Dolar (%-0.62) 13.4354
Euro (%-0.68) 15.3238
Sterlin (%-0.96) 18.3474
Ons (%0.12) 1818.78
Gram (%-0.45) 786.14
Çeyrek (%-0.45) 1285.34
THYAO (%0.50) 28,36
ASELS (%0.75) 24,32
PETKM (%1.89) 9,69
EUR/USD (%-0.11) 1.14018
USD/JPY (%0.32) 114.56
EUR/GBP (%0.10) 0.8352
Petrol (%-0.06) 83.25
Gümüş (%0.50) 23.032
Bitcoin (%-1.63) 42534.67
Ethereum (%-3.86) 3225.92
Bist100 (%0.69) 2,087.30

Twitter, Periscope’u Azalan İlgi Nedeniyle Kapatacağını Resmen Açıkladı

Geçtiğimiz günlerde Periscope’un kapatılacağı iddia edilmişti. Beklenen açıklama Twitter’dan geldi.
Twitter, Periscope’u Azalan İlgi Nedeniyle Kapatacağını Resmen Açıkladı
16 Aralık 2020 | 10:59
Yorum

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından birisi Twitter olmakta. Mikro blog sitesi her gün milyonlarca kişiye ev sahipliği yapıyor. Platform dünya genelinde tanınmış insanlar tarafından da yoğun olarak tercih ediliyor. Şirket kullanıcıların beğenisine yönelik pek çok uygulama ve servis geliştiriyor. Bu servislerden birisi ise canlı yayın uygulaması Periscope olmuştu.

Uygulama ilk çıktığı dönem büyük ilgi görmüş ve canlı yayın yapacak kişilerin ilk tercihlerinden biri haline gelmişti. Ancak geçen zaman içerisinde Facebook, Instagram’daki canlı yayın özelliği ve Twitter’ın kendi Live aracı, Periscope’a olan ilginin azalmasına neden oldu. Geçtiğimiz günlerde sosyal medya analisti Jane Manchun Wong, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda periscope’un kapatılacağını iddia etmişti.

Twitter’ın uygulama kodlarında bu bilgilere rastladığını belirten Wong, “Twitter uygulamasında bulunan bu kod satırı, Periscope uygulamasının gelecekteki sürümlerinde kapatma bildiriminin gösterilebileceğini ve kullanıcıları uygulama hakkında bir yardım sayfasına yönlendirebileceğini işaret ediyor” açıklamasında bulunmuştu. Bu iddia sonrası mikro blog devinden resmi açıklama geldi ve Periscope’un kapatılacağı resmen doğrulandı.

Periscope için Yolun Sonu Göründü

Periscope için Yolun Sonu Göründü

Twitter, Periscope’nu fişini çekeceğini resmen duyurdu. Türkiye’de uygulama marka tescili nedeniyle Scope adıyla hizmet veriyor. Bu platforma entegre tüm uygulamalar 2021’in Mart ayı itibarıyla kapatılacak. Diğer yandan Twitter’ın kendi bünyesinde canlı yayın özelliği bulunuyor bu bölümde bir değişiklik yaşanmayacak.

Twitter’dan yapılan açıklamada, “Şirket konuyla ilgili olarak yayınladığı bir blog yazısında “Periscope uygulaması sürdürülemez bir bakım modu durumunda ve bir süredir durum öyle. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, kullanımın azaldığını gördük ve uygulamayı destekleme maliyetinin yalnızca zaman içinde artmaya devam edeceğini biliyoruz.” ifadelerine yer verildi. Şirket ayrıca bugünden itibaren yeni bir güncelleme yayınladı ve hesap açma işlemlerini durdurdu.

Mevcut hesaplar önümüzdeki yıl Mart ayına kadar kullanılabilecek ancak yeni bir hesap oluşturmak mümkün olmayacak. Kullanıcılar bu süre içerisinde Periscope içerisindeki videolarını indirebilecek. Hem videolar hem de kullanıcı verileri arşiv olarak indirilebilir durumda. Twitter, Periscope uygulamasını 2015’in Mart ayında kullanıma sunmuştu. Daha doğrusu uygulama popüler olmadan önce mikro blog devi tarafından satın alınmıştı.

İlk yıllarında Twitter’ın da arkasına alan Periscope kullanıcılardan büyük ilgi görmüştü. Ancak YouTube, Twitch, Instagram gibi sosyal mecralardan yapılan canlı yayınlar Periscope uygulamasına olan ilginin azalmasına neden olmuştu. Sosyal medya devi 2016 yılında Periscope uygulamasını Twitter ile entegre hale getirmişti. Tabi bu süre içerisinde Periscope’taki özelliklerin büyük bölümü Twitter Live’a taşındı.

Karar Daha Erken Alınabilirdi

Karar Daha Erken Alınabilirdi

Twitter açıklamasında bu kararın 2020 yılının ilk aylarında alınabileceğini belirtti. Açıklamada, “2020 olayları nedeniyle yeniden önceliklendirdiğimiz tüm projeler olmasaydı bu kararı muhtemelen daha erken verirdik. Kararımızı şimdi sizinle paylaşıyoruz çünkü nerede olduğumuz konusunda şeffaf ve dürüst olmak istiyoruz” ifadelerine yer verildi.

Periscope uygulaması kapatılsa da buradaki özelliklerin Twitter’ın canlı yayın bölümünde yer alacağını belirten sosyal medya devi, kullanıcılara ve geliştiricilere minnettar olduğunu açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar