Yatırım yapmaya başla!

Mesajlaşma Devi WhatsApp 2 Milyar Kişi Tarafından Kullanılıyor

Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp, 2 milyar aktif kullanıcı sayısına ulaştı.
Mesajlaşma Devi WhatsApp 2 Milyar Kişi Tarafından Kullanılıyor

Akıllı telefonların hayatımıza girmesi ile beraber yeni uygulama ve servislerin geliştirildiğine tanık oluyoruz. Geçtiğimiz yıllarda yazılı iletişimde tek seçenek SMS haberleşmesi oluyordu. Akıllı telefon furyasının başlaması ile beraber mesajlaşma uygulamaları hayatımıza girdi. WhatsApp, Telegram, Messenger, WeChat, Viber gibi pek çok dijital uygulama bu alanda kullanıcılara hizmet sunuyor. Kuşkusuz WhatsApp’ın bu alanda pazarın büyük bölümünü kontrol ettiğini söyleyebiliriz.

Uygulama 2014 yılında Facebook tarafından 20 milyar dolar bedelle satın alınmıştı. Platformun o dönem 450 milyon seviyesinde kullanıcısı bulunuyordu. Daha sonrasında ise büyümesini sürdüren WhatsApp, yeni özellikler kazanmaya devam ediyor. Bununla beraber kullanıcı sayısı da hızla artan mesajlaşma devi, ulaştığı son rakamı açıkladı. Şirketten yapılan açıklamada ulaşılan son kullanıcı sayısının 2 milyarı geçtiği duyuruldu.

WhatsApp 2 Milyarı Geçti

WhatsApp, 2 Milyarı Geçti

SMS ile iletişimi neredeyse ortadan kaldıran WhatsApp’tan yapılan yazılı açıklamada güncel kullanıcı sayısının 2 milyarı geçtiği ifade edildi. Bu rakam 2016 yılının başında 1 milyar seviyesindeydi. 2018 yılında bu sayıyı 1.5 milyar çıkaran mesajlaşma devi ulaştığı rakam ile yeni bir rekora imza atmış oldu.

Şirketten yapılan açıklamada, “Bugün itibariyle WhatsApp’ın dünya çapında iki milyardan fazla kullanıcıya destek verdiğini paylaşmanın heyecanını yaşıyoruz. Bir zamanlar sadece yüz yüze olan özel görüşmeler artık anlık sohbetler ve görüntülü aramalar sayesinde uzak mesafelere rağmen kolaylıkla gerçekleşebiliyor. WhatsApp üzerinden gerçekleşen bir çok önemli ve özel anlar var ve bu dönüm noktasına ulaşmaktan bizler onur ve şeref duyuyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Kullanıcı Güvenliği Vurgusu

Kullanıcı Güvenliği Vurgusu

Paylaşılan makalede güvenliğe dair bilgilendirmeler de dikkat çekiyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Amazon kurucusu Jeff Bezos’un WhatsApp yazışmaları ele geçirilmiş ve uygulamanın güvenliği tartışma konusu olmuştu. Şirketten yapılan açıklamada uçtan uca şifreleme vurgusu yapılırken şu ifadelere yer verildi:

“WhatsApp kullanılarak gönderilen her bir özel mesaj koşulsuz olarak uçtan uca şifreleme ile korunur. Güçlü şifreleme, WhatsApp üzerinden gönderdiğiniz bilgileri güvende tutan ve sizi bilgisayar korsanlarından ve suçlulardan korumaya yardımcı olan kırılmaz dijital bir kilit gibi çalışır. Mesajlar yalnızca telefonunuzda tutulur ve biz dahil başka hiç kimse mesajlarınızı okuyamaz veya çağrılarınızı dinleyemez. Özel görüşmeleriniz sizinle kalır.

Güvenlikten asla ödün vermeyeceklerinin altını çizen şirket, “Güçlü şifreleme modern yaşamda bir zorunluluktur. Biz güvenlikten ödün vermeyeceğiz çünkü bu insanların güvenliğini olumsuz yönde etkiler. Daha da fazla koruma için, işlerinde en iyi güvenlik uzmanlarıyla birlikte çalışıyoruz ve kötüye kullanımı durduracak endüstri lideri teknolojileri uyguluyoruz ve gizlilikten ödün vermeden sorunları bildirmek için kontrol ve yöntemleri sağlıyoruz.” açıklamasını yaptı.

WhatsApp Gelir Yaratmak İstiyor

WhatsApp Gelir Yaratmak İstiyor

Tahminler WhatsApp’ın büyümesini sürdüreceği yönünde. Geçtiğimiz günlerde Durumlar bölümünde reklam gösterimi haberi ile gündeme gelen platform kullanıcılarının tepkisini çekmişti. Gelen tepkiler sonrası şirket bu planını başka bir bahara erteledi. Facebook bugüne kadar WhatsApp üzerinden para kazanacağı bir model geliştirmedi.

Bir süredir WhatsApp Pay adı verilen bir hizmet üzerinde çalışıldığı biliniyor. İlk olarak Hindistan’da test edilecek olan sistemin ilerleyen günlerde dünya genelinde yaygınlaşması planlanıyor. Uygulama ile kullanıcılar birbirlerine para gönderimi gerçekleştirebilecek ve WhatsApp bu yolla kendisine gelir sağlayabilecek. Tabi ilerleyen süreçte tekrar reklam gösterimi konusunun da gündeme gelebileceği belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum