimine Sınırlama Getirildi

Mesaj İletimine Sınırlama Getirildi

Sayısı açıklanan son rakamlarla 200 milyonu geçen WhatsApp’ta bugüne kadar mesajlar istenildiği kadar kişiye rahatlıkla iletilebiliyordu. Spam mesajların yayılmasını önlemek isteyen şirket, mesajların iletimine sınırlama getirdi. Buna göre WhatsApp kullanıcıları bir mesajı en fazla 20 kişiye ya da gruba gönderebilecekler.

Şirket, en fazla kullanıcı kitlesine sahip olan ülke olan Hindistan’da ise iletim sınırını 5 kişi olarak belirledi. WhatsApp’ın almış olduğu bu karar ile spam haberleri tam olarak engellemiş olmasa da önemli ölçüde yavaşlatması bekleniyor.

Hızlı İlet Butonu Kaldırılacak

Hızlı İlet Butonu Kaldırılacak

Bilindiği üzere WhatsApp’ta, video ve resimlerin kullanıcılar arasında kolay bir şekilde gönderilmesini sağlayan ‘hızlı ilet’ butonu bulunuyor. WhatsApp’ın önümüzdeki günlerde bu butonu da kullanımdan kaldırılması bekleniyor. Dolayısıyla görüntülü içerikleri paylaşmak eskisine göre biraz daha zahmetli olacak.

WhatsApp’ın bu kararları almasında bir süre önce Hindistan’da yaşanan şiddet olaylarının önemli rol oynadığı belirtiliyor. Geçtiğimiz yıl içinde Hindistan’da, WhatsApp aracılığı ile yayılan sahte haberler sebebiyle 17 kişinin hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın