Dolar (%-0.07) 13.4152
Euro (%-0.19) 15.2139
Sterlin (%-0.29) 18.2434
Ons (%-0.12) 1840.46
Gram (%-0.19) 794.27
Çeyrek (%-0.19) 1298.63
THYAO (%1.93) 27,40
ASELS (%1.84) 23,22
PETKM (%5.03) 9,18
EUR/USD (%-0.03) 1.13422
USD/JPY (%0.04) 114.33
EUR/GBP (%0.02) 0.8332
Petrol (%0.37) 85.14
Gümüş (%3.04) 24.207
Bitcoin (%-1.83) 41722.98
Ethereum (%-2.06) 3114.69
Bist100 (%3.14) 2,042.08

Twitter, COVID-19 Aşısına Dair Yanıltıcı Bilgilere Karşı Harekete Geçiyor

Twitter koronavirüs aşıları ile ilgili yanıltıcı paylaşımları kaldıracağını açıkladı.
Twitter, COVID-19 Aşısına Dair Yanıltıcı Bilgilere Karşı Harekete Geçiyor
17 Aralık 2020 | 11:03
Yorum

Bilindiği üzere 2020 yılı boyunca tüm dünya koronavirüs pandemisi ile yaşamaya başladı. Çin’den tüm dünyaya yayılan virüs dünya gündeminin bir numarasına oturmuş durumda. Pandeminin en çok konuşulduğu alanların başında ise sosyal medya platformları geliyor. Facebook, Twitter, YouTube gibi mecralarda COVID-19 konulu sayısız paylaşıma rastlamak mümkün.

Tabİ bu paylaşımlar arasında asılsız bilgiye sıkça rastlamak mümkün. Geride bıraktığımız dönemde salgınla ilgili komplo teorileri başta olmak üzere çok sayıda yanıltıcı bilginin bu mecralarda paylaşıldığına tanık olduk. Facebook, Twitter ve Google’ın yanlış bilginin yayılmasını önlemek adına pek çok önlem aldığı biliniyor.

Buna rağmen kullanıcıları yanıltan paylaşımlara rastlamak mümkün. Son dönemde aşı uygulamalarının başlaması ile beraber sosyal medyada bu konuyla ilgili yanlış paylaşımlar yapılmaya başlandı. Mikro blog sitesi Twitter, kullanıcıları yanlış yönlendirecek sahte paylaşımlara karşı harekete geçeceğini duyurdu.

Twitter Sahte Aşı Paylaşımlarına Karşı Harekete Geçiyor

Twitter Sahte Aşı Paylaşımlarına Karşı Harekete Geçiyor

Son günlerde aşı çalışmalarına dair somut gelişmeler yaşanıyor. Sektörün önde gelen ilaç devleri etkili aşı çalışmalarını birbiri ardına duyuruyor. İngiltere başta olmak üzere bazı ülkelerde aşılama çalışmaları başlamış durumda. Sosyal medyada ise bu konuyla ilgili çok sayıda paylaşım yer alıyor. Twitter bu noktada kullanıcıları yanlış bilgilendirecek içerikleri kaldıracağını açıkladı.

Yapılan açıklamada, “2021’in başlarından itibaren, aşılarla ilgili doğrulanmamış söylentileri, tartışmalı iddiaları ve ayrıca eksik veya bağlam dışı bilgileri içeren Tweetleri etiketleyebilir veya bunlara uyarı koyabiliriz. Bu politikayı, dünyadaki yerel, ulusal ve küresel halk sağlığı yetkilileriyle yakın istişare içinde uygulayacağız ve yaklaşımımızda şeffaf olmaya çalışacağız” ifadelerine yer verildi.

Geçmiş yıllardan bu yana aşı karşıtlığı sosyal medyada rastlanan bir durum. Pandemi döneminin de etkisiyle bu tarz paylaşımların sıklığı artmış durumda. Sosyal medya devi geçtiğimiz dönemde düzenlenen ABD Başkanlık Seçimleri için de benzer bir önlem almış ve kullanıcıları doğrulanmış bilgilere yönlendirmişti.

Salgının tam anlamıyla kontrol altına alınması için yüksek oranda aşılama gerekiyor ve sosyal medya uygulamalarına bu noktada önemli iş düşüyor. Twitter bu politikayı 21 Aralık tarihinden itibaren uygulamaya koyacağını ve ilerleyen haftalarda eylemlerini genişleteceğini belirtiyor.

Alıntı Tweet Özelliği Değişiyor

Alıntı Tweet Özelliği Değişiyor

Twitter kullanıcıları yanlış bilgilere karşı korumanın yanına sunmuş olduğu özelliklere de yenilerini ekliyor ya da iyileştiriyor. Kullanıcı etkileşiminde retweet sistemi önemli rol oynuyor. Sosyal medya devi daha önce retweet aracında birtakım değişiklikler yapmıştı. Yapılan değişiklik ile insanlar tweet atmaya teşvik edilmiş ve bilginin daha doğru yayılması amaçlanmıştı.

Şirket paylaştığı gönderisinde pratikte bu sistemin gerçekleşmediğini belirtti. Açıklamada, “Alıntı Tweetlerinin kullanımı arttı, ancak bunların yüzde 45’i tek kelimelik onaylar içeriyordu ve yüzde 70’inde 25’ten az karakter vardı.” ifadeleri kullanıldı.

Mikro blog sitesi retweet aracının eski haline geri döneceğini açıkladı. Büyümeye dikkatli şekilde odaklanacağını belirten şirket, kullanıcılardan makaleleri okumasını istemelerinin daha bilinçli paylaşımlar yapılmasını sağladığını açıkladı.

Önceki sistemde retweet edilirken alıntıya bir şey yazmak gerekmiyordu. Bu bölümü boş bırakarak tek tuşla paylaşmak mümkündü. Sosyal medya yaptığı değişiklik ile istediği geri dönüşü alamamış görünüyor ve retweet aracını eski haline döndürmüş oldu. Şirket bu değişikliği Kasım ayında düzenlenen ABD Başkanlık Seçimleri öncesinde yapmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar