Yatırım yapmaya başla!

Vakıf Katılım’ın Başlattığı RPA ile İşlemlerde Hata Payı Sıfıra İnecek

Ar-Ge merkezi unvanına sahip tek kamu bankası olan Vakıf Katılım’ın geliştirdiği, HeRobot teknolojisi işgücü maliyetini azaltmakla birlikte, işlemleri sıfır hata ile tamamlayacak.
Vakıf Katılım’ın Başlattığı RPA ile İşlemlerde Hata Payı Sıfıra İnecek

Vakıf Katılım, Robotik Süreç Otomasyonu Projesi’ni (RPA) hayata geçirdi. Teknoloji ile Büyüme vizyonuyla başlatılan proje sayesinde operasyon sürelerinin kısalması ve hataların sıfıra indirilmesi hedefleniyor. Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, HeRobot hakkında bilgi vererek, Türkiye’de dijitalleşmenin ana odaklarından biri olduklarını söyledi.

HeRobot teknolojisi Vakıf Katılım İnsan Kaynakları ve Bilgi Teknolojileri’nin ortak çalışmaları ile ortaya çıkarıldı.

HeRobotSöz konusu projenin maliyet ve tasarruf gibi alanlarda bankaya büyük katkı sağlaması amaçlanıyor. Öncelikli olarak Kredi Garanti Fonu (KGF) kullanımında, ekran üzerinde yapılan bilgi girişlerinin kontrollerinin yapılacağı belirtildi.

Bir diğer öncelik verilecek konular arasında ise Sosyal Sigortalar Kurumu’nun (SGK) internet sitesi üzerinden sağlık ödeme işlemlerinin yapılması ve kontrollerinin sağlanması yer alıyor. Daha sonraki süreçlerde bankanın tüm operasyonel işlemlerinde süreci kısaltması ve sıfır hata ile işlem yapması sağlanacak.

Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, Türkiye’de Ar-Ge merkezi unvanına sahip tek kamu bankası olduklarını söyledi.

Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram GöktaşBu unvana sahip olmanın gerekliliklerinin yerine getirerek, dijitalleşmenin ana odaklarından biri olduklarını dile getiren Göktaş, hayata geçirilen sistem hakkında bilgi paylaştı. Normalde 45 dakikada bitirilen bir işin 2 dakika gibi kısa bir süre içinde yapılabileceğini söyledi.

Hatasız bir şekilde yapılmasının en önemli avantaj olduğunu belirten Göktaş, “Operasyonel verimlilik ve çalışanlarımızın daha nitelikli işlere zaman ayırabilmesi adına bunu çok önemsiyoruz. HeRobot’u yaygınlaştırmayı planladığımız süreçler tamamlandığında, yılda 268 günlük efor harcanan işlerin süresi 200 saate inmiş olacak.” şeklinde konuştu.

Robotik Süreç Otomasyonu, tıpkı bir çalışan gibi uygulamalara girip, tüm hesapları ve görevleri yerine getirebiliyor.

Robotik Süreç OtomasyonuSöz konusu teknoloji ile manuel yapılan tüm işlemler otomatik bir şekilde, hatasız ve çok kısa bir süre içerisinde tamamlanabiliyor. Yapay zeka ve yazılım sistemleri ile hayata geçirilen projede temel olarak makine öğrenme yetenekleri kullanılıyor. Bu yetenekler ile tüm hesaplamalar, sorgulamalar yapılarak, ilgili görevler yerine getirilip, sistemden çıkış yapılıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum