Yatırım yapmaya başla!

Twitter Deepfake İçeriklerle Mücadele için Kullanıcılardan Geri Bildirim Bekliyor

Twitte son dönemde sayısı artan deepfake içerikler için harekete geçiyor.
Twitter Deepfake İçeriklerle Mücadele için Kullanıcılardan Geri Bildirim Bekliyor

Popüler mikro blog sitesi Twitter milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği yapıyor ve bu sayısını her geçen gün artırmaya devam ediyor. Bununla beraber şirket kullanım deneyimini artırmak adına sürekli yeni özellikler geliştiriyor. Sosyal medyada kötüye kullanımın sürekli artması ise işin olumsuz tarafı. Twitter’da sahte içeriklere sıkça rastlamak mümkün. Şirket bu tarz içeriklerin önüne geçmek adına sürekli yeni önlemler alıyor ancak tam anlamıyla başarı sağladığını söylemek zor.

Son dönemde ise gerçek olmayan ancak dijital ortamda üretilmiş görüntü ya da ses videoları sıkça karşımıza çıkmaya başladı. Deepfake adı verilen bu içerikler ile tanınmış pek çok simaya dair sahte içerikler üretilebiliyor. Bu içerikler ile çok sayıda kullanıcı yanlış bilgilendiriliyor ya da yönlendiriliyor. Twitter bu tarz içerikleri kaldırmak adına mücadele etse de tam anlamıyla sonuç alabilmiş değil. Sosyal medya devi paylaştığı yazı ile kullanıcılardan bu tarz içeriklere dair kendilerini bilgilendirmesini istedi.

Twitter Çözümünü Açıkladı

Twitter Çözümünü Açıkladı

Son dönemde sosyal medya platformlarında deepfake adı ile bilinen asılsız içeriklere sıkça rastlanmaya başlandı. Bu içeriklerin en çok paylaşıldığı platformlardan biri olan Twitter, geçtiğimiz günlerde harekete geçtiğini duyurmuştu. Sosyal medya devi son olarak manipülasyon içeren bu tarz videolara yönelik daha katı tedbirler alacağını duyurdu ve kullanıcılarına önemli açıklamalarda bulundu.

Kullanıcıların neler yapacağını maddeler halinde sıralayan sosyal medya devi kendilerine gelen geri bildirimler ışığında gerekli tedbirleri alacağını açıkladı. Kullanıcılara yönelik paylaşılan yazıda şu ifadeler yer alıyor.

  • Sentetik veya manipüle içeriği bize bildirin.
  • İnsanları, sentetik ya da manipüle edilmiş içerik ile ilgili tweet’leri paylaşmadan veya beğenmeden önce uyarın veya bir bağlantı ekleyin. Böylece insanlar, neden paylaşımın sentetik veya manipüle edilmiş içerik olduğunu
  • düşündüğü hakkında daha fazla yorum okuyabilirler.
  • Twitter, deepfake içeren bir tweet belirlerse “Birinin fiziksel güvenliğini tehdit edebilir veya başka ciddi zararlara neden olabilir” ilkesi gereğince paylaşımı tamamen kaldırabilir.

Sosyal medya devi #TwitterPolicyFeedback hastagi ile başlattığı organizasyonda kullanıcılardan gelen taleplere önem vereceğini duyurdu. Talepler 27 Kasım’a kadar alınacak ve yeni yol haritasının son hali 1 ay içerisinde Twitter tarafından resmi olarak duyurulacak.

‘Konu Başlıkları’ Duyuruldu

‘Konu Başlıkları’ Duyuruldu

Sosyal medya devi asılsız içerikler ile mücadele ederken bir yandan da kullanıcı deneyimini artıracak yeni özellikler geliştirmeye devam ediyor. Şirket son olarak kullanıcıların belirledikleri konulara özel paylaşımları takip etmesini sağlayacak yeni bir araç geliştirdi. Platformda ana sayfaya yerleştirilecek araç ile kullanıcılar takip etmek istedikleri konu başlıklarını belirleyecek.

Örneğin sevdiğiniz bir müzik grubuna dair yapılan tüm paylaşımları o hesapları takip etmeseniz bile görme şansına sahip olacaksınız. Ya da bir futbol takımına dair tüm haberler yine o konu başlığı altında görüntülenecek. Özelliğin Instagram’ın ‘Keşfet’ aracı ile benzerlik taşıdığını söyleyebiliriz.

Sosyal medya devinden yeni araç ile ilgili yapılan açıklamada “Twitter, dünyada olan biten her şeyin konuşulduğu bir platform. Birlikte olunca da çok fazla konu hakkında konuşuyoruz. Aynı anda çok fazla konu konuşulduğundan sevdiğiniz şeylerle ilgili yeni ve ilginç sohbetleri bulmak bazen zor ve yorucu olabiliyor. Çoğunlukla da sadece sizin için önemli olan konularla ilgili atılan en iyi Tweet’leri görmek istiyorsunuz. Bugünden itibaren Twitter’daki en iyi sohbetleri takip edebilmeyi daha da kolay hale getiriyoruz.” ifadelerine yer verildi. Önümüzdeki günlerde konu takip aracının tüm kullanıcılara dağıtılması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum