Yatırım yapmaya başla!

WhatsApp Grupları Kimlik Avı Saldırılarının Hedefi Haline Geldi

Yapılan araştırmalar siber saldırganların WhatsApp gruplarını hedef aldığını gösteriyor.
WhatsApp Grupları Kimlik Avı Saldırılarının Hedefi Haline Geldi

İnternetin yaygınlaşması ile beraber siber dolandırıcılık faaliyetleri her geçen gün daha da artıyor. Hackerlar milyonlarca kişinin özel verilerini çeşitli yollar ile hedef alıyor. Elde edilen veriler ile kullanıcılar dolandırılıyor ya da bu bilgiler üçüncü kişilere para karşılığı satılıyor. Sosyal medya ve mesajlaşma uygulamaları da siber saldırılardan nasibini almaya başladı. Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp ise son günlerde ilk hedef olarak karşımıza çıkıyor.

Mesajlaşma platformu son olarak grup davet bağlantılarının Google tarafından indexlenmesi haberi ile gündeme gelmişti. Gönderilen grup davet linkleri arama sonuçlarında görüntülenmiş ve çok sayıda kullanıcının kişisel verileri sızdırılmış oldu. WhatsApp yaşanan bu ihlal sonrası güvenlik açığını kapattı. Ancak araştırmalar WhatsApp’ın halen güvenlik riskleri ile karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Vade Secure uzmanlar hackerların WhatsApp grupları üzerinden kimlik avı saldırıları gerçekleştirdiğine dikkat çekiyor.

WhatsApp Grupları Hedef Alınıyor

WhatsApp Grupları Hedef Alınıyor

Dünya genelinde 2 milyar kişi tarafından kullanılan mesajlaşma platformu, özellikle grup sohbetleri aracılığı ile insanların birbirleri ile daha çok etkileşim kurmasına zemin hazırlıyor. Tabi bu durum kötü niyetli kişilerin de dikkatini çekmiş durumda. Teknoloji şirketi Vade Secure uzmanları tarafından yapılan araştırmaya göre hackerlar WhatsApp grupları üzerinden kimlik avı saldırıları gerçekleştiriyor. Bu sayede insanların şifre, banka hesap bilgileri başta olmak üzere pek çok kişisel verileri ele geçiriliyor.

Uzmanlar kullanıcıları saldırı faaliyetlerine karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Dolandırıcıların kendisini bir finans kurumu gibi gösterdiğine dikkat çeken uzmanlar, kullanıcıların sahte internet sitelerine yönlendirildiğini ve kimlik avı yöntemiyle dolandırıldığını belirtiyor. Raporlar sosyal medya platformlarında yaşanan kimlik avı saldırılarının 2019’un üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre iki kat arttığına yer veriyor.

Güvenliği Kullanıcılar Sağlamalı

Güvenliği Kullanıcılar Sağlamalı

Siber saldırılarda yaşanan bu büyük artışta WhatsApp’ın önemli rol oynadığı belirtiliyor. Saldırganlar gruplar aracılığı ile kullanıcıları cinsel içerikli gruplara davet ediyor. Sonrasında ise dolandırıcılığın gerçekleşeceği internet sitelerine yönlendiriyorlar. Güvenlik uzmanları bu durumu WhatsApp’ın hatası olmadığını ve şirketin bağlantıları kaldırarak sansür uygulamayacağını belirtiyor.

Mesajlaşma devi halihazırda sohbetleri uçtan uca şifreleme yöntemiyle koruduğunu belirtiyor. Dolayısıyla yaşanan bu durumlara karşı kullanıcıların kendilerinin önlem alması gerekiyor. Uzmanlar kullanıcıları tanımadıkları kişilerden gelen bağlantı ve dosyalara karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum