Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Twitter Cemal Kaşıkçı Konulu Yapılan Spam Paylaşımlara Sessiz Kalmadı

Son günlerin en önemli gündem maddelerinden biri olan Cemal Kaşıkçı olayı ile ilgili Twitter’da atılan spam içerikli paylaşımlar sonrası, söz konusu hesaplar askıya alındı.
Twitter Cemal Kaşıkçı Konulu Yapılan Spam Paylaşımlara Sessiz Kalmadı
Son Güncelleme: 
Yorum

Bilindiği üzere son dönemde dünya kamuoyu tarafından Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kaybolması olayı sıkça konuşuluyor. 2 Ekim Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Suudi gazeteciye ne olduğu ile ilgili halen net bir bilgiye ulaşılmış değil. Konuyla ilgili en çarpıcı açıklama gün içerisinde ABD Başkanı Donald Trump’tan gemiş ve Cemal Kaşıkçı’nın öldüğüne kanaat getirdiğini belirtmişti.

Yetkililer olayı araştırırken her türlü ihtimalin üzerinde duruyor. Dünyada ses getiren böylesine bir olay, mikroblog sitesi Twitter’ın da en çok konuşulan konuları arasında yer alıyor. Çok sayıda iddianın ortaya atıldığı konuyla ilgili Twitter, spam yapan bot hesapları askıya aldığını duyurdu.

Twitter Bot Hesapları Askıya Aldı

Twitter Bot Hesapları Askıya Aldı

Konuyla ilgili tartışmalar halen devam ederken Suudi yetkililer kendisinin öldürüldüğü iddiasını reddediyor. Twitter’da Suudi yetkilileri destekleyen pek çok hesap, öldürülme ihtimalini reddeden paylaşımlar yapıyordu. Suudi yetkililer tarafından yapılan paylaşımların bot hesaplar tarafından tekrarlandığını fark eden Twitter, bu hesapları askıya aldı.

Söz konusu hesaplar ayrıca Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ı destekleyen paylaşımlarda bulunuyordu. Konuyla ilgili paylaşımları spam haline dönüştürülmesi, atılan tweet’lerin trendler arasında yükselmesini sağlıyordu.

Paylaşımlar Tek Kaynaktan Kontrol Ediliyordu

Paylaşımlar Tek Kaynaktan Kontrol Ediliyordu

Twitter’da konuyla ilgili yapılan paylaşımların tek bir kaynaktan kontrol edildiği ortaya çıktı. Bilişim uzmanı Josh Russell, Arapça atılan tweet’lerin detaylı olarak incelendiğinde aynı kaynaktan kontrol edildiğine rastlandığını belirtti.

Büyük kısmının bot hesaplar tarafından yapıldığı tespit edilen paylaşımlar sonrası Twitter’ı bilgilendirdiğini açıklayan Russell, sosyal medya devinden bu konuyu incelemesini talep etti. Durumu değerlendiren Twitter ise derhal harekete geçip yüzlerce bot hesabı askıya almış oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu