Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Video Oyunların Çocuklar için Yararlı Olduğu Yeni Bir Araştırma Paylaşıldı

Araştırmacılar video oyunların çocukların kavrama yeteneğine olumlu etki ettiğini ortaya çıkardı.
Video Oyunların Çocuklar için Yararlı Olduğu Yeni Bir Araştırma Paylaşıldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Günümüzde video oyunlar milyonlarca kişi tarafından ulaşılan başlıca eğlence araçları arasında yer alıyor. PC, konsol ve son olarak akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber mobil oyunlar milyonlarca kişi tarafından tercih sebebi oluyor. Önümüzdeki yıldan itibaren PlayStation 5 ve Xbox Series X’in oyuncularla buluşması sonrası sektörün daha da büyüyeceğini söyleyebiliriz.

Video oyunlar her yaş grubundan insanlara hitap ediyor. Çocuk yaş grubundan yetişkinlere kadar pek çok insan oyunlara büyük ilgi gösteriyor. Çocuklar için video oyunların yararı ya da zararı uzun zamandır tartışma konusu. Uzmanlar çok fazla oyun oynamanın bağımlılığa neden olduğu konusunda uyarsa da, yararı olduğunu gösteren araştırmalar da bulunuyor.

Bu araştırmalardan sonuncusu Universitat Oberta de Catalunya’da yapıldı ve Frontiers in Human Neuroscience’da yayınlandı. Çalışmada düzenli olarak oyun oynamanın uzun vadede çocuklara yarar sağladığına yer verildi. İşte araştırmadan dikkat çeken sonuçlar…

Araştırmadan Çarpıcı Sonuçlar

Araştırmadan Çarpıcı Sonuçlar

Bilim insanları yaşları 18 ila 40 arasında değişen 27 katılımcının olduğu bir araştırma yaptı. İlk etapta tüm katılımcıların bilişsel yetenekleri test edildi ve kısa bir eğitime alındı. Daha sonrasında ise 10 gün boyunca günde 1.5 saat düzenli olarak oyun oynadılar. Katılımcılara bu süre içerisinde oynatılan oyun ise Super Mario 64 oldu. Çalışmada kaydedilen bir diğer detay daha önceden oyun oynamış kişilerin testte daha iyi bir performans sergilemeleri oldu.

Diğer yandan daha önce hiç oyun oynamamış kişilerin zaman içerisinde geliştiği tespit edildi. Bilişsel zekanın gelişimine yönelik yapılan araştırmada katılımcıların yaş ve cinsiyet gibi değişkenleri rapora eklenmedi. Ancak geçmiş oyun deneyimine yönelik ilişki odaklı yapılan çalışmada oyun oynamış kişilerin bilişsel zekalarının daha gelişmiş olduğu fark edildi.

Çocuklarda Kavrama Yeteneği Artıyor

Çocuklarda Kavrama Yeteneği Artıyor

Uzmanlar buradan yola çıkarak çocuk yaşta düzenli olarak oyun oynamanın kavrama yeteneğini geliştirdiği sonucuna vardılar. Bilim insanları bu araştırmanın etkisinin sınırlı olduğunu ve küçük bir katılımcı grubu üzerinde yapıldığının altını çiziyor.

Araştırma ekibinde bulunan Marc Palaus, “Çocukken düzenli olarak oynayan insanlar, başlangıçtan itibaren 3 boyutlu nesneleri işlemede daha iyi performans gösterdi” açıklamasında bulundu. Katılımcılara farklı oyunlar sunulması halinde sonuçların değişebileceği söyleniyor.

Yine de uzmanlar, “sonuçlarımız keşif niteliğinde olsa da, sağlıklı beyinleri uyarmanın ve video oyunlarına maruz kalmanın olası yararlı etkileri hakkında değerli bilgiler sağlıyor” açıklamasını yaptı. Teknolojinin gelişmesi ile beraber her geçen gün yeni oyun platformları ve oyunlar ile tanışıyoruz. Bu durum beraberinde sektörün büyümesini sağlayacak ve daha fazla insanın video oyunlar ile tanışmasını sağlayacaktır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu