Yatırım yapmaya başla!

WeChat Kullanıcıları TikTok’un Ardından ABD’nin Kararına Karşı Dava Açmaya Hazırlanıyor

ABD’nin WeChat’e karşı aldığı yasaklama kararı sonrası bir grup kullanıcı dava açmaya hazırlanıyor.
WeChat Kullanıcıları TikTok’un Ardından ABD’nin Kararına Karşı Dava Açmaya Hazırlanıyor

Son günlerde ABD ile Çin arasındaki ticari gerilim teknoloji şirketleri üzerinde etkisini iyiden iyiye göstermeye başladı. ABD hükümeti Çinli sosyal medya uygulamalarının verileri Çin yönetimi ile paylaştığı gerekçesiyle çeşitli yaptırımlar uygulamaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz günlerde Başkan Trump, TikTok ve WeChat’in yasaklanmasına onay veren kararnameyi imzalamıştı.

Her iki şirketin de 90 günlük süre içerisinde ABD operasyonlarının başka bir şirkete satılması gerekiyor. Aksi takdirde ABD’de bu uygulamalara erişimin engellenmesi söz konusu olacak. Geçtiğimiz gün Çinli sosyal medya devi TikTok’un sahibi olan Bytedance, bu karardan dolayı ABD yönetimine dava açacağını açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamada, “Yasaların ihlal edilmediğinden emin olabilmek, şirketimize adil davranıldığını garanti altına alabilmek için başkanlık kararnamesini yargıya götürüyoruz” ifadelerine yer verilmişti. TikTok’un bu hamlesinin ardından benzer bir adım WeChat’in kullanıcılarından geliyor.

WeChat Kullanıcıları Dava Açıyor

WeChat Kullanıcıları Dava Açıyor

The Wall Street Journal’de yer alan bir habere göre bir grup WeChat kullanıcısı, ABD hükümetinin ifade özgürlüğünü engellediği gerekçesiyle dava açmaya hazırlanıyor. Kullanıcılar uygulanacak olan yasağın Çinli Amerikan vatandaşlarını hedef aldığını belirtiyor. Ülkede Çince konuşan insanların en çok kullandığı uygulamaların başında WeChat geliyor. Kullanıcılar burada birbirleri ile iletişime geçerek pek çok gelişme hakkında fikir sahibi olduğunu belirtiyor.

Trump tarafından imzalanan kararnamede uygulamaya olan tüm erişimlerin kesileceği yer alıyor. Apple, Disney, Wallmart gibi şirketler ABD hükümetine, olası bir WeChat yasağının kendilerini olumsuz etkileyeceğini belirtmişti. ABD’de WeChat kullanan 1.5 milyon kullanıcı olduğu ifade ediliyor. Mesajlaşma uygulaması kendi evi olan Çin’de ise 1 milyarı aşkın kişi tarafından kullanılıyor.

TikTok ve WeChat’in sahibi olan şirketler kullanıcıların gizliliğini koruduğunu belirtiyor. Ancak Trump yönetimi Tencent’in WeChat aracılığı ile kullanıcılardan çok sayıda bilgi topladığını iddia ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum