Yatırım yapmaya başla!

WhatsApp, Verilerini Google Drive’a Yükleyenler için Şifreleme İmkanı Sunuyor

WhatsApp verilerini Google Drive’a yedekleyenler için şifreleme imkanı sunacak.
WhatsApp, Verilerini Google Drive’a Yükleyenler için Şifreleme İmkanı Sunuyor

Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp, kullanıcılarına daha iyi deneyim sunmak adına yeni özellikler geliştirmeye devam ediyor. Facebook’un sahibi olduğu platform 2 milyarı aşkın kişi tarafından kullanılıyor. Dolayısıyla uygulamada yaşanması muhtemel bir güvenlik riski çok büyük bir kitleyi etkisi altına alabiliyor. Geçtiğimiz günlerde bu konuyla ilgili bir olay yaşanmıştı. Araştırmalar WhatsApp gruplarının kimlik avı saldırılarının hedefi olduğunu ortaya koymuştu.

Uygulamanın son derece popüler olması siber saldırganların da bu mecrayı hedef almasına neden oluyor. WhatsApp ekibi ise güvenlik ihlalleri yaşanmaması adına sürekli yeni önlemler alıyor ve güncellemeler yayınlıyor. Son olarak sohbetlerini başka mecralarda yedekleyenler için yeni bir güncelleme geldi. Android beta sürümüne gelen güncelleme ile kullanıcılar verilerini daha güvenli bir şekilde yedekleyebilecek.

Google Drive’da Sohbetler Şifrelenecek

Google Drive’da Sohbetler Şifrelenecek

Bilindiği üzere WhatsApp’ta kullanıcılar sohbetlerinin kaybolmaması için yedeklemeyi tercih ediyor. Yedeklenen platformlar arasında üçüncü taraf platformların güvenliği büyük öneme sahip. Bulut tabanlı hizmet olan Google Drive, Android kullanıcılarının sohbetlerini yedeklediği başlıca platformlar arasında yer alıyor. Kullanıcılar başka bir telefon aldığında ya da uygulamayı silip yeniden yüklediğinde, sohbet yedeklerine kolayca ulaşabiliyor.

WhatsApp’ın yükseltilen Android beta sürümünde bu amaca yönelik yeni bir özellik ortaya çıktı. 2.20.66 sürümünde görülen özellik ile sohbetlerini Google Drive üzerinde yedekleyen kullanıcılar, ek olarak şifreleme gerçekleştirebilecek. Kullanıcılar yedekledikleri yazışmalara kendi belirledikleri parolayı koyabilecek.Böylece WhatsApp yazışmaları çok daha etkin bir şekilde korunmuş olacak.

Şifreleme Özelliği Test Ediliyor

Şifreleme Özelliği Test Ediliyor

Özelliği aktifleştirmek için ‘Password Protect Backups’ seçeneğini etkinleştirmek ve sonrasında parola belirlemek yeterli oluyor. WhatsApp yeni güvenlik özelliğini şu an için Android beta uygulamasında test ediyor. Önümüzdeki günlerde tüm kullanıcılara bu seçeneğin sunulması bekleniyor.

Bu seçeneğin Android kullanıcılarına özel olduğunu hatırlatalım. iPhone kullanıcıları sohbetlerini Google Drive’a yedekleyemediği için böyle bir durum söz konusu değil. İlerleyen günlerde iCloud yedeklemesi için de böyle bir seçenek gelir mi bekleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum