Yatırım yapmaya başla!

WhatsApp Güvenlik Endişesi Duyduğu Grupları ve Kullanıcılarını Kalıcı Yasaklıyor

Mesajlaşma uygulaması WhatsApp, güvenlik riski oluşturan grupları ve katılımcıları yasaklamaya başladı.
WhatsApp Güvenlik Endişesi Duyduğu Grupları ve Kullanıcılarını Kalıcı Yasaklıyor

Facebook’un sahibi olduğu WhatsApp kullanıcı sayısı itibariyle dünyanın açık ara en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması konumunda. Uygulama sürekli yeni özellikler kazanıyor ve güncellemeler alıyor. Platformun ilk çıktığı günden bu yana büyük bir değişim geçirdiğini söyleyebiliriz. Kullanıcıların WhatsApp’ta grup sohbetlerine ilgi gösterdiği biliniyor. Çok sayıda kişi birbirleri ile grup sohbetleri aracılığı ile iletişime geçiyor. Şirket geçtiğimiz günlerde kullanıcıların gruplara kendi istekleri dışında eklenmesinin önüne geçecek bir özellik getirmişti. 

Mesajlaşma uygulamasının sahibi olan Facebook, güvenliği sağlamak adına gruplara yönelik radikal kararlar almaya başladı. Şirket şüphelendiği gruplara yönelik banlanmaya kadar giden katı kurallar uyguluyor. Üstelik bu gruplardaki kullanıcılar da kalıcı olarak WhatsApp’tan yasaklanıyor. Kurulan bir üniversite grubundan 100’ü aşkın kişinin bu şekilde banlandığı belirtiliyor. Güvenlik uzmanları grup isimlerinin seçiminde dikkatli olunması konusunda kullanıcıları uyarıyor.

WhatsApp Gruplarına Sıkı Denetim Başladı

WhatsApp Gruplarına Sıkı Denetim Başladı

Milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılan mesajlaşma uygulamasında bugüne kadar pek çok kez güvenlik risklerinin ortaya çıktığı biliniyor. Özellikle grup sohbetleri üzerinden sahte haber ve spam içerikli paylaşımlar yapılmıştı. Gelen son haberler WhatsApp ekibinin grup sohbetlerine yönelik önlemleri artırdığı yönünde. Şirket ismini şüpheli olarak değerlendirdiği grupları kapatmaya başladı.

Bununla beraber grupların içerisinde bulunan kullanıcıların da WhatsApp’tan kalıcı olarak yasaklandığı belirtiliyor. Yapılan bu işlem sonrası WhatsApp kullanıcılara herhangi bir gerekçe sunmuyor. Bazı kullanıcılar grup içinde hiçbir şekilde konuşmadıkları halde kalıcı olarak yasaklandığını ifade ediyor. Uygulamadan banlandıktan sonra kullanıcıların platforma geri dönmesi için geriye tek bir seçenek kalıyor. O da yeni bir telefon numarası almak.

Banlanan kullanıcılar WhatsApp ile iletişime geçmek istediklerinde sistem tarafından otomatik belirlenmiş mesajlar ile karşılaşıyor. Kendilerine “Kullanıcılar, WhatsApp’tan neden yasaklandığna dair bilgi almak istediklerinde sistemimizden otomatik bir cevap alırlar. Bu cevap, onların kuralları ihlal ettiğini belirten bir mesajdan ibarettir. Bu, yanlışlıkla ceza aldığınızda bile yapabileceğiniz hiçbir şeyin olmadığı ve WhatsApp’ın size yardımcı olamayacağı anlamına gelir.” iletisi gönderiliyor.

Grup İsimlerine Dikkat Edilmeli

Grup İsimlerine Dikkat Edilmeli

WhatsApp’ta uygulanan son yaptırımlarda başlıca etkenin grupların ismi olduğu belirtiliyor. Bununla beraber gruplar için belirlenmiş açıklama yazılarının da WhatsApp ekibi tarafından incelendiği ifade ediliyor. Yöneticiler sahip oldukları grupların gizlilik ayarlarını sadece kendielrine tanımlı hale getirerek bir koruma sağlayabilir. WhatsApp’ta bilindiği üzere mesajlaşmalar uçtan uca şifreleme yöntemiyle korunuyor. Yani WhatsApp çalışanları bu mesajlara erişemiyor.

Ancak grup sohbetlerinin WhatsApp ekibi tarafından görüntülendiği biliniyor. Ekip mesajlaşma uygulamasının güvenliğine yönelik hassasiyetini artırmış görünüyor. Kalıcı yasaklama nedeniyle grupların isimlerine ve sahip olduğu açıklamalarda dikkatli olmakta yarar var.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum