Yatırım yapmaya başla!

UBS CEO’su: “Avrupa Bankalarının Konsolidasyona İhtiyacı Var”

İsviçre merkezli finans devi UBS’nin CEO’su Sergio Ermotti, Avrupa’da bankacılık konsolidasyonunun kaçınılmaz olduğunu söyledi. Detaylar aşağıda;
UBS CEO’su: “Avrupa Bankalarının Konsolidasyona İhtiyacı Var”

Avrupa’nın en büyük bankalarından biri olan İsviçreli UBS’nin CEO’su Sergio Ermotti, bölgenin bankacılık sisteminin konsolidasyona ihtiyacı olduğunu ve bunun zamanla daha kaçınılmaz hale geleceğini söyledi. Genellikle yatırımcılar, politikacılar ve diğer sektör uzmanları Avrupa bankalarındaki karlılık sorunlarının parçalanmalara yol açacağı yönünde görüş bildirirken UBS CEO’su Sergio Ermotti’den gelen açıklama dikkat çekti.

Sorunun sürdürülebilir olmadığını vurgulayan CEO; “Bu, zaman geçtikçe çok daha kaçınılmaz bir hal alacak, konsolidasyona kesinlikle ihtiyaç var, özellikle de sürdürülebilir olmayan pek çok parçalanma gördüğümüz Avrupa’da” sözleriyle açıkça görüş bildirdi.

Ayrıca teknolojinin sektörü daha etkili ve verimli hale getireceğini de sözlerine ekledi.

UBS CEO'su Avrupa Bankalarının Konsolidasyona İhtiyacı Var Yorumu Burada Avrupa bankalarının bir güven açığından zarar gördüğü ve küresel finansal krizden bu yana yatırımcıları ikna etmeye çalıştıkları hatırlatıldı. İlaveten, yılbaşından bu yana Avrupa bankacılık endeksi yaklaşık yüzde 20 oranında azalmıştı. Ermotti de bu durumu vurgulayarak yatırımcıların ileride Avrupa bankalarını nasıl göreceğini tahmin etmenin zor olduğunu dile getirdi.

“Duyarlılığı ve yatırımcı yaklaşımını tahmin etmek zor” diyen UBS CEO’su, yatırımcıların sektöre yatırım yapma konusunda çok isteksiz olduğunu düşündüğünü kaydetti.

UBS CEO'su Avrupa Bankaları Finansal Krizden Bu Yana NE Halde “Sektörümüzdeki değerlere ve değerlemelere karşı daha dengeli bir yaklaşıma saygı duyuyorum ancak bunun çok sıkıntılı bir an olduğunun farkına varmamız gerek” diyen Sergio Ermotti, bankaların düşük faiz oranları ve daha sıkı düzenlemeler arasında batık krediler gibi krizden kalan pek çok sorunla uğraşmak zorunda kaldığını aktardı.

İlgili haberde bankanın baş ekonomistinin bugün verdiği bir demeçte; “tüm ekonomik değişkenler üzerinde kriz öncesi seviyelere çok yaklaştık” dediğinin de üzeri çizildi.

Bankanın Ekonomisti Ekonomik Değişkenler Kriz Öncesi Seviyeye Yaklaştı UBS’nin tahminlerine göre 2018’deki küresel büyüme geçen yılın sonlarındaki yüzde 4.5’ten yüzde 3’ün altında seyretmeye başlamıştı. UBS Yatırım Bankası’nın baş ekonomisti Arend Kapteyn de durumu “2012’den bu yana küresel büyümede en büyük yavaşlama” olarak nitelendirdi.

Bunu büyük ölçüde ticaret döngüsündeki yavaşlamaya bağladıklarını belirten ekonomist, aynı zamanda geç döngü dinamiğinin bazı işaretlerini gördüklerini, bazı kapasite kısıtlamaları olduğunu ve gümrük tarifeleri nedeniyle güvenin azaldığını anlattı. Tüm bu nedenlerden dolayı da neyin üzerini çizeceklerinin belirsiz olduğunu söyledi.

UBS hakkındaki soruşturmaya da değinen Ermotti konuyla ilgili; “bu iddialarda herhangi bir doğruluk payı olduğuna inanmıyoruz” dedi.

UBS Soruşturması Ermotti Suçlamaları Reddediyor Sonuçta; ABD Adalet Bakanlığı bu ayın başlarında küresel finansal krize yol açan UBS hakkında bir soruşturma başlatmış, İsviçreli bankanın riskli ipotek teminatlı menkul değerleri olan yatırımcıları yanlış yönlendirip yönlendirmediğiyle ilgili araştırma gündemde yankı uyandırmıştı.

Fakat Ermotti UBS’den ne kadar emin olduğunu; “Hissedarlarımızın menfaatlerini savunmak bizim sorumluluğumuzdur. Bankamızın, finansal kriz sırasında konut ipoteğine dayanan menkul kıymetlerde yer alarak çok fazla para kaybettiğini düşünüyorum, bu nedenle yatırımcıları bilinçli olarak yanılttığımızı söylemek çok zor” sözleriyle anlattı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum