Yatırım yapmaya başla!

WhatsApp’ta Ortaya Çıkan Güvenlik Açığı Telegram’ın Patronuna Göre Sürpriz Değil

Geçtiğimiz günlerde WhatsApp’ta yaşanan güvenlik açığı sonrası Telegram’ın kurucusu Pavel Durov’dan çarpıcı yorum geldi.
WhatsApp’ta Ortaya Çıkan Güvenlik Açığı Telegram’ın Patronuna Göre Sürpriz Değil

Dünyanın önde gelen popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, geçtiğimiz günlerde çok konuşulan bir güvenlik açığı ile gündeme geldi. İsrail hükümeti için çalışan bir şirketin geliştirdiği tehlikeli yazılım WhatsApp’ı hedef almıştı. Dünya genelinde milyonlarca kullanıcısı olan anlık mesajlaşma uygulamasında ortaya çıkan bu sorun Facebook’u harekete geçirmiş ve şirket soruşturma başlatmıştı.

Popüler platformun en dişli rakiplerinden biri olan Telegram’ın kurucusundan, yaşanan son güvenlik açığına dair çarpıcı bir yorum geldi. Telegram son dönemde yaptığı güncellemeler ile her geçen gün WhatsApp için daha güçlü bir alternatif haline gelmeye devam ediyor. Popüler uygulamanın kurucusu Pavel Durov, WhatsApp’ın geçmişten bugüne güvenli olmadığını ve yaşanan bu durumun şaşırtıcı olmadığını söyledi.

Telegram Kurucusundan WhatsApp Yorumu

Telegram Kurucusundan WhatsApp Yorumu

WhatsApp’ta ortaya çıkan casus yazılımın kullanıcılar arasında sesli ya da görüntülü arama yoluyla hızla yayıldığı belirtilmişti. Konuyla ilgili Telegram’ın patronu Pavel Durov yaşanan güvenlik skandalına kayıtsız kalmadı. Rus patron açıklamasında WhatsApp’ın hiçbir zaman güvenli bir platform olmadığını belirtti.

WhatsApp’ın da kabul ettiği güvenlik açığıyla ilgili Telegram’ın kurucusu “Güvenlikle ilgili tüm sorunları, gözetleme için çok uygun ve “arka kapılara” (sisteme izinsiz erişim kapısı) çok benziyorlar” diye konuştu. Pavel Durov, WhatsApp’ın en büyük handikabının açık kaynaklı olmadığını belirtirken, bu nedenle güvenlik uzmanlarının uygulamada herhangi bir güvenlik açığı olup olmadığını anlamakta zorlandığını iade etti.

“ABD Mesajlaşma Uygulamaları için Güvenli Değil”

"ABD Mesajlaşma Uygulamaları için Güvenli Değil"

ABD’de FBI’ın WhatsApp ve Facebook üzerinde söz sahibi olduğunu ifade eden Durov, ülkede herhangi bir mesajlaşma uygulamasının güvenli olmasının çok zor olduğunu belirtti. İstihbarat örgütünün sosyal medya devlerine talimat verme ihtimaline dikkat çeken Telegram kurucusu, geçmişte FBI tarafından kendilerine yapılan sızma girişimlerine dikkat çekti.

Durov açıklamasında “ABD’de güvenli bir iletişim uygulaması yürütmek kolay değil. Telegram takımı, ABD’de 2016’da geçirdikleri 1 hafta içerisinde FBI tarafından 3 sızma girişimine maruz kalmıştı. ABD merkezli bir şirketin 10 yıl içerisinde neye maruz kalabileceğini hayal edin. WhatsApp hiçbir zaman güvenli değildi. Gizliliğe yönelik bir hizmet olabilmeleri için bazı pazarları kaybetmeyi ve ABD yönetimiyle ters düşmeyi riske almak zorundalar, ama buna hazır değiller.” ifadelerine yer verdi.

2016 yılında Rusya merkezli mesajlaşma uygulaması Telegram’a FBI tarafından bir hafta içerisinde 3 kez sızma girişiminde bulunulmuştu. Ayrıca Rus istihbarat ajansı FSB, geçtiğimiz yıl Telegram’dan kullanıcı sohbet verilerini talep etmişti. İstihbarat örgütü bu talebini ulusal güvenlik amaçlı olduğunu belirtmesine rağmen Telegram, Rus hükümetinden gelen bu talebi kabul etmemişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum