Yatırım yapmaya başla!

Twitter Kullanıcılardan Daha Fazla Veri Toplayacağını Açıkladı

Sosyal medya uygulaması Twitter, veri politikasını güncelledi ve daha fazla veri toplayacağını açıkladı.
Twitter Kullanıcılardan Daha Fazla Veri Toplayacağını Açıkladı

Sosyal medya uygulamaları günümüzde hemen herkes tarafından kullanılan başlıca platformlar haline geldi. İnsanların kendi profilini oluşturduğu bu mecralar, kişisel verilere ev sahipliği yapıyor. Şirketler için bu verilerin korunması büyük öneme sahip ve sızdırılmaması gerekiyor.

Facebook, Twitter, Instagram gibi başlıca platformların kullanıcıların güvenliği adına belirlediği gizlilik politikaları bulunuyor. Mikro blog sitesi Twitter, kullanıcı güvenliğine yönelik daha önce pek çok önlem almıştı ve politikalarını katılaştırmıştı.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye odaklı manipülasyon yapan binlerce sahte hesap kaldırılmıştı. Sosyal medya devi bugün itibarıyla veri paylaşım politikalarına yönelik yeni bir güncelleme yaptığını duyurdu. Buna göre artık platformda kullanıcılardan toplanan veri miktarı artacak ve bu veriler reklam amacıyla paylaşılacak. Yapılan bu değişiklik kullanıcılar tarafından tepkiyle karşılandı.

Twitter Verileri Satacak

Twitter Verileri Satacak

Mikro blog sitesinden yapılan açıklamada kullanıcı verilerin iş ortaklarına satılacağı belirtildi. Bununla beraber kullanıcılara mobil reklamları kontrol etme imkanı verilecek. Bu sayede reklam veren şirketler kullanıcıya özel reklamlar yayınlayabilecek. Uygulamadan rahatsız olan kişiler ise verilerinin paylaşımını istekleri doğrutultusunda kısıtlayabilecek.

Twitter’a giriş yapan kullanıcılar karşılarında şu ifadelerin yer aldığı bir yazı ile karşılaşıyor:
“Twitter’ın kendi iş ortaklarıyla paylaştığı bilgiler üzerindeki denetimin değişti. Daha spesifik olmak gerekirse, mobil uygulama reklam ölçümlerini denetleme özelliğin kaldırıldı ancak Twitter’ın diğer site ve uygulamalardaki pazarlama faaliyetlerini iyileştirmek üzere herkese açık olmayan bazı verilerin paylaşılıp paylaşılmayacağını denetleyebilirsin. Twitter’ın ücretsiz bir hizmet olarak faaliyet göstermesine yardımcı olan bu değişiklikleri artık ayalarında görebilirsin.”

Bazı Ülkeler Hariç Olacak

Bazı Ülkeler Hariç Olacak

Yapılan bu değişiklik bazı ülkeler haricinde dünya genelinde uygulamaya konuyor. AB, İngiltere ve EFTA ülkelerinin bu uygulamadan hariç tutulacağı belirtiliyor. Kullanıcılardan toplanacak veriler arasında etkileşimde bulunulan ya da izlenen reklamlar yer alıyor. Kullanıcıların konum, e-posta, telefon numarası ya da kullanıcı adları gibi kişisel verilerin paylaşılmayacağı açıklandı. Değişikliğin kullanıcıların iznine bırakılması ise memnuniyetle karşılandı.

Sosyal medya devi son dönemde COVID-19 pandemisi nedeniyle reklam gelirlerinde düşüş yaşıyor. Şirket kullanıcı sayısını artırdı ancak reklam verenlerin zor günler yaşaması nedeniyle gelirleri azaldı. İş ortakları ile paylaşılan verilerin Twitter’ın bu sorununa ne derece çare olacağını önümüzdeki süreçte göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum