Yatırım yapmaya başla!

Wall Street: Deutsche Bank’ın Yeniden Yapılandırma Planı Çok İyimser Olabilir

Wall Street'teki büyük oyuncular, Deutsche Bank'ın yeniden yapılandırma planı hakkında görüşlerini dile getirdi. İşte yorumlar;
Wall Street: Deutsche Bank’ın Yeniden Yapılandırma Planı Çok İyimser Olabilir

Alman bankacılık devi Deutsche Bank, Pazar günü düzenlediği toplantısında büyük kararlar aldı ve bunları yeniden yapılandırma planı olarak kamuoyuyla paylaştı. Büyük ses getiren bu planda en çok dikkat çeken detay ise 18 bin civarında kişinin işten çıkarılacağı ve küresel çalışan sayısının 74 bin kişi civarına indirileceği oldu.

Dün Londra’da 1873 yılında kurulan Deutsche Bank bürosundan halinden memnun olmayan kişilerin ellerinde zarflarla çıktığı görülmüştü. 2022 yılına kadar 18 bin kişiyi işten çıkaracak olan Deutsche Bank, New York ofisinde de benzer bir tabloya neden oldu.

Bankanın son yıllarda bir dizi strateji gözden geçirmiş olmasına karşın CFO James von Moltke, bankanın bu yeni sürecinin, sonuncusu olacağına karar verdiklerini dile getirdi. Piyasa analistleri ise bu planda algıladığı risklerden birisinin, daha büyük bankacılık sektörü üzerindeki etkileri olduğunu düşünüyor.

Wall Street’in büyük oyuncularının Deutsche Bank’ın yeniden yapılandırma planı ile ilgili yorumları şu şekilde:

Goldman Sachs: Çok Değil; Ancak Zorluklar Var

Goldman Sachs: Çok Değil; Ancak Zorluklar VarPazartesi günü yayımladığı notta Goldman Sachs, Deutsche Bank’ın yeniden yapılanma planının çok derin olduğunu ifade etti. Pazar günkü kurul toplantısından önce çıkan haberlerin yoğun olduğunu, ancak duyuruların kapsam ve ölçek açısından hala sürpriz olduğunu belirtti.

Goldman Sachs notunda; “DBK’nın yapısal zorlukları, gördüğümüz gibi üç kategoriye ayrılıyor: Yüksek getiri sağlayan bir platformun olmaması, yüksek fonlama maliyetleri ve belirsizlik,” dedi.

Büyük sermaye satışlarından ve küresel hisse satışlarından çıkarken, beklenenden daha büyük olduğunu belirten Goldman, çeşitli coğrafyalarda toptan bir çıkış olmasını beklemediklerini dile getirdi.

Citi: İyimser Hedefler

Citi: İyimser HedeflerCiti yayımladığı araştırma notunda, yeniden yapılanma planının iyimser hedefler olduğun belirtti. Notta, “İki hafta süren medya haberlerinin ardından çok iyi anlaşılmış bir açıklamada Deutsche Bank, önemli bir yeniden yapılanma olduğunu onayladı,” ifadelerine yer verdi.

7,4 milyar Euro değerindeki yeniden yapılanma ücretlerinin beklenenden ağır olduğunu söyleyen Citi, 4 yıla yayılmasının iyi olduğunu ve yönetimin bunu mevcut kaynaklardan finanse etme niyetini gösterdiğini ifade etti.

Citi, Alman borç veren için 6 Euro değerinde bir hedef fiyat belirledi ve bir dizi olağanüstü dava sorununa maruz kalabileceği için yüksek riskli olarak değerlendirdi.

Bank of America Merrill Lynch: İddialı Bir Plan

Bank of America Merrill Lynch: İddialı Bir PlanDeutsche Bank’ın yeniden yapılanma planının iddialı olduğunu söyleyen Bank of America Merrill Lynch analistleri, soruların hala cevapsız kalmaya devam etmesi durumunda bir numara olacağını belirtti.

Bankanın analistleri Adrew Stimpson ve Alastair Ryan yayımladıkları notta, “Bu, daha büyük maliyet indirimleri ve beklenenden daha yüksek hedefli bir alışılmış hareket ile iddialı bir plan. Sermaye unsurları büyük ölçüde piyasa tarafından öngörülüyordu, ancak bize göre bankanın stratejisini düzenleyicilerin elinde bırakıyor,” dedi.

BofAML analistleri, sermaye gereksinimlerinde bir azalma ya da Avrupa Merkez Bankası operasyonel risk ağırlıklı varlıkları daha hızlı düşmesine izin vermeyi kabul etmiyorsa DBK’nin, büyümek istediği daha yüksek işletmelere dağıtmak için çok az sermayeye sahip olabileceğini düşünüyorlar.

J.P. Morgan: Cesur Bir Yeniden Yapılanma

J.P. Morgan: Cesur Bir Yeniden YapılanmaJ.P. Morgan analistleri, Deutsche Bank’ın yeniden yapılanma planının son derece cesur olduğunu ancak yürütme anahtarının kaldığını belirttiler.

Analistler, “Bizim görüşümüze göre DB’nin yeniden yapılandırılması cesur ve ilk kez yarı pişmiş değil, Tier I IB hedeflerinden vazgeçen gerçek bir stratejik değişim. DB aslen nereden geldiğine, büyük bir Sabir Gelir ayakizine sahip kurumsal bir bankayı hak ediyor,” ifadelerini kullandılar

J.P. Morgan analistleri, bankanın yanıtlaması gereken bazı sorular olduğunu belirttiler. Bu soruların ise yürütme konusundaki güvenilirlik, DB’nin geçmişte hayal kırıklığına uğradığı gelir artış detayları ve gerekçesi, çalışan motivasyonu Sabit Gelir içindeki pazar payını yeniden kazanmak için yeniden yapılanma sonrası ve DB’nin bir Avrupa sermaye şirketi olmadan kurumsal bir franchise kullanma kabiliyeti olduğunu açıkladılar.

Analistler yayımladıkları notta bazı riskler olduğunu da belirttiler. Bu risklerin; küresel ekonominin, kredi kalitesindeki bozulmaya ve DB’nin karlılığını etkileyebilecek düşük gelirlere yol açan yavaşlama geçirmesini içerebileceğini söylediler.

JPM’ye göre; açıklanan en son stratejideki icra riski hem baş aşağı hem de ters rüzgar şeklinde görülebilir.

Morgan Stanley: Yeni Hedefler İlk Bakışta Hırslı Görünüyor

Morgan Stanley: Yeni Hedefler İlk Bakışta Hırslı GörünüyorMorgan Stanley analistleri tarafından yayımlanan not, “Yatırım bankası maddi olarak yeniden ölçeklendiriliyor. Kesilen risk ağırlıklı varlıkların büyüklüğüne rağmen yüzde 12,5’teki hedef CET1 (çekirdek sermaye oranı) ile kendi kendini finanse etmektedir. İcra detayları potansiyel yeniden derecelendirmenin anahtarı olacak,” ifadeleri ile başladı.

Analistler, sabit gelirde DBK’nin önemli ölçüde geri çekilmeyi hedefleyerek bu işe tahsis edilen risk ağırlıklı varlıkları yüzde 40 oranında azaltmayı planladığını söylediler.

Bankanın yaptığı stratejik duyurunun, seyreltma yapmadan hisse senedi için kısa vadeli bir sıçramaya yol açabileceğini düşünüyorlar. Yine de olası herhangi bir yeniden derecelendirmenin, uygulamaya ilişkin detaylara bağlı olacağını ifade ettiler.

Morgan Stanley, DB’nin yeniden yapılanma planının uzun süredir bankanın düzenleyicisi BaFin ile görüşülmesine rağmen Euro bölgesindeki bankaları denetleyen Avrupa’nın Tek Deneyim Mekanizması’nın (SSM) en az çekirdek sermaye oranı minimum hedefinden memnun kalmasını beklediklerini de söylediler.

Deutsche Bank, CET1 hedefini son planında yüzde 13,0’dan yüzde 12,5’e indirdi.

Barclays: Hisseler Dalgalı Olabilir

Barclays: Hisseler Dalgalı OlabilirBarclays analistleri, Deutsche Bank’ın yeniden yapılanma süreci boyunca hisse senetlerinin dalgalı olmasını beklediklerini söyleyerek yatırımcıları uyardılar.

Analistler, “Geçen hafta basın makalelerin CET1 hedefindeki düşüş önerilmişti. Örneğin; Financiel Times, Bloomberg buna işaret etmişti ve sürpriz değil. Bununla birlikte yönetimin önümüzdeki dönemlerde üstlendiği sermaye yörüngesini ve bunu çevreleyen mahkumiyet / varsayımları görmek önemli olacak,” dediler.

Yatırımcıların dikkatli olmasını tavsiye eden Barclays, maliyet azaltma konusunun nasıl uygulanacağını ve bunun gelir sonuçları olmadan yapılıp yapılmayacağını görmenin önemli olduğunu belirttiler. Aynı zamanda BT’de planlanan tüm yatırımların ve kontrollerin nasıl ödeneceğini duymanın da ilginç olacağını ifade ettiler.

RBC Capital Markets: Beklenenden Daha Radikal

RBC Capital Markets: Beklenenden Daha RadikalYeniden yapılanmayı beklenenden daha radikal olarak nitelendiren RBC analistleri, kısa vadede hisse senedi fiyatlarını destekleyeceğini söylediler. Aynı zamanda hedef fiyatlarını 7,5 Euro’dan 8 Euro’ya yükselttiler.

RBS analistleri, “Ancak plan karlılık gelişimini tahminlerimizde zaman içinde daha da öne sürdüğü için sektörün başka bir yerinde daha fazla değer görüyoruz,” dediler. Devamında ise hisseleri ‘Düşük Performanslı, Spekülatif Riskin Korunması’ şeklinde işaretlediklerini açıkladılar.

Deutsche Bank’ın ilanının önemli bir dönüşüm planı olduğunu belirten RBC analistleri, belirlenen yüzde 8’lik alışılmış hareketin 2022 hedefinin yerine getirilmesi durumunda, hisse senetlerinde önemli bir artış olabileceğini söylediler.

Analistler, yakın vadeli karlılığın düşük kalacağına inandıklarını ifade ederken, çeşitli riskli durumlara da dikkat çektiler.

RBC analistleri, “Aslında tahminlerimize göre; dönüşüm bir bozulmaya yol açıyor. Akranların makro siyasi ortamdaki herhangi bir bozulmayı hava durumuna daha iyi bir şekilde koymalarını ve DBK’de kaydedilen işlerden faydalanmalarını bekliyoruz. Dönüşüm planı, DBK’nin çekirdek sermaye oranını da düşürecek ve sermaye artırması gerekme riski var,” dediler.

UBS: Kararlılığın Göstergesi

UBS: Kararlılığın GöstergesiUBS tarafından Pazartesi günü yayımlanan notta, DB’nin yeniden yapılandırma planının bankanın profilini değiştirme isteğine ve kararlılığını gösterdiği söylendi.

UBS analistleri, “Görüşümüze göre yeni stratejimiz, araştırmalarımızda sıkça tartıştığımız kendi kendini besleyen borç / özsermaye döngüsünü kırmayı ve Deutsche’yi dış pazarlara karşı savunmasız bir piyasa oyunu yapmamayı hedefliyor,” dediler.

Kısa vadeli piyasa reaksiyonunun olumlu olabileceğini söyleyen UBS, gelecek çeyreklerde ilerleme kaydedilmesinin plandaki pazar güvenini daha da artırabileceğine dikkat çektiler. Genel piyasa koşulları ve belirsizliklerin yeniden yapılandırılmasının ise gelirleri maddi olarak etkileyebileceğini söylediler.

UBS analistleri bazı sorunların olduğunu da dile getirdiler ve yeniden yapılanma planının yan etkilerinin ne olacağını sordular. Aynı zamanda icra belirsizliklerine de dikkat çektiler.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum