Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Twitter Kullanıcıların Kimlik Doğrulaması için Telefon Numarası Verme Şartını Kaldırıyor

Twitter telefon numarasını paylaşan kullanıcıların endişesini giderecek bir karar aldı.
Twitter Kullanıcıların Kimlik Doğrulaması için Telefon Numarası Verme Şartını Kaldırıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın en büyük sosyal medya sitelerinden biri olan Twitter milyonlarca kullanıcının kişisel verilerini topluyor ve hesaplarını koruyor. Kötüye kullanımın son derece yaygın olduğu platformlardan biri olan Twitter, kullanıcılarının güvenliğini sağlamak adına sürekli yeni önlemler alıyor.

Sosyal medya devi son günlerde siyasi reklamlara yönelik getirdiği yasaklar ile adından söz ettiriyor. Diğer yandan paylaşımları zamanlama özelliğini kendi platformuna getirmeye hazırlanan şirket, gizliliği artıracak yeni önlemler almaya hazırlanıyor.

Bilindiği üzere Twitter’da hesapların etkin bir şekilde korunması için iki faktörlü kimlik doğrulamasını aktifleştirmek gerekiyor. Bu işlemin yapılması için kullanıcılar telefon numaralarının girilmesi gerekiyor. Kimi kullanıcılar ise böyle bir önlem için kendi telefon numaralarını paylaşmaktan yana huzursuzluk duyabiliyor. Sosyal medya platformu almış olduğu yeni karar ile kullanıcıların telefon numarası verme gerekliliğini ortadan kaldırıyor.

Twitter’dan SMS Saldırılarına Karşı Önlem

Twitter’dan SMS Saldırılarına Karşı Önlem

Mikro blog sitesinin CEO’su Jack Dorsey’in geçtiğimiz günlerde hesabı saldırganlar tarafından ele geçirilmişti. Hesabı ele geçirenler bu işlemi SIM takası adı verilen bir yöntem kullandılar. Burada iki faktörlü kimlik doğrulamasından yararlanmadılar ancak yine de SMS tabanlı bir koruma sisteminin zannedildiği kadar güvenli olmadığı ortaya çıktı. Şirket almış olduğu karar ile kullanıcıların telefon numaraları aracılığı ile hesaplarında güvenlik riski oluşmasının önüne geçmeye hazırlanıyor.

Yapılan değişiklik ile iki faktörlü kimlik doğrulamasının etkinleştirilmesi için telefon numarası verme şartı olmayacak. İki faktörlü doğrulamanın SMS üzerinden gerçekleşmesi SIM kart saldırılarına karşı savunmasız bir durum oluşturuyor. Telefon numarasını kendi hesaplarına bağlamak istemeyen kullanıcılar için alınan bu kadar memnuniyetle karşılanacaktır. Açıklama şirketin resmi Twitter hesabından yapıldı.

Bu karar ile beraber kişilerin telefon numaralarının hedeflenmiş reklamlar için kullanılmasının da önüne geçmiş olacak. Şirket geçtiğimiz dönemde milyonlarca kullanıcının telefon numaralarının reklamverenler ile paylaşılmış olabileceğini itiraf etmişti.

Mevcut Numaralar Kaldırılabilecek

Mevcut Numaralar Kaldırılabilecek

Mikro blog sitesinde halihazırda milyonlarca hesap var ve bunların pek çoğunun iki faktörlü kimlik doğrulamasının aktifleştirilmesi için telefon numaralarını paylaştığı biliniyor. Twitter açıklamasında bugüne kadar telefon numaralarını paylaşmış olan kullanıcıların bu bilgiyi kaldırabileceğini belirtiyor. Eğer hesabınızda telefon numarası tanımlı ise ve bu bilginin Twitter’da tutulmasını istemiyorsanız kaldırma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İki faktörlü doğrulama ile ilgili herhangi bir değişiklik olmayacaktır.

Geçtiğimiz günlerde yapılan güvenlik araştırmaları SIM kartlarda yaşanan ihlalleri ortaya çıkarmıştı. Bazı ülkelerde faaliyet gösteren operatörlere ait SIM kartların saldırganların hedefinde olduğu biliniyor. Bu sayede çok sayıda kullanıcının mobil cihazına erişim sağlanmış ve kişisel veriler sızdırılmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu