Yatırım yapmaya başla!

WhatsApp Grupları Gizlilik İhlali ile Gündeme Geldi

WhatsApp’ta grup davetlerinin arama motorları tarafından indexlendiği ve gizlilik ihali olduğu ortaya çıktı.
WhatsApp Grupları Gizlilik İhlali ile Gündeme Geldi

Mesajlaşma uygulaması WhatsApp dünya çapında milyonlarca kişi tarafından kullanılan başlıca platform haline geldi. Karşısında Telegram, WeChat, Messenger gibi alternatifleri olsa da WhatsApp’ın pazarın büyük bölümüne sahip olduğu biliniyor. Son rakamlar WhatsApp’ın 2 milyar kişi tarafından kullanıldığını ortaya koyuyor.

Facebook’un sahibi olduğu mecra sürekli yeni özellikler ile güncelleniyor. Şirket uygulamanın güvenliğini de üst seviyede tutmak adına sürekli çalışmalar gerçekleştiriyor. Son yaşanan olay ise WhatsApp’ta bir güvenlik sorunu olduğunu ortaya koydu.

Bilindiği üzere çok sayıda insanın bir arada toplandığı WhatsApp grupları büyük ilgi görüyor. İnsanlar gruplara başka bir kullanıcıyı davet etmek için bağlantı gönderimi yapıyor. Ancak bu bağlantıların Google tarafından indexlendiği yani kayıt altına alındığı ortaya çıktı. Bu da bir güvenlik sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Çok sayıda WhatsApp grubunun bu şekilde herkesin erişimine açık hale geldiği belirtiliyor.

Grup Sohbet Bağlantıları Erişilebilir Durumda

Grup Sohbet Bağlantıları Erişilebilir Durumda

Yapılan bir araştırma WhatsApp’ın grup sohbeti için oluşturulan bağlantılarının Google tarafından indexlendiğini ortaya koydu. Bu bilgi Jordan Wildon adlı bir gazeteci tarafından ortaya çıkarıldı. Wildon, WhatsApp’ın ‘Gruba Davet Et Bağlantısı’ üzerinden paylaşılan linklerin arama motoru tarafından kayıt altına alındığını tespit etti. Bu gruplara katılım ile beraber çok sayıda kullanıcının telefon numarasına ve profil fotoğraflarına erişmek mümkün oluyor.

Paylaşılmış olan bu linkler grup yöneticileri tarafından kullanılamaz hale getirilebiliyor. Uzmanlar WhatsApp’ın grup bağlantılarının paylaşımında dikkatli olunması konusunda kullanıcıları uyarıyor. Mesajlaşma servisi adına açıklama yapan Alison Bonny, “Aranabilir genel kanallarda paylaşılan tüm içerik gibi, İnternet’te herkese açık olarak gönderilen davet bağlantılarını diğer WhatsApp kullanıcıları bulabilir. Kullanıcıların tanıdıkları ve güvendikleri kişilerle özel olarak paylaşmak istedikleri bağlantılar herkese açık bir web sitesinde yayınlanmamalıdır.” diye konuştu.

Google’dan konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmemekle beraber bir yetkili, “Google gibi arama motorları açık web’deki sayfaları listeler. Burada olan budur. Bir sitenin URL’lerin herkese açık olarak listelenmesine izin verdiği durumlardan farklı değildir.” diye konuştu. Son dönemde WhatsApp’ın güvenlik konusunda olumsuz haberler ile gündeme geldiğini söyleyebiliriz. Geçtiğimiz günlerde Amazon CEO’su Jeff Bezos’un WhatsApp yazışmaları ele geçirilmiş ve olay büyük tartışma yaratmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum