Yatırım yapmaya başla!

Putin Hakkında Şaşırtan İddia! Seneye Görevi Bırakıyor mu?

14 yıldır Rusya Devlet Başkanlığı görevinde olan Vladimir Putin'in artık yorulduğu ve gelecek yıl görevi bırakacağı söylendi. İşte iddianın detayları;
Putin Hakkında Şaşırtan İddia! Seneye Görevi Bırakıyor mu?

Rusya Federasyonu, Mart 2018’de yeni devlet başkanını belirlemek için sandığa gidecek ve en güçlü aday olarak Vladimir Putin gösteriliyor. Muhalefete göre bile en güçlü isim olan Putin, 3 dönem 14 yıl başkanlık yaptı. Buna karşın Putin’in artık yorulduğu ve gelecek yıl aday olmayacağı yönünde iddialar ortaya atılmaya başladı.

The Independent tarafından yapılan habere göre; Putin, seçilme ihtimali % 60 – 70 olmasına rağmen aday olmayabilir.

Putin 2018 Seçimlerinde Aday Olmayabilir

Haber, bazı akademisyenlere ve hükümete yakın kaynaklara dayandırılıyor. Ayrıca Putin’in siyasi kariyerine 1970’lerin sonunda Sovyet Rusya’nın istihbarat ve gizli servisi KGB üyeliği ile başladığı, artık yorulduğu öne sürülüyor.

Putin’in Aralık ayının ortasından önce adaylık ile ilgili bir açıklama yapması beklenmiyor.

Aralıktan Önce Bir Açıklama Beklenmiyor

Başkanlık süresi, 2012 seçimleri öncesinde 4 yıldan 6 yıla çıkartılmıştı ve bu sürede Putin adaylığını 6 ay önceden açıklamıştı. O sırada başbakanlık görevinde olan Putin, Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ile koltuk değiştirmesi büyük protestolara neden olmuştu.

Haberin kaynaklarına göre Putin, görevi bırakmaya geçen sonbaharda karar verdi ve gitmesiyle birlikte neler yaşanacağına dair araştırma yaptırdı.

Putin Bırakma Kararını Geçen Sene Verdi

Putin’in gitmesiyle birlikte oluşması beklenen senaryolar; Aralık’ta sürpriz bir seçim, başkan yardımcılığı pozisyonunun oluşturulması ya da ömrü Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla sona eren Politik Büro’nun geri dönmesi. Politik Büro, komünist partinin politikaları belirleyen en üst karar oranıydı.

Sağlam kaynaklardan birisi ise Putin’in görevlendirme konusunda muhafazakar davrandığını, gerekli görmedikçe değişikliğe gitmeyeceğini söylüyor.

Putin Görevlendirme Konusunda Muhafazakar

Putin’in sürprizleri sevdiği; ama bir değişiklik yapılacaksa bunun için kimseye danışmadığı da haberin kaynaklarından alınan bilgiler arasında yer alıyor.

Muhalefet kanadında ise herkesin hemfikir olduğu bir aday, henüz belirlenmiş değil.

Ksenia Sobchak Adaylığını Açıkladı

Rus televizyonu Rain‘de sunuculuk yapan 36 yaşındaki Ksenia Sobchak‘ın adaylığını açıklaması tartışma yaratmıştı. Muhalefet tarafın bir kısmı, genç kadının babası St Petersburg Belediye Başkanı Anatoly Sobchak‘ın, Putin’i politikaya kazandıran isim olması nedeniyle karşı çıkıyor. Rosatom‘un eski CEO’su ve Kremlin İdari İşler Müdür Yardımcısı Sergey Kiriyenko, genç kadının adaylığının seçime renk katacağını belirtiyor.

Adaylığını açıklayan bir diğer isim ise Rusya’da genç kuşağın dikkatini çeken Putin karşıtı Alexei Navalny oldu.

Alexei Navalny Diğer Aday İsim

Mart ayında Moskova’da gerçekleştirilen yolsuzluk karşıtı gösterilerde tutuklanan Navalny’nin, Youtube’da yayınlanan ve Medvedev’in yolsuzluğa karıştığını iddia eden videoları milyonlarca kişi tarafından izlenmişti. Rusya Seçim Komisyonu ise Navalny’nin tutuklanmasının adaylığına engel olduğunu söyledi.

Moskova Devlet Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Profesörü Valery Solovei, Putin gittiği zaman sistem ve birbirini bir arada tutan ilişkilerin de gideceğini söyledi.

Putin Giderse Kötü Olur

Bu sözler, Putin’in gidecek olmasına karşı endişelerin olduğunu kanıtlıyor. Profesör, tecrübesiz isimlerin göreve gelmesinin yerel problemlere ve protestolara neden olabileceğini söylüyor. Ayrıca “en son bu şekilde hissettiğimde Sovyetler Birliği’nin sonuydu ve ne yazık ki çevremde o dönemi yaşamış herkes benimle aynı şeyi hissediyor,” diyor. Eski Kremlin danışmanlarından olan Gleb Pavlovsky ise Putin gittiği zaman sorulacak ilk soruların, “para nereden gelecek? Biz gerçekten kimiz?” tarzında olacağını söylüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum