Yatırım yapmaya başla!

Twitter’da Eski Çalışanların Kullanıcı Verilerini Suudi Arabistan’a Sızdırdığı İddia Edildi

Popüler mikro blog sitesi Twitter’da eski çalışanların Suudi Arabistan yararına casusluk faaliyeti yürüttüğü iddia ediliyor.
Twitter’da Eski Çalışanların Kullanıcı Verilerini Suudi Arabistan’a Sızdırdığı İddia Edildi

Günümüzde sosyal medya uygulamaları kitle iletişim araçlarının başını çekiyor. Milyonlarca kullanıcı hesap açtığı platformlarda kişisel verilerini paylaşıyor. Sosyal mecralar arasında en yüksek kullanıcı sayısına sahip platformlar arasında Twitter yer alıyor. Popüler mikro blog sitesi yeni özellikler geliştiriyor ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmayı amaçlıyor.

Ancak bu platformlarda çoğu zaman veri ihlallerinin yaşandığına tanık oluyoruz. Facebook bu konuda sabıkalı platformların başında geliyor. Yine Twitter’da da geçtiğimiz dönemlerde kötüye kullanım ve veri ihlallerinin yaşandığı biliniyor.

Şirket son dönemde siyasi içerikli reklamları yasaklama kararı aldı ve ABD Başkanı Trump’ın seçim ekibinin tepkisini çekmişti. Sosyal medya devi yeni bir olayla gündeme geldi. Şirketin eski çalışanlarının bulundukları dönemde Suudi Arabistan lehine casusluk faaliyeti yürüttüğü iddia ediliyor.

Twitter’da Casusluk İddiası

Twitter’da Casusluk İddiası

Twitter ile ilgili ortaya atılan son iddialar sosyal medya devinin başına büyük iş açabilir. ABD başsavcısı David L. Anderson, iki eski Twitter çalışanının kullanıcı verilerinin casusluk amacıyla sızdırdığı iddiasını ortaya attı. 5 Kasım tarihinde ise platformdan üç kişinin verilerini sızdırdığı iddiasıyla eski çalışanlardan Ahmad Abouammo’nun tutuklandığı belirtiliyor. Bir diğer çalışan Ali Alzabarah’ın ise 2015 yılı içerisinde 6 bin kullanıcı hesabına veri sızdırma hesabıyla erişim sağladığı iddia ediliyor.

Söz konusu çalışanlardan Abouammo, geçtiğimiz günlerde İstanbul’da öldürülen Cemal Kaşıkçı ve arkadaşına dair Suudi yönetimine yönelik eleştirel paylaşımlarda hesapları inceledi. Savcı Anderson açıklamasında ABD merkezli şirketlerin ve sahip olduğu teknolojilerin hiçbir sebeple yasalara aykırı olarak kullanılamayacağını belirtti. Ortaya atılan iddialar kanıtlanırsa Suudi yönetimi ve söz konusu çalışanlara yönelik yaptırımlar uygulanabileceği ifade ediliyor.

Twitter Soruşturma Başlattı

Twitter Soruşturma Başlattı

Ortaya atılan bu iddialar sonrası sosyal medya devi adına açıklama yapan bir yetkili, kendi iç soruşturmalarını başlattıklarını söyledi. Twitter’da kullanıcı verilerine erişim sağlanması için özel güvenlik sistemlerinin olduğunu belirten yetkili, bu verilerin sızdırılmasının zannedildiği kadar kolay bir işlem olmadığının altını çizdi. Söz konusu çalışanlardan Ahmad Abouammo şu an için tutuklu bulunuyor. Diğer eski çalışan için herhangi bir tutuklama kararı söz konusu değil.

Tabi bu kişinin Suudi Arabistan’da yaşadığı düşünülüyor. Suudi yönetiminden ise henüz konuyla ilgili herhangi bir açıklama gelmedi. Casusluk faaliyetlerinin 2014 yılından itibaren uygulandığı ve sızdırılan veriler arasında kullanıcıların e-posta, IP adresi ve kullandıkları cihazlara dair bilgiler yer alıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum