Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Valve’ın Steam’in Gücünü Kullanarak Oyun Fiyatlarını Yüksek Tuttuğu İddia Ediliyor

Oyun servisi Steam’in sahibi olan Valve, PC oyunlarını olması gerekenden yüksek tutmakla suçlanıyor.
Valve’ın Steam’in Gücünü Kullanarak Oyun Fiyatlarını Yüksek Tuttuğu İddia Ediliyor

Oyun endüstrisi her geçen gün daha da büyümeye devam ediyor PC oyuncuları için Steam servisi milyonlarca kişiye ev sahipliği yapıyor. Özellikle son dönemde artan pandemi koşulları Steam’in eş zamanlı kullanıcı rekoru kırdığı açıklanmıştı. Steam’in sahibi olan Valve, bu haftanın başlarında açılan bir sınıf davası olduğu için masasında başka bir dava ile karşı karşıya geldi.

Video oyun devi, geliştiricilerin oyunlarını mağazalarında yayınladıktan sonra tüm platformlarda aynı fiyata satmalarını isteyerek Steam’i kötüye kullanmakla suçlanıyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz haftalarda şirket, AB tarafından coğrafi engelleme suçlaması ile karşı karşıya kalmış ve 7.8 milyon para cezasına çarptırılmıştı.

Ulaşılan dosyaya göre Valve’ın Steam Dağıtım Sözleşmesi’ndeki “En çok tercih edilen milletler” ifadesi, Steam platformundaki PC oyunlarının fiyatlarının, oyun geliştiricilerinin PC oyunlarının diğer platformlardaki fiyatlarıyla aynı olduğunu gösteriyor.

Steam Haksız Rekabet ile Suçlanıyor

Steam Haksız Rekabet ile Suçlanıyor

Dava dosyasında Steam MFN, platformlara giriş için yapay bir engel oluşturarak yeniliği de engellidiğine yer veriliyor. Bunun gibi bir pazar çok yoğunlaştığında, yeni bir giriş yapan şirket, yerleşik firmanın fiyatlarının altını çizerek tüketicilere fayda sağlayabilir.

Tüketicilere daha düşük fiyatlarla PC oyunları sağlama yeteneği, bir firmanın veya yeni giren bir şirketin pazar payı kazanmasının bir yolu olarak gösteriliyor. Bu pazar düzgün çalışsaydı yani, Steam oyun fiyatlarını yüksek tutmasaydı ve platformlar fiyat üzerinden rekabet edebilseydi, Steam’in rakibi tüm platformlar oyun geliştiricilerine aynı (veya daha yüksek) marjları sağlarken aynı zamanda daha düşük tüketicilere fiyatlar sunabilirdi.

Davada tek suçlanan şirket Valve değil. Dünyanın önde gelen oyun şirketleri CD Projekt RED, Ubisoft, Rust LLC ve Devolver Digital gibi şirketler de suçlanıyor. Bu şirketlerle ilgili, “Steam MFN kapsamında oyun geliştiricisi davalıların PC oyunlarını daha düşük bir fiyata satmayacağını kabul ederek Sherman Yasası’nın 1. bölümünü ihlal ederek Valve’ın platformu üzerinden ticareti yasadışı bir şekilde sınırlandırmak, birleştirmek veya komplo kurmak” iddialarına yer veriliyor.

Özetlemek gerekirse Valve, Steam’in rakiplerinin güçlenmesini engellemek için oyun fiyatlarını diğer platformlar ile aynı seviyede tutuyor. Bu da kullanıcıların başka mecralara gitmesinin önüne geçiyor. Açılan dava ile alakalı Valve’dan bir açıklama gelmedi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Hobi - Eğlence kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum