Yatırım yapmaya başla!

Twitter’ın Periscope Uygulaması Türkiye’de Telif İhlali ile Karşı Karşıya

Twitter’ın canlı yayın uygulaması Periscope, Türkiye’de telif ihlali nedeniyle yaptırıma uğrayabilir.
Twitter’ın Periscope Uygulaması Türkiye’de Telif İhlali ile Karşı Karşıya

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri olan Twitter, kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik farklı hizmetler sunuyor. Sosyal mecralarda sıkça yapılan canlı yayınlar için pek çok seçenek mevcut. Twitter tarafında ise bu deneyim için Periscope uygulaması kullanılıyor. İlk çıktığı dönem oldukça popüler olan ancak sonra ilginin azaldığı Periscope’u kullanan bir kitle mevcut.

Uygulamanın uzun zamandır ülkemizde davalık olduğu biliniyor. Sebebi ise platformun isminin Türkiye’de bir vatandaş tarafından tescillenmiş olması. Uygulama bu nedenle daha önce ülkemizde isim değiştirmek durumunda kalmıştı. Dünya genelinde Periscope olarak kullanılan uygulama ülkemizde Scope adıyla hizmet veriyor. Ancak davayla ilgili hazırlanan bilirkişi raporu bu adın da kullanılmasının mümkün olmadığını gösteriyor.

Twitter’a Bilirkişiden Kötü Haber

Twitter’a Bilirkişiden Kötü Haber

Twitter’ın Periscope nedeniye ülkemizde davalık olma süreci 2010 yılına dayanıyor. Gökhan Selamet adlı bir vatandaş 10 yıl önce ‘Periscope İletişim ve Prodüksiyon Hizmetleri’ adıyla bir şirket kurmuştu. Periscope adı ise şirketin kurulması ile tescillenmişti. 2015 yılında Twitter’ın Periscope servisini kurması ile beraber Selamet sosyal medya devinin aleyhine dava açtı.

İlk etapta Twitter’a ihtarname çeken vatandaş bu girişiminden sonuç alamıyor ve marka adı ihlali nedeniyle dava açıyor. Açılan bu dava sonrası uygulamanın adı ülkemizde Scope olarak değişiyor. Ancak Ankara 4. Fikri ve Sınai Haklar Mahkamesi’nde hazırlanan bilirkişi raporu bu ismin de kullanılmasının mümkün olmadığını belirtiyor. Hazırlanan raporda şu ifadeler yer alıyor:

“Periscope ve Scope markaları, doğrudan benzer markalar olarak kabul edilemez. Ancak, davalı Twitter, Scope markasını seçmeden önce Periscope markası ile faaliyete başladı. Bu faaliyet, Periscope İletişim ve Prodüksiyon Hizmetleri şirketinin markalarına tecavüz teşkil edebilir. Periscope platformundan haberdar olan ilgili tüketici kitlesi, Periscope ve Scope markaları arasında bağlantı kurabilir. Twitter’ın, Scope markasını seçmesindeki niyeti, Periscope markası ile dünyada yarattığı imaja yakınlaşan bir marka ile faaliyet göstermek olduğu değerlendiriliyor.”

Davayla ilgili duruşma 22 Ekim tarihinde görülecek. Bilirkişi raporunun ardından mahkemenin Twitter’ın hoşuna gitmeyeceği bir karar vermesi bekleniyor. Bu nedenle Scope adının kullanımı da ülkemizde sorun oluşturabilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum