Yatırım yapmaya başla!

WhatsApp’ın Masaüstü Uygulamasında Gizlilik İhlali Yaratan Güvenlik Açığına Rastlandı

Mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın web uygulamasında kritik güvenlik açığı ortaya çıktı.
WhatsApp’ın Masaüstü Uygulamasında Gizlilik İhlali Yaratan Güvenlik Açığına Rastlandı

Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarının başında Facebook’un sahibi olduğu WhatsApp geliyor. Uygulama bugüne kadar para kazanma amaçlı kullanılmadı ancak Facebook’un önümüzdeki süreçte WhatsApp üzerinden gelir sağlamak istediği biliniyor. Geçtiğimiz günlerde de Facebook’u WhatsApp’tan para kazanmak için reklam gösterimi harici alternatifler üzerinde çalıştığı gündeme gelmişti. Popüler uygulama son dönemde güvenlik sorunlarıyla da adından söz ettiriyor.

Geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman’ın Amazon’un kurucusu ve dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos’ın WhatsApp yazışmalarını ele geçirdiği ortaya çıkmıştı. Dünyada ses getiren bu olay sonrası Facebook açıklama yapmış ve WhatsApp hesabının hacklenmesinde suçu Apple’a atmıştı. Bu gelişmeler sıcaklığını korurken yapılan bir araştırma WhatsApp’ta yeni bir güvenlik açığını ortaya çıkardı.

WhatsApp’ın Masaüstü Sürümünde Kritik Açık

WhatsApp’ın Masaüstü Sürümünde Kritik Açık

PerimeterX adlı bir şirket WhatsApp’ın masaüstü sürümünde kritik seviyede bir güvenlik açığına rastladı. 1 milyardan fazla kullanıcısı olan mesajlaşma uygulaması masaüstü platformunda da yaygın olarak kullanılıyor. Özellikle bilgisayar başında uzun süre vakit geçiren kişilerin birinci tercihi web uygulaması oluyor. Siber güvenlik şirketi PerimeterX, uygulamanın masaüstü sürümünde kullanıcı verilerine erişimi mümkün kılan bir kritik açığı ortaya çıkardı. Şu an için bu açıktan etkilenen herhangi bir kullanıcının olup olmadığı bilinmiyor.

Güvenlik şirketine göre bazı kullanıcılar bu açıktan etkilenmiş olabilir. Uzmanlar benzer sorunların geçmişte de yaşandığına dikkat çekiyor ve kullanıcıları bundan sonra da yaşanması muhtemel güvenlik risklerine karşı uyarıyor. Kullanıcıların kontrolü elden bırakmamaları gerektiğini söyleyen uzmanlar, masaüstü uygulamasından ayrı olarak mobil uygulamalarda da benzer durumlar yaşanabileceğine dikkat çekiyor.

Uzmanlar Kullanıcıları Uyarıyor

Uzmanlar Kullanıcıları Uyarıyor

Verilen tavsiyelerin başında uygulamanın sürekli güncel sürümünün kullanılması geliyor. Güvenlik şirketi tespit ettiği açıkla ilgili Whatsapp ekibini bilgilendirdi. Bu durum sonrası yayınlanan güncelleme ile ilgili açığın kaldırıldığı belirtiliyor. WhatsApp ekibi belirli zaman aralıkları ile yayınladığı güncellemelerde yeni özellikleri kullanıcılarına sunuyor.

Bu güncellemelerde aynı zamanda çeşitli güvenlik yamaları da yer alıyor. Web sürümünü kullananların da tarayıcı sürümlerini güncellemeleri öneriliyor. Bununla beraber siber saldırganların kötü amaçlı kod gönderebileceği belirtilirken, kullanıcıların şüphelendikleri dosyaları almaması gerektiği ifade ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum