Yatırım yapmaya başla!

TCMB Sonrası Faiz Oranını Düşüren Kamu Bankalarına Vakıfbank da Eklendi

Ziraat Bankası’nın ardından Vakıfbank da 500 bin liraya kadar, 180 ay vadeli konut kredisinde faiz oranını %0,99’a düşürdü.
TCMB Sonrası Faiz Oranını Düşüren Kamu Bankalarına Vakıfbank da Eklendi

Merkez Bankası’nın geçen hafta yaptığı faiz indiriminin ardından kamu bankaları da harekete geçti. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmada Merkez kararı sonrasında elini taşın altına koyma sırasının kamu ve özel bankalarda olduğunu belirtmişti.

Atılan adımın yatırım ve ekonomiyi canlandırma açısından işe yarayacağını fakat tek başına yeterli olmayacağını, bu nedenle bankaların da uyguladığı faiz oranlarını indirmesi gerektiğini söylemişti. Bugün önce Ziraat Bankası’ndan, ardından da Vakıfbank’tan kredi faiz oranlarının indirildiğine dair açıklamalar geldi.

Vakıfbank da tıpkı Ziraat Bankası gibi konut kredisinde uygulanan faiz oranını %0,99’a çekti.

Vakıfbank Konut KredisiBanka tarafından yapılan açıklamada 180 aya kadar vadeli konut kredisinde faiz oranının %0,99’a, ihtiyaç kredisinde ise %1,49’a indirildiği belirtildi. Bunun yanında kampanyaya katılacak konut projelerinde aylık faiz oranını %0,79’a indirdiğini bildirdi.

500 bin liraya kadar olan konutta kredi oranlarını %1’in altına düşüren Vakıfbank, bireysel ihtiyaç kredisinde uygulanan faiz oranını banka müşterileri için %1,49’a, diğer müşteriler için %1,59’a indirdi. Daha önceden %1,78 oranında faiz uygulanıyordu.

Konut kredilerinde yapılan indirimler ile hem alıcıların hem de sektörün nefes alacağı belirtiliyor.

Konut SektörüDöviz kurlarındaki artış yabancı para cinsinden alınan ürünlerin maliyetini artırırken, bunlar da konut fiyatlarına yansıdı. Son dönemde çok ciddi oranda artan fiyatlar satışları tamamen durma noktasına getirdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre Haziran ayında gerçekleşen konut satışı geçen yılın aynı dönemine kıyasla %48,6 azalarak 61.355’e geriledi.

Bugün alınan konut kredisinde faiz indirimi kararının bu bakımdan biriken talebi karşılaması ve sektörü canlandırması bekleniyor. KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas inşaat sektörünün canlanması açısından da çok önemli bir adım olduğunu dile getirdi.

Hafele Türkiye ve Bölgesi İcra Kurulu Başkanı Hilmi Uytun da Merkez Bankası’nın faiz kararının konut sektöründe canlanma yaratacağını, hemen olmasa bile 3 ay içerisinde özellikle ipotekli satışlarda artış olacağını yorumlamıştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise şu dakikalarda yaptığı açıklamada, konut kredisi faizlerinin düşürülmesine ilişkin, dengelenme sürecinin pozitif etkilerinin piyasaya yansımalarının sürdüğü yorumunda bulundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum